Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 36
- Ökumenikus nagygyűlés
Keresztutak
Szeptember 12-18.
Hozzászólás a cikkhez
Ökumenikus nagygyűlés
Az Európai Protestáns Egyházak Közössége Erõsödõ közösség – a protestantizmus arculata Európában (Strengthening Community – The Profile of Protestantism in Europe) címmel tartja hatodik nagygyûlését szeptember 12. és 18. között Budapesten, a Ráday Kollégiumban. Az õsz legjelentõsebb ökumenikus egyházi eseményének fõ helyszíne továbbá – a nyitó, illetve záró istentiszteletnek otthont adó – Deák téri evangélikus, illetve Kálvin téri református templom. Szirmai Zoltánné külügyi osztályvezetõtõl – aki evangélikus részrõl fõ szervezõként koordinálja a programsorozatot – néhány fontos információt nyújtunk most át az EvÉlet olvasóinak.
– Méltán nevezhetjük megtiszteltetésnek, hogy az Európai Protestáns Egyházak Közössége hatodik nagygyûlésének Budapest adhat otthont. A kétszáz hivatalos résztvevõrõl három vendéglátó egyház gondoskodik majd: a református, az evangélikus és a metodista.
Hadd emeljek ki elõzetesen két kiemelkedõ fontosságú eseményt: a nyitónap során elsõként Mádl Ferenc professzornak, hazánk volt köztársasági elnökének az elõadására kerül sor a Ráday Kollégiumban, a konferencia elsõ napjának teológiai fõelõadását pedig – a bevezetõben említett témában – dr. Wolfgang Huber német püspök, a Németországi Protestáns Egyházak (EKD) elnöke tartja.
A konferencia aktualitása, úgy vélem, nem szorul különösebb magyarázatra. Ahogyan
arról a hírekbõl, a médiából valamennyien értesülhetünk, az Európai Unióban számos alkalommal vitát folytatnak a keresztény egyházak szerepérõl, feladatairól és az elõttük álló kihívásokról. Ezért foglalkoznak most ezzel a témával a protestáns egyházak is: nevezetesen, hogy miként lehet részt venniük az EU kialakításában úgy, hogy egyidejûleg erõsítsék az egyházi közösséget a protestáns felekezetek összefogásával.
Miért éppen Budapest lesz a konferencia helyszíne? 2001.
június 19. és 25. között Belfastban volt az ötödik nagygyûlés, ahol a magyarországi küldöttek – Márkus Mihály református és dr. Harmati Béla evangélikus püspök – tolmácsolták a meghívást Budapestre. Ez is egy afféle „nyitási gesztus” volt az akkor még csak az Európai Unióba való belépésre készülõ Magyarország részérõl; annak a szándéknak a kifejezõdése, hogy ez a régió is bekapcsolódhasson a nemzetközi vérkeringésbe.
Szeretném kiemelni a konferencia spirituális jellegét is. A megnyitó istentiszteletre a Deák téri evangélikus templomban dr. Bölcskei Gusztáv református püspöknek, a református zsinat lelkészi elnökének a szolgálatával, a záró istentiszteletre pedig a Kálvin téri református templomban Ittzés János evangélikus elnök-püspök szószéki szolgálatával kerül majd sor. Természetesen minden reggel áhítattal kezdõdik a nap.
Szeptember 17-én, vasárnap
a kétszáz résztvevõ részére a három vendéglátó egyház gyülekezetlátogatást szervez Budapesten és környékén. Sokan a külföldi vendégek közül prédikálnak is
a vendéglátó gyülekezetekben, illetve köszöntõt mondanak.
Evangélikus részrõl egyházunk vezetõi vesznek részt a konferencián; ott lesz hivatalos küldöttként D. Szebik Imre nyugalmazott püspök és dr. Szentpétery Péter docens. Meghívást kapott továbbá dr. Harmati Béla nyugalmazott püspök és Dechertné Ferenczy Erzsébet lelkész; õk a korábbi években jelentõs munkát végeztek a közösség teológiai tanulmányi munkájában.
A téma alapján minden bizonnyal a világi média érdeklõdését is felkelti majd az esemény. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a parlament elnöke, dr. Szili Katalin is fogadja a konferencia résztvevõit szeptember 15-én. Sajtótájékoztatóról is intézkedtek a szervezõk: szeptember 7-én elõzetes tájékoztatót tartanak a MEÖT-székházban, majd pedig 18-án, a záró istentisztelet után a Ráday Kollégiumban kiértékelõ sajtótájékoztatóval zárul az eseménysorozat.
Természetesen a konferencia során Magyarország is bemutatkozik: szeptember 14-én este
magyar kulturális est keretében zenei programokkal várják a vendégeket. Másnap, 15-én pedig ki-ki ellátogathat érdeklõdésétõl függõen a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre, egy zsidó hitközségbe vagy a Magyar Ökumenikus Segélyszolgálathoz. Hadd hívjam fel a figyelmet egyházunk országos felügyelõjének, Prõhle Gergelynek az elõadására is: Egyház, állam, média címmel szintén azon a délutánon, szeptember 15-én hallhatjuk gondolatait a Zákeus Média Centrumban (1204 Budapest, Ady Endre u. 89.).
A nagygyûlés megszervezésére egy csapat alakult, melynek tagjai a vendéglátó egyházak képviselõi közül kerültek ki:
dr. Bóna Zoltán (Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa), Regéczy Nagy Enikõ (Magyarországi Református Egyház), Szuhánszky Gábor (Magyarországi Metodista Egyház) és a Magyarországi Evangélikus Egyház „színeiben” jómagam.
Fontos tudnivaló még a konferenciával kapcsolatban, hogy idén Budapesten a közösség életén belüli struktúraváltásra, átalakításra is sor kerül majd, továbbá személyi változások is várhatók. A megválasztandó új fõtitkárt a záró templomi istentiszteleten fogják beiktatni.
Végezetül hadd tolmácsoljak egy meghívást az Olvasóknak: „Gyülekezeteinkbõl minden érdeklõdõt szeretettel hívunk és várunk a nagygyûlés nyitó és záró istentiszteletére!”
Lejegyezte:
Kõháti Dorottya
::Nyomtatható változat::
|