EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 30 - Boldogkő ostroma

Kultúrkörök

Hozzászólás a cikkhez

Boldogkő ostroma

Színes programmal vár Abaúj

Volt egyszer egy Magyarország. Ma is megvannak a nyomai a kövekben, a házakban, az emlékekben, a megfakult fényképeken vagy a sárguló lapú térképeken, csak éppen az az ország nincs már meg. Elfújta a történelem könyörtelen vihara. Éppen ezért kell emlékeznünk rá.

Emlékezzünk például a Trianonban kettévágott Abaúj-Torna vármegyére, amely ennek a régi Magyarországnak a Tiszán inneni tájegységén terült el. Mert abban az országban nemcsak Dunántúl vagy Tiszántúl volt, hanem bizony volt Dunán innen és Tiszán innen is. Hát ez utóbbi vadregényes, zabolátlan és mégis gyönyörű tájon terült el az egykori Abaúj-Torna vármegye is, amely századokon keresztül őrizte Thököly és Rákóczi szellemét. Nevét a hordóiról elhíresült Gönctől tizenkét kilométerre északra található Abaújvárról kapta. A mostani országhatár közelében fekvő faluban – írd és mondd – háromszázhatvanöten laknak. A község határában húzódó hegy teraszán állt egykoron a 11. században épült Újvár vára, amely a Hernád folyó keleti oldalán épített földvárak egyike volt. Ha lejjebb ereszkedünk a Hernád mentén, szemünk elé ötlik egy másik vár: Boldogkő.

A legenda szerint IV. Béla királyunk fiatalkorában gyakorta megfordult ezen a környéken, ahol már akkor is kiváló minőségű szilvát termesztettek. A legjobb aszalt szilvát Bodó mester készítette, akit a király ezért nagyon megkedvelt. Később aztán viharos idők következtek, az országra rátört a tatár, s a király hiába hívta össze minden hadra fogható emberét, a tatárok mégis legyűrték, merthogy sokkal többen voltak. Szegény Béla király a vesztes csata után megmaradt embereivel futott, amerre látott. Az első éjszakán Bodó mesternél lelt menedéket, aki a háza melletti pincében rejtette el őt és kíséretét.

A tatárok aztán csak kitakarodtak az országból, és amikor a szilva újra megérett, Bodó összeszedte az összes gyümölcsét, megaszalta mindet, és felvitte Budára. Hét társzekér cipelte a rakományt. És mivel Bodónak pont hét lánya volt, hát őket is magával vitte. Béla király emlékezett rá, hogy Bodó egykoron megmentette az életét; hálája jeléül neki adományozta Aszaló és Bodolló községet, valamint a környező területeket, fel egészen Zemplénig. Egy kikötése azonban volt a királynak: Bodónak öt éven belül várat kell építenie, hogy ha a tatár újra az országra tör, az erősség oltalmazza az ott élő embereket.

Nem sokkal később a királyné mulatságot rendezett, amelyre nemcsak Bodót, de hét lányát is meghívta. A szemrevaló hölgyeknek még aznap este megkérte a kezét hét deli vitéz. Az ő segítségükkel fel is épült a vár, pont úgy, ahogyan a király kívánta. Amikor az utolsó szegletkő is a helyére került, Béla király személyesen vizitálta meg a friss erősséget. Nagyon megtetszett neki mindaz, amit látott, és azt mondta Bodónak: nevezzük e sziklát, amelyre a vár épült, Bodókőnek, a várat azonban ezentúl Boldogkőként említsük, mivelhogy a hét fiatal szerelmespár közös munkájának a gyümölcse.

Ha Boldogkő várának a múltja nem is csak a boldogságról és a szerelem várépítő erejéről regél, jelene mégis tartogat víg perceket. Augusztus 4-én például várjátékokat tartanak a falai közt. Amolyan igazit, mégpedig huszárokkal, lovasokkal no meg mindenféle vásári vigassággal. Az érdeklődők délelőtt megtekinthetik a templomos lovagok fegyvergyakorlatát, majd a Nap fiai című lovasbemutatót, illetve az Árnyak Szövetsége Harcművészeti Iskola Szentvölgyi történet című előadását. Mindezt íjászbemutató és a diósgyőri aranysarkantyús lovagok Pünkösdikirály-választás című műsora követi. Délután a Kalamajka bábszínház előadásában és középkori virágzenékben gyönyörködhetnek az érdeklődők, majd solymászbemutató következik.

Felsorolni is nehéz a várjátékok színes programsorozatát. Egy azonban biztos: a honban maradt Abaúj-Torna vármegye számtalan látnivalót kínál. Hol Boldogkőn, hol másutt. Érdemes útra kelni.

Jezsó Ákos


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap - új kegyelem
Élő víz
A hosszú élet garanciája
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
A cigányság teher vagy ajándék?
Hagyományőrzés Kőszegen
Zselici kerekezés
Etikai kérdésektől az íjászatig
Férfiak Piliscsabán
A növekedést az Isten adja
Keresztutak
Magyar fiatalok a Közel-Kelet békéjéért
Keresztény szerepvállalásról, példamutató emberekről Bálványoson
Ezúttal panzióban evangélizáltak
Égre nézők
Politikai pártok versus politikai ideológiák
KIE-kávéház
Jöttem, láttam - maradnék
Evangélikusok
Hőség - riadó!
Kitüntetés műemlékvédelemért
Egy magyar vonatkozású kisbolygó nyomában
e-világ
Üdítők, gyümölcslevek
Keresztény szemmel
Az OVB mint zugügyvéd
Bolygók északról, délről, keletről és nyugatról
A hét témája
Szubjektív képtár
Iránytű mindennap
Lühnsdorf Károly
Világot összefogó szeretet
Marc Chagall
Egy csepp teremtés
Michelangelo Buonarroti
A Megváltó közelében
Leonardo da Vinci
Megrendülés az idill helyett
Hugo van der Goes
evél&levél
Civilként prédikálni
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Útravaló kincskereséshez
Boldogkő ostroma
Újabb leletek igazolják az Ószövetséget
A Bibliáról - nem középiskolás fokon
Látogatói rekord a Vatikáni Múzeumban
Bach elvesztett szeme világa
A vasárnap igéje
Látjuk-e a jövendő valóságot?
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Szószóró
Locsolási tilalom
Ige+hirdető
Missziói igehirdetés
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 30 Boldogkő ostroma

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster