Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 36 - Barcasági csángó testvérek között

Barcasági csángó testvérek között

Felejthetetlen élményben volt része annak a majd harminc mosonmagyaróvári gyülekezeti tagnak, aki a Lajta-parti városnak az erdélyi Barcaságban található csángó testvérgyülekezetébe, Csernátfaluba látogatott augusztus közepén.

Egy esztendõvel ezelõtt az erdélyi testvérgyülekezet tagjai voltak a mosonmagyaróváriak vendégei. Ennek a látogatásnak a viszonzásaként indult útnak a mosonmagyaróvári csapat, hogy kétnapos utazás, kilencszáz kilométer megtétele után begördüljön a busz a történelmi Magyarország keleti határában fekvõ Csernátfalu temploma elé, ahol a helyi gyülekezet tagjai már izgatottan várták az anyaországból érkezõ vendégeket.

A hosszú buszozásban megfáradt utazóknak nem volt módjuk sok pihenésre, mert másnap reggel székelyföldi kirándulás várt a csoportra, immáron a vendéglátókkal együtt. A Szent Anna-tó – Tusnádfürdõ – Madéfalva – Marosfõ – Gyilkos-tó – Békás-szoros útvonalon ért el a csapat a Békás-tóhoz, amely nem más, mint egy áramtermelés okán felduzzasztott, hatalmas mesterséges tó. Itt kétórás hajókirándulás után a tó felszínén ringó, szállodává átalakított hajón töltötték az éjszakát az utazók.

Másnap a Békás-tótól elindulva egy moldovai körutazás következett, amely igazi kuriózumnak bizonyult. Több ortodox kolostor megtekintése után az Ojtozi-szoroson átkelve ért vissza az autóbusz Székelyföldre, hogy Kézdivásárhelynek, Gábor Áron szülõvárosának az érintésével érjen vissza Csernátfaluba.

A látogatás utolsó napján a fogadó családok szerveztek fakultatív programokat vendégeiknek, este pedig az Erdélyben használatos énekes liturgia szerint megtartott közös záró istentiszteleten adtak hálát az Úrnak az együtt eltöltött szép napokért. Az igehirdetés szolgálatát Kiss Miklós mosonmagyaróvári esperes-lelkész végezte. A búcsúzás bizony könnyesre sikeredett, de a testvérként és barátként elköszönõ csernátfalui és mosonmagyaróvári hívek számára megmaradt a remény: a találkozásnak folytatása lesz – legközelebb Mosonmagyaróváron.

Kiss Miklós

Regionális hozzárendelés: Mosonmagyaróvár–Rajka–Hegyeshalom–Levéli Evangélikus Egyházközség

A gujarati "Teréz apa"
Igen, van esélye az egyháznak a 21. században!
Új nap - új kegyelem
Olvasópróba
Válasszátok az Urat Sion udvarain!
Az Úr építi a(z) (egy)házát
Bensőséges ünnepségek Beleden
Ötarcú ünnep - egy üzenet
Nemzetközi biblikus konferencia
Barcasági csángó testvérek között
Ökumenikus nagygyűlés
A jövő vallásos európai állampolgárai
Elment Jánosy István
Felügyelőváltás a Nyugati(Dunántúli)Egyházkerület élén
Új idők új dalai
Tartalmas évek
"Hallom, szólít a történelem"
Hová menjünk evangélikus templomba Szatmárban?
Arany krémes
Ítéletidő
Kék papír, vignetta
Stigma
Fundamentalista az evangélikus egyházban?
Fun-da-men-ta-liz-mus
Csendesnap Tállyán

Hálaadás - karnevál idején
Ökumenikus gospelfesztivál