Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 48
- A kaftános fejedelem
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
A kaftános fejedelem
Háromszáz éve halt meg Thököly Imre
A Wesselényi-féle összeesküvés ürügyet adott I. Lipót császárnak a magyar önállóság teljes eltörlésére, a nyílt abszolutizmus bevezetésére. Az országot császári zsoldos katonaság szállta meg. A császár felfüggesztette a magyar alkotmányt, és Ampringer János Gáspárt, a német lovagrend nagymesterét 1673-ban kinevezte Magyarország kormányzójává, székhelyéül Pozsonyt téve meg. Ez a nyílt katonai kormányzat a legvadabb önkényt, terrort jelentette, és a legnagyobb nyomorúságot hozta hazánkra. A császár és katonai kormányzata mindent elkövetett az ország kifosztása és értékeinek, kincseinek megszerzése érdekében.
- Lipót abszolutizmusával együtt járt az ellenreformáció további erősödése. Az „összeesküvő” magyarok és protestánsok megbüntetésére rendkívüli törvényszékeket állítottak fel. Ezek koholt vádak alapján, a védelem és a tanúk meghallgatása nélkül ítélkeztek. Céljuk a katolicizmusnak a megfélemlítés és az erőszak általi terjesztése, valamint a császári kincstár és a katolikus egyház vagyonának a gyarapítása volt. Az érsek a protestánsok és a magyar hazafiak üldözését Szelepcsényi György esztergomi érsek-prímás személyesen irányította Kollonics Lipót és Bársony György püspökök segítségével. A protestáns templomokat elfoglaltatta a katonasággal és a jezsuitákkal, a lelkipásztorokat elüldözte vagy példátlan kegyetlenséggel elfogatta, és sokat gályarabságra juttatott. A végvárakban szolgálatot teljesítő magyar katonaságot a császári udvar „megbízhatatlannak” nyilvánította, majd zsold és végkielégítés nélkül szélnek eresztette. Az idegen zsoldosok fosztogatásainak és az ellenreformáció türelmetlenségének kitett s annak ellenszegülő jobbágyok tömegesen menekültek el falvaikból.
A Wesselényi-féle összeesküvésben való részvétellel gyanúsított vagy megvádolt földesurak, a birtokuktól megfosztott, elűzött jobbágyok, a kifizetetlen vagy a szolgálatból elbocsátott végvári katonák, a hazafias érzésű nemesek és a vallásuk miatt bujdosni kényszerült protestánsok mind-mind az erdélyi határszélen gyülekeztek; Apafi fejedelemtől és a töröktől reméltek támogatást. Ide menekültek a telkük elhagyására kényszerült jobbágyok is. A jobbágyok és a bujdosók fegyveres támadásokat indítottak a császári katonaság ellen, és ott ártottak nekik, ahol csak tudtak. Azokat a magyarokat, akik I. Lipót pártján voltak, a bujdosók nem tekintették többé magyarnak, hanem – a német zsoldosokhoz hasonlóan – labancoknak nevezték őket. A bujdosókat kurucoknak nevezte a nép.
A nemzetközi jelentőségűvé vált kurucmozgalmat, az erdélyi fejedelem, a török, sőt XIV. Lajos francia király is támogatta. 1678-ban „A szabadságért és igazságért!” jelmondattal, Thököly Imre vezetésével megindult a kurucok támadása I. Lipót császár és katonai kormányzatának a rémuralma ellen.
Az ifjú Thököly hatalma 1683-ban teljesedett ki: a szabad királyi városok, a bányavárosok, a nemesség és a jobbágyság hozzáfűzte szabadságának, boldogabb jövőjének reménységét is. Thököly a sikerein felbuzdulva végső csapást akart mérni a Habsburgokra. Szövetséget kötött a törökkel, de ez a szövetség végül az ő bukását jelentette. A török elfogatta Thökölyt, és bilincsbe verve Konstantinápolyba hurcolta. Visszatérési kísérletei eredménytelenek voltak. Nikomédiában halt meg 1705. szeptember 13-án. Száműzetésében osztozott felesége, Zrínyi Ilona sorsában. Földi maradványait a késmárki evangélikus templomban helyezték örök nyugalomra.
A török haderő Bécsnél vereséget szenvedett a Sobieski János lengyel király által vezetett, a lengyel, a Habsburg-, a pápai, a velencei és a nápolyi hadakból egyesített hadseregtől. Az ezt követő hosszas háborúskodás után hazánk felszabadult a török uralom alól. A kurucok egy része a császárhoz pártolt, a török haderők veresége pedig Thököly mozgalmának a végét is jelentette.
A török kiűzésében nagy lelkesedéssel vettek részt a magyarok is: a végvári vitézekkel sokan együtt harcoltak a török ellen Thököly volt kurucai közül is. A magyarság nagy reményeket fűzött a török uralom megszűntéhez. Népünk azonban keservesen csalódott ebben a reménységében: a török kiűzése, a császári seregek beözönlése nem a felszabadulást, hanem még a töröknél is kíméletlenebb megszállást jelentette számára. Új lendülettel folyt tovább az ellenreformáció. A török hódítók helyére a Habsburg-gyarmatosítók léptek.
Thököly történelmi szerepét nagyra értékelve országszerte utak, utcák, terek viselik nevét.
Dr. Barcza Béla
::Nyomtatható változat::
|