Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 05 - Az ismeretlen Van Gogh

Az ismeretlen Van Gogh

Tavaly decemberben századik születésnapját ünnepelte a budapesti Szépművészeti Múzeum. Akár Van Gogh gyönyörű napraforgóival is köszönthették volna a jubiláló intézményt a kiállítás szervezői, ám ehelyett a „bolond” festő kevésbé ismert műveivel lepték meg magukat és a látogatókat.

Ehhez hasonló léptékű kiállítást utoljára száz éve rendeztek a mester műveiből Bécsben. Most minden idők „leg-leg” kiállítására csődül Kelet-Közép-Európa hozzánk. Először is ez a legdrágább tárlat, amelyet valaha is rendeztek nálunk: csak a biztonsági kapuk és installációk felállítása közel kétszázmillió forintba került. Másodszor a biztosítás értéke százötvenmilliárdra rúg; az már hab a tortán, hogy Van Gogh képeiből ilyen átfogó kiállítást csak monarchiabeli eleink láthattak száz évvel ezelőtt.

Mire ez a nagy felhajtás? – kérdezhetjük joggal. Kicsoda ez az őrült holland, akinek a képei állítólag majd négyszázezer látogatót csalogatnak a múzeumba? Számtalan elképzelés él róla a köztudatban. A legnépszerűbb a „bolond festő” alakja, aki idegrohamában a saját fülét kanyarította le egy pengével. A valóság ennél kevésbé költői. Van Goghnak 1881-től 1890-ig mindössze nyolc év adatott, hogy létrehozza életművét. Életfelfogását egyik oldalról a szigorú lelkész apa, másik oldalról a bohém művészvilággal érintkező műkereskedő nagybácsik határozták meg. A kereszténység mindvégig mélyen áthatotta a festő életét. Néhány évig ő maga is lelkészként szolgált, és a keresztény szimbólumok a pályamódosítás után is felbukkantak képein.

Rendkívüli intenzitással alkotott. Festményei sokszor domborműnek hatnak a vastagon felkent festékrétegektől. Önképzésként kezdetben híres festők képeit másolta. Rembrandt, Delacroix, Millet után a kor divatja szerint a japán metszetekhez fordult; tiszta vonalvezetésük és színviláguk visszaköszön képeiről.

Élete végéig műkereskedő testvére, Theo támogatásából élt. Művészetével annyira megelőzte korát, hogy mindössze egyetlen festményét tudta eladni. Bár élete utolsó éveiben felfigyelt rá egy-két műkritikus, halála után néhány képét kidobták a kiállítótermekből, hogy legalább a keretet hasznosítani tudják. Utolsó hónapjait idegszanatóriumban töltötte, és 1890-ben egy júliusi napon szíven lőtte magát.

Aki a Szépművészeti Múzeumban a híres Van Gogh-képekre számít, az súlyosan csalódni fog. Dr. Geskó Judit művészettörténész tudatosan a mester kevésbé ismert festményeit válogatta össze, és melléjük helyezte a példaképek, kortársak néhány alkotását is. Mivel Van Gogh egy Theónak szóló levelében azt írta, hogy azt szeretné, ha képeit teljes nyugalomban, például egy hajó kajütjében tanulmányoznák, a kiállítás rendezői a múzeum padlóját hajódeszkával fedték le, a képeket pedig hajókabint vagy oltárt idéző szekrényszerű dobozokba helyezték. Így minden egyes festmény oltárképnek kijáró tiszteletet és figyelmet kaphat.

Aki csak az albumok népszerű képeit ismeri, annak mindenképpen érdemes megnéznie a most kiállított festményeket: Van Gogh eddig talán ismeretlen arcát pillanthatja meg a művekben. Ellentétben azzal, ahogyan a róla készült filmek beállítják, nyilvánvalóvá válik, hogy ezek nem egy szánalmas, bolond festő képei, hanem egy nagyon is tudatosan munkálkodó zseni alkotásai.

Jánosi Vali

Az atya imája
Friss levegő
Imaheti gondolatok
Jézus Krisztus világossága ragyog mindannyiunkra
Látni, hallani, érezni
Nagy áttörés egy kis helyen
A házigazda: Paraguay
Püspök, főgondnok és zsinat iktatása Beregszászon
Ökumenikus iskolák lelki napja Máriaremetén
Elvitte a vihar a pozsonyi evangélikus teológia tetejét
Éjszakai telefonos imaszolgálat
Paul Gerhardt-év Németországban
Nagy felelősség – sok szeretet
Pax(ks)oljunk
Egy legenda eltávozott
Délen több a keresztény
Egyházi múzeumok a világhálón
Az erdélyi kopó titka
Az egyház jövőképe
Ki szólítja meg a mai gazdag ifjakat?
Kulisszák mögött – tördelve
Evangélikus kollégiumi körkép
Az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma és Kollégiuma
Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény