Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 30 - Heti útravaló

Akinek sokat adtak, attól sokat kívánnak, és akire sokat bíztak, attól többet kérnek számon. (Lk 12,48b)

Szentháromság ünnepe után a kilencedik héten az Útmutató reggeli és heti igéiben olyan emberekről olvashatunk, akikre Isten sokat bízott. Tanuljunk példájukból, ismerjük fel saját életünkben a mások szolgálatára kapott kincseket, és sáfárkodjunk helyesen velünk Urunk dicsőségére! Csak ha hűség és engedelmesség által közösségben maradunk Krisztussal, akkor tudunk megállni a számonkéréskor. Az egy talentumot kapott szolga nem vállalt közösséget gazdájával, hogy annak vagyonát gyarapítsa: „… nézd, itt van, ami a tied. Ura így válaszolt neki: Te gonosz és rest szolga, tudtad, hogy ott is aratok, ahol nem vetettem…” (Mt 25,25–26) Mi tudatában vagyunk-e Urunktól hasznosításra kapott egyéni testi és szellemi képességeinknek, tehetségünknek, adottságainknak, vagy elástuk őket? Pál bízott Jézusban, és ami megtérése előtt nyereség volt számára, mindazt szemétnek ítélte, mert ő a legnagyobb ajándékra vágyott: „… hogy Krisztust megnyerjem.” (Fil 3,8b) Így követhetem a példáját: „…futok egyenest a cél felé, Isten mennyei elhívásának a Krisztus Jézusban adott jutalmáért.” (Fil 3,14b) Salamonra is sokat bízott Izrael Istene: bölcs és értelmes szívet kapott. S hogyan hasznosította ezt az ajándékot? „… félelemmel tekintettek a királyra, mert látták, hogy isteni bölcsesség van benne, és így szolgáltat igazságot.” (1Kir 3,28b) Ezékiel prófétára is igen sok bízatott: „Emberfia! Őrállóvá tettelek téged Izrael házában. Ha igét hallasz tőlem, figyelmeztesd őket az én nevemben!” (Ez 3,17) Csak akinek megadatott, az képes elfogadni Jézus tanítását a házasság nélküli életről, a mennyek országáért. A tanítványok szerint: „Ha ilyen a férfi helyzete az asszonnyal, akkor nem jó megházasodni.” (Mt 19,10b) Luther szerint: „Az első, amit a házasságban mint minden Isten rendelte hivatásban meg kell tanulni, az, hogy ki-ki tudja és állja: a házaséletet Isten teremtette és rendelte; s legfőbb dicsősége az, hogy hitvestársadon rajta van az Isten igéjének pecsétje.” Ha kihasználva az alkalmas időt, bölcsen éljük le e gyorsan folyó földi életünket, akkor tehetünk eleget Pál felszólításának: „… ne legyetek meggondolatlanok, hanem értsétek meg, mi az Úr akarata.” (Ef 5,17) Pilátusnak is felülről adatott a politikai hatalom, de ő nem mert vele az igazságnak megfelelően élni, s a császár barátjaként „… kiszolgáltatta őt (Jézust) nekik, hogy megfeszítsék” (Jn 19,16a.) A hű és okos sáfárra is sok bízatott: „Ki tehát a hű és okos sáfár, akit az úr szolgái fölé rendel, hogy idejében kiadja élelmüket? Boldog az a szolga, akit, amikor megérkezik az úr, ilyen munkában talál!” (Lk 12,42–43) Ha nem hamisan s nem az Úristen akarata ellenére sáfárkodunk a ránk bízott talentumokkal, akkor Dáviddal együtt megtapasztalhatjuk: az „… Isten megsegít engem, az Úr megtartja életemet.” (Zsolt 54,6) „Gyorsan folyó időmet / Az Úr nem adta hiába, (…) / Áldás, béke forrása, / Te serkents kitartásra!” (EÉ 450,1.4).

Garai András

Új nap - új kegyelem
"Mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma!"
Vonzások és választások
Szegény Anna forintkája
Imádság
Az elvarratlan szálak veszélye
Missziós szórólapok
Pál apostol nyomában
Isten elhívása és ajándékai visszavonhatatlanok
Szolgáló szeretettel az Úr aratásában
Győrsági és győri gyerekek tábora
Százötven éves a KIE
Ábel a lángoló kőolaj-finomítók tövében
Szomszédságok és sértettségek
Utánpótlás
Számítógépek az ölünkben és a tenyerünkben
Nem
Szólásszabadságukat féltik a kanadai egyházak a melegek miatt
Két közlemény
Taníts megfigyelni, és hagyj gondolkodni!
Elsodort falvak, több mint tízezer kitelepített Moldvában
Hatvan éve város Hatvan
Szerelem
A fél világgal kommunikálunk...?