Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 30 - A növekedést az Isten adja

A növekedést az Isten adja

Gyülekezeti munkaprogram 2007–2008

Van-e olyan mondanivalónk, amelyet különösen is fontosnak tartunk? Kialakulhat-e gyülekezetek között olyan gondolati közösség, amely egy rövid időszakaszon belül akár egységes állásfoglalást alakíthat ki? Van-e lehetőség arra, hogy életünk egy szűk területére koncentrálva közös imádság szólalhasson meg sokféle közösségben?

Ezek a kérdések vezették az előkészítő munkacsoport tagjait ahhoz, hogy az Északi Egyházkerületben – különösen a Dél-Pest Megyei Egyházmegyében – elinduljon az a munka, melynek eredményeként augusztus végén egy munkaévre szóló munkaprogramot tehetnek le egyházunk asztalára. Mivel a másik két kerület is csatlakozott a kezdeményezéshez – hogy a későbbiekben vetésforgó-szerűen majd évről évre más egyházkerület állítsa össze az előkészítő anyagot –, akár országos munkaprogramnak is tekinthetjük.

Ebben az évben a növekedés témája vált fontossá nekünk. „A növekedést az Isten adja” – ezt a páli gondolatot (lásd 1Kor 3,6–7) járjuk körül szeptembertől kezdődően a bibliaórákon, ifjúsági órákon, gyerekalkalmakon, bibliaiskolákban, szeretetvendégségeken, táborokban. A gyülekezeti szintű megfogalmazások a kerületi programokban kapnak összegzést és új elindítást.

Ahogy kis csapatunk leült, hogy erről a témáról gondolkozni kezdjen, számunkra is meglepő módon tárult ki a téma tartalmi mélysége. Mit is jelent a növekedés? Mennyiségi növekedést várunk, hogy minél többen legyenek az összejöveteleinken, istentiszteleteinken? Vagy ez nem is fontos, csak a belső növekedés? Lehet, hogy a mennyiségi növekedés álságos, mert ez csak manipuláció? Lehet, hogy a lelki növekedésre hivatkozni csak alibi, mert képtelenek vagyunk tömegek megmozgatására? Hogy szól a Biblia erről? Hogy nőtt a gyülekezet az egyháztörténet során?

Készülő könyvünk elején Bence Imre gyűjtötte csokorba az elméleti felvetéseket. Nagyobb témaegységek szerint halad az év, végiggondoltatva bibliai, egyháztörténeti aspektusokat. Bozorády András a bibliaórákat, Győri Péter Benjámin az ifjúsági órákat, Péterné Benedek Ágnes a bibliaiskolai anyagot, Pángyánszky Ágnes a gyerekórák segédanyagait állította össze. Péter Zoltán a szeretetvendégségek és a táborok témáit formálta meg. Minden sáv felelőse egész kis munkacsapatot gyűjtött össze, emiatt a gondolkodás sokszínűségének is érdekes tanúsága ez a könyv.

Egy óra – egy oldal. Ezt a célt tűztük magunk elé. Mindig adunk egy kis tartalmi bevezetőt, témafelvetést, feszültségi pontokat, illusztrációkat. Lesz még vele munka, hiszen az óravázlatokat alaposan végig kell gondolniuk a lelkészeknek, tanítóknak. Az illusztrációs anyagot egy állandóan friss honlappal szeretnénk kísérni; reméljük, sokan válnak így könyvünk társszerzőivé.

Az együtt haladó sávok fegyelmezett időbeosztását Horváth-Hegyi Olivér dolgozta ki. Érdekes újdonság az az elvárás, hogy a lelkészek, tanítók időről időre ellenőrizzék a közösségük, illetve a saját maguk által elvégzett munka mélységét, hatását, hangulatát, sajátos eredményességét. Krámer György volt ennek kitalálója, megformálója.

Elektronikus postaládám ezekben a napokban a „Munkaprogram” címszó alatt gyűjtötte össze sokheti munka eredményét. Még hátravannak a nyomdai munkák, a javítások, ellenőrzések, a külalak, a szokásos szerkesztői feladatok, de már közvetlen a remény, hogy szeptember elején új síkra emelkedhet a gyülekezetek közössége: együtt tanuló, gondolkozó, imádkozó, ezekben távolságokat átlépő magyar evangélikussággá válhat. Lelkes kísérletünkhöz kell még a lelkészek, gyülekezetek tanulni kész alázata, püspökök, esperesek támogató ösztönzése. Nagyot akarunk létrehozni, Isten áldása legyen rajta!

Koczor Tamás

Új nap - új kegyelem
A hosszú élet garanciája
A cigányság teher vagy ajándék?
Hagyományőrzés Kőszegen
Zselici kerekezés
Etikai kérdésektől az íjászatig
Férfiak Piliscsabán
A növekedést az Isten adja
Magyar fiatalok a Közel-Kelet békéjéért
Keresztény szerepvállalásról, példamutató emberekről Bálványoson
Ezúttal panzióban evangélizáltak
Égre nézők
Politikai pártok versus politikai ideológiák
KIE-kávéház
Jöttem, láttam - maradnék
Hőség - riadó!
Kitüntetés műemlékvédelemért
Egy magyar vonatkozású kisbolygó nyomában
Üdítők, gyümölcslevek
Az OVB mint zugügyvéd
Bolygók északról, délről, keletről és nyugatról
Szubjektív képtár
Iránytű mindennap
Lühnsdorf Károly
Világot összefogó szeretet
Marc Chagall
Egy csepp teremtés
Michelangelo Buonarroti
A Megváltó közelében
Leonardo da Vinci
Megrendülés az idill helyett
Hugo van der Goes
Civilként prédikálni
Útravaló kincskereséshez
Boldogkő ostroma
Újabb leletek igazolják az Ószövetséget
A Bibliáról - nem középiskolás fokon
Látogatói rekord a Vatikáni Múzeumban
Bach elvesztett szeme világa
Látjuk-e a jövendő valóságot?
Locsolási tilalom
Ige+hirdető
Missziói igehirdetés

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 30 A növekedést az Isten adja