Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 30 - Férfiak Piliscsabán

Férfiak Piliscsabán

Amikor az év elején a rendezők az első férfikonferencia szervezésébe fogtak, Piliscsaba mint helyszín elsőként merült fel, és ez – mint utólag bebizonyosodott – jó választás volt. Itt gyülekeztek össze a főleg Dunántúlról érkező résztvevők, idősebbek és fiatalok, lelkészek és gyülekezeti tagok június közepén. A szombathelyi férfikör küldöttsége volt a legnépesebb.

E sorok írója nyitóáhítatában a konferencia vezérfonalát kijelölve arról a feszültségről beszélt, amely a férfiakra jellemző módon a szabadságvágy és a megszokás, illetve a magány és a közösség iránti vágy között húzódik. Ezután a Blatniczky János Dániel kerületi missziói lelkész által vezetett, már szinte elmaradhatatlan íjászbemutató és vetélkedő következett, nagy sikert aratva.

Dr. Garádi Péter biológus, budaörsi felügyelő a férfiak helyzetét és magatartásformáit mutatta be sziporkázó előadásában. Mindenki felismerhette a másikat és persze magát is egy-egy karakterben, olykor jót nevetve az emberi esendőségen. Az előadó szerint a fő gond a kreativitás visszaszorításából származik, amely többnyire a depresszió kiváltó oka. Ettől nem tekinthet el az egyház – és persze a férfimisszió sem.

Bakay Péter hittantanárként dolgozott Békéscsabán, amikor úgy döntött, hogy egy évre elmegy a gyimesi havasokba a pásztorok közé; ők elismerték kitartását, és bojtárként maguk közé fogadták. Képekkel illusztrált beszámolója után hosszú, őszinte beszélgetés alakult ki a résztvevőkkel.

Széll Bulcsú kispesti lelkész a férfimisszió bibliai alapjairól szólva elmondta, hogy ma sok férfi nem találja meg a szerepét a családban, az egyházban. Mint kifejtette, ebben segíthetnek a bibliai példák.

Dr. Ritoók Pál mérnök (képünkön) a Magyar Református Presbiteri Szövetség elnökeként nagyon alapos statisztikát közölt az egyházban aktív férfiakról. Megállapítása az volt, hogy a felnőttkeresztség nagy odafigyelést érdemel, mert akik így kerültek a presbitériumokba, azok bizonyultak később a legaktívabbaknak.

Zöldy Pál, a római katolikus FérfiSátor mozgalom vezetője elmondta, hogy kezdetben vallásos témák nélkül kezdtek összegyűlni a hasonló gondolkodású kemény férfiak a sümegi ferenceseknél. Később kialakult bennük a szolgálatra való indíttatás, hogy fiatal férfiakat, fiúkat gyűjtsenek össze nyaranként, segítve őket az életben való szerepük megtalálásában.

Kézdy Péter helyi lelkész és ifj. dr. Fabiny Tibor egyházmegyei felügyelő könnyű túra keretében bemutatta a környék nevezetességeit, köztük a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet.

Szombaton este a Magyar Evangélikus Kultúra Alapítvány képviseletében Kis Ferenc Balázs látogatott el a konferenciára. Egy nagyon sok tanulságot hozó kérdőívet töltetett ki a jelenlévőkkel a gyülekezeti élettel kapcsolatos elvárásokról. Ezután következett az Apák és fiak a gyülekezetekben című fórum, amelyen a jelenlévők hazai és külföldi véleményeket és tapasztalatokat ismerhettek meg. Nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő – mondta Szeverényi János, az Országos Misszió Központ vezetője –, de a férfimisszió mindig számíthat a központ támogatására, mert fontos ügyről van szó.

Vasárnap a konferencia résztvevői a helyi gyülekezet istentiszteletén szolgáltak, ahol mód volt az elindult férfimissziói munka bemutatására is.

Nagyon nehezen ment a búcsúzkodás, többen még a befejező ebéd után is maradtak, olyan jól érezték magukat, ami elsősorban Varga Gábor otthonvezető vendégszeretetének volt köszönhető.

Koháry Ferenc

Új nap - új kegyelem
A hosszú élet garanciája
A cigányság teher vagy ajándék?
Hagyományőrzés Kőszegen
Zselici kerekezés
Etikai kérdésektől az íjászatig
Férfiak Piliscsabán
A növekedést az Isten adja
Magyar fiatalok a Közel-Kelet békéjéért
Keresztény szerepvállalásról, példamutató emberekről Bálványoson
Ezúttal panzióban evangélizáltak
Égre nézők
Politikai pártok versus politikai ideológiák
KIE-kávéház
Jöttem, láttam - maradnék
Hőség - riadó!
Kitüntetés műemlékvédelemért
Egy magyar vonatkozású kisbolygó nyomában
Üdítők, gyümölcslevek
Az OVB mint zugügyvéd
Bolygók északról, délről, keletről és nyugatról
Szubjektív képtár
Iránytű mindennap
Lühnsdorf Károly
Világot összefogó szeretet
Marc Chagall
Egy csepp teremtés
Michelangelo Buonarroti
A Megváltó közelében
Leonardo da Vinci
Megrendülés az idill helyett
Hugo van der Goes
Civilként prédikálni
Útravaló kincskereséshez
Boldogkő ostroma
Újabb leletek igazolják az Ószövetséget
A Bibliáról - nem középiskolás fokon
Látogatói rekord a Vatikáni Múzeumban
Bach elvesztett szeme világa
Látjuk-e a jövendő valóságot?
Locsolási tilalom
Ige+hirdető
Missziói igehirdetés

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 30 Férfiak Piliscsabán