EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 42 - Megnyugvás a Bethesdában

e-világ

Hozzászólás a cikkhez

Megnyugvás a Bethesdában

A Bethesda Gyermekkórházban működik az Égéssérült Gyermekeket Gyógyító Országos Központ, amely az intenzív osztállyal együttműködve látja el a sérülteket. Az égéscentrum és az intenzív osztály elhivatott munkatársakkal és a kórház humánus szellemiségének megfelelő környezettel szolgálja a beteg gyermekeket. Az osztály szakemberei a gyógyítási folyamat során megszerzett tapasztalataikat a szakma képviselőivel is megismertetik. Az égéscentrumba érkezésemkor éppen egy konferenciára készültek.

„Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, és meg vagytok terhelve, és én megnyugvást adok nektek” – olvashatjuk az Ige szavait (Mt 11,28) az intenzív osztály bejáratán. Az ajtó mögött pedig ennek a szakasznak a szellemében dolgozó orvosokkal, ápolókkal találkozhatunk, akiknek hivatása a gyermekek testi és lelki gyógyítása.

Dr. Kostyál Erika, az intenzív osztály vezetője (képünkön) mutatja meg a kórtermeket és a betegeket. Az egyik kórteremben nagyobb gyermekek kaptak helyet. Egyikük már hosszabb ideje itt tartózkodik, rajzaival és saját tárgyaival otthonosabbá tehette környezetét. A folyosó falán korábbi betegek fotói láthatók, a hirdetőtáblán pedig az egyik gyermek által a kórház dolgozóinak készített rajz egy kis hajóról.

Az intenzív osztály kezeli az égéssérült gyermekeket is. Az osztály mellett működő, égéssérült gyermekeket ellátó intézmény országos központ, a nap huszonnégy órájában kell biztosítaniuk a súlyosan égett betegek állandó felvételét egész Magyarország területéről. Az égéssérült gyermekek ellátása többszörösen összetett feladat. Fontos az azonnali fájdalomcsillapítás, a vizsgálatok alatti altatás, ezáltal a riadt gyermek és az ijedt szülő megnyugtatása. A kezelések súlyosabb esetekben hosszú ideig tartanak, és ez megfelelő együttműködést vár a szülőktől is. A sebkezelésekre használt helyiség dekorációi is azt szolgálják, hogy a gyermek minél otthonosabban érezze magát, feledtetve a gyógyítás nehézségeit. Az itteni rajzok, mesealakok talán az orvosok és az ápolók munkáját is megkönnyítik.

Sósné Szabó Katalin, az osztály koordinátora huszonnégy éve dolgozik az égett betegek ellátásában. Mindennap folyamatosan a kórházban tartózkodik. Jól ismeri a leggyakoribb sérülések okait. Főleg a kisebb gyermekek esetében fordulnak elő háztartási sérülések – például a vasaló vagy a forró sütő közelébe kerülnek –, ezek azonban elkerülhetők, ha a szülők odafigyelnek. Gyakoriak a lángégések, a vegyi és a sugárzó égések is. A tinédzserek szeretik kipróbálni a tiltott dolgokat. „A legsúlyosabbak az elektromos égések. Előfordul, hogy a gyerekek felmásznak egy vonat tetejére vagy egy villanyoszlopra, és ekkor éri őket baleset” – mondja Sósné Szabó Katalin.

Dr. Bene Ruzsena, az égéscentrum vezetője tizenkilenc évig dolgozott felnőttosztályon egy közkórházban, mára azonban megszokta a Bethesda hangulatát. Az intézmény szellemiségét a falakon olvasható bibliai idézetek is jelzik. „Aki lát, és akar látni, biztosan észreveszi, hogy itt más a hangulat. Nem csak az idézetek miatt – és nem csak azért, mert itt gyermekgyógyászok segítenek gyermekeken. Azt gondolom, hogy itt mindenki egy kicsivel többet próbál tenni a betegekért, másként viszonyul hozzájuk és a hozzátartozókhoz. Az égett gyermekek kezelésében és gondozásában nagyon fontos szerepe van a klinikai lelkigondozónak és a szociálpedagógusnak is.”

Az égés általi sérülések bekövetkezéséért sokszor a szülők felelősek. A kórház dolgozói azonban arra törekednek, hogy ezt ne érzékeltessék velük. A szülők általában tudatában vannak felelősségüknek, és a megfelelő együttműködésre törekednek. „Vannak azonban olyan szülők is, akik nem éreznek nagy felelősséget a gyermekük gyógyulásáért, vagy nem működnek együtt megfelelőképpen. Ha a szülő nagyon kétségbeesett, akkor azért nem segít; ha túlzottan hárít, akkor azért nem. Ekkor kénytelenek vagyunk felvilágosítani: értjük, hogy bajban van, de nagy szerepe van abban, hogy a gyermeke meggyógyuljon. Éreznie és értenie kell, hogy a gyereknek kiegyensúlyozott és segítő környezetre van szüksége. A szülő mindaddig nem tud segíteni, amíg nincs tisztában a szerepével. Nem sajnálhatja önmagát, nem az ő kétségbeesése a legfontosabb, hanem az, hogy megsérült a gyermeke, és segíteni kell neki” – hangsúlyozza Kostyál Erika.

A gyógyításban nagy szerepe van az utókezelésnek és a prevenciónak egyaránt. A kórház egyik programjában annak a közösségnek a tagjait, ahova a gyermek bekerül, a lelkigondozók felkészítik arra, hogy miként fogadják az égéssérülésből gyógyultakat. „Emellett az égéssérülteknek tábort is szerveznek, ahol egészséges gyermekekkel lehetnek együtt” – fogalmaz Bene Ruzsena.

A gyógyítómunka elengedhetetlen feltétele a gyermek iránti szeretet, amelyet a kis betegek is viszonoznak. Sokan visszajárnak a Bethesdába, akár felnőttként is meglátogatják a nekik korábban segítő orvosokat, ápolókat. A betegek és gyógyítóik egymás iránti szeretetét hirdeti a lépcsőfordulóban olvasható igei szakasz is: „Senkinek se tartozzatok semmivel, csak azzal, hogy egymást szeressétek…” (Róm 13,8)

T. Németh László


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
Mindenki élni akar
Egyedül kegyelemből, Krisztus keresztjéért, bűnbánó hittel
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Egy zászlóbontás filozófiája
Országos evangélizáció a Deák téren
Hálaadás Kossuth gyülekezetében
Újabb lépés az evangélikus egyházi ingatlanrendezés ügyében
Malomsoki megújulás
Átadták az idei Gyurátz Ferenc-díjakat
A múlt örökségétől a távlatokig
„Mi van, öcsém? Megbolondultál?”
Keresztutak
Vallási helyzetkép
Konzultáció a missziói gyülekezetről
A gyermekekért az egyházban
Ha majd megkérdezi a fiad…
Hálaadás az elmúlhatatlan életért
Megújuló évtizedes kapcsolat
Evangélikusok
„De mostantól semmi sem ugyanaz”
Poprádi Ádám emlékezete
e-világ
„Nálatok laknak-e állatok?”
Megnyugvás a Bethesdában
Keresztény szemmel
Nyílt levél Tallián Hedvignek
evél&levél
Már megint kisebbségi véleményen lennék?
A közelmúlt krónikája
Bárányok a farkasok között
Adalék az angliai evangélikusság történetéhez
Vándorprédikátor – világméretekben
Civitas fidelissima
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Protestáns kulturális est
Egyedül a hit a megoldás
Jubál 2006
Asztali beszélgetések – három asztalnál
Egy film Trianonról és a nemzet szétszakításáról
Mackó sajtos pogácsa
A vasárnap igéje
Játékszabályok
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Hajbaj vagy frizurafilozófia
Szószóró
Rendszerben vagy?
Cantate
„Teremtőmnek, Megváltómnak éneklek” – régi magyar istenes énekek I.
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 42 Megnyugvás a Bethesdában

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster