EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 41 - A szomszéd (Luther-) rózsája

Kultúrkörök

Hozzászólás a cikkhez

A szomszéd (Luther-) rózsája

Mark Twain szerint a német nyelv előbb-utóbb holt nyelv lesz, mert bonyolultsága miatt csak a holtaknak lesz elég idejük megtanulni. A Martin-Luther-Bund jóvoltából minden évben szűk négy hétre a bajorországi (pontosabban frankföldi) Erlangenben gyűlik össze Európa szórvány evangélikus egyházainak néhány elszánt munkatársa, hogy e komor – bár nem annyira komoly – jóslatra rácáfolva elmélyítse németnyelv-tudását.

A „világ evangélikussága” igen tág és színes fogalom. Az azonban biztos, hogy bárhol is élnek a világban evangélikusok, hitük gyökerei Luther reformációjához vezetnek. A reformátor és műve megértéséhez a német nyelv ismerete fontos kulcs. Az evangélikus teológiai szakirodalom legfontosabb része – még ma, az angol nyelv világhódítása idején is – máig elsősorban német nyelven férhető hozzá. Evangélikus egyházaink között is a német az egyik legfontosabb közvetítő nyelv.

Majd egy hónapig éltek egy kollégiumban egyetemisták és nagymamák, lelkészek és laikusok, teológusok és jogászok, professzorok és hallgatók, irodai dolgozók és diakóniai munkások Európa tizennégy országából. Közös hitük és a német nyelv tanulása kötötte össze őket. Lakva ismerhették meg egymást, és a másik tükrében egy kicsit újraértékelhették saját magukat és saját egyházukat is. Találkozhattak egy tizenkétezres finn gyülekezet lelkészével, aki tíz lelkészkollégájával együtt pásztorolja e hatalmas nyájat. Együtt tanultak a világ legnagyobb evangélikus egyházkerületének püspökével. A püspökséghez háromezer fő tartozik, és területén kétszáz gyülekezet van, de a püspökkel együtt csak négy lelkész dolgozik itt. E hatalmas „egyházkerület”, amint a résztvevők megtudhatták, Sztálin „missziós tevékenységének” eredménye: az általa Szibériába üldözött baltikumi és oroszországi németek leszármazottai élnek az Ural és a Japán-tenger közötti hatalmas területen. Az egyházat a házi istentiszteletek tartják össze, valahogy úgy, mint kétszázötven évvel ezelőtt hazánkban. Találkozhattak a résztvevők az Ural mentén élő, mordóviai evangélikus testvérünkkel is, aki büszkén mesélte, hogy az ő „hivatalos” evangélikus egyháza már tizenöt éves múltra tekinthet vissza. Azt is átélhették, hogy szlovák testvéreink is szívesebben esznek haluskát (sztrapacskát), mint magyarokat, bármilyen kormány alakult is nemrégiben a szomszédunkban.

A legtöbbet természetesen a német evangélikusokról tudhattak meg a vendégek. A vendéglátók bemutatták a németországi evangélikus egyház történelmileg alakult igen bonyolult szerkezetét, a Martin-Luther-Bund múltját és mai működését (a Duna Tv dokumentumfilmjének segítségével). A résztvevők láthatták, hogy Luther a német kultúra szerves része. Wartburg vára alatt tele volt a parkoló, külföldi rendszámú autót viszont alig lehetett találni. Az is természetes, hogy a Luther téren a kebabsütőt is Lutherről nevezték el, bár kérdéses, hogy a török tulajdonos mennyit tud boltja „névadójáról”.

Találkozhattak a vendégek gyülekezetekkel is. Gyönyörű, nagy templomokat, jó karban lévő orgonákat, láthatóan jó anyagi helyzetet és üres padsorokat láttak a vasárnapi istentiszteleten, pedig a statisztikák szerint Németország egyik legvallásosabb államában jártak. Láttak sokféle liturgiát, sőt sokféle lelkészi öltözetet is, pedig ugyanabban a városban voltak mindhárom vasárnap. E sorok írója hallott istentiszteleten szépen eljátszott Bach-korálelőjátékokat és bajor citerazenekart is. Ez utóbbi zene hangulata nemcsak engem emlékeztetett inkább kedélyes sörsátorra, mint áhítatos istentiszteletre.

Kis országok kis evangélikus egyházaiból érkezők megtanulhatták német testvéreinktől a másokért érzett felelős szeretetet is. A Martin-Luther-Bundot éppen az a felelősségérzet hívta életre, amelyet a tehetősebb és nagyobb evangélikus egyházak éreztek szórványban élő testvéreik iránt. E sorok írójának tudomása szerint ez a nyelvtanfolyam az LVSZ 1984-es budapesti nagygyűlése előtt magyar javaslatra jött létre azért, hogy a vasfüggöny mögötti idegennyelv-tanítás vaskos hézagait pótolják.

A tanfolyam résztvevői köszönettel állapíthatták meg, hogy Erlangenben valóban nem az iskolának, hanem az életnek tanulhatnak – sőt igen sokat az (evangélikus) életről is.

Kertész Botond


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
Légy állhatatos, de legalábbis maradj talpon!
Az egyház igazi kincse az evangélium
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
A megbékélés közös üzenete
Északi „episzkoposz”
Isten igéjének szolgájaként élni
Közgyűlés I.
Közgyűlés II.
Higgyünk-e a szavaknak?
Kőszegi komplexum
83×2 elnökségi tag
Tamás-mise
„Gyakran álmodom Bényéről…”
Egyházmegyei papi piknik
Keresztutak
Szoboravatás a gyógyulásért
Életre szóló mandátumunk
Evangélikusok
Hazugság mint „túlélési szükséglet”?
Tyúkanyó a Bethesdában
e-világ
Hálószövés: Tampere–Budapest
A hét témája
VI. EGOT – diákfesztivál Nyíregyházán
Felügyelőiktatás az EGOT-on
Vetélkedők után…
Nem menza
evél&levél
Levél Donáth Lászlónak
Válaszlevél Donáth Lászlótól
Közlemények, nyilatkozatok
A Magyarországi Evangélikus Egyház püspöki tanácsának nyilatkozata a magyar–szlovák megbékélésről
A közelmúlt krónikája
Parókiából – erdei iskola
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
A szomszéd (Luther-) rózsája
Marosvásárhelyi festőművész kiállítása a Vármegye Galériában
A Fasort látni kell!
Sütő András
PRÚSZ-díjas író darabja a Stúdió K színpadán
Déli harangszó Győrságról
Tejfölös csoda
A vasárnap igéje
A pogányok világossága
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Gyermekvár
Kedves Gyerekek!
Cantate
„Adj jó tanítómestereket nékünk…”
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 41 A szomszéd (Luther-) rózsája

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster