EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 32 - Kultúra nagykanállal

Kultúrkörök

Hozzászólás a cikkhez

Kultúra nagykanállal

Tizenkilencedszer népesült be a Művészetek Völgye

Gomba módra nőnek a sátrak július végén Kapolcs és a szomszédos falvak almafái alatt. A Művészetek Völgye Fesztiválnak helyet adó településeket, ahol az év többi részében alig pár ezren laknak, ilyenkor százezrek keresik fel évről évre. Szerte az országból – s ma már Európa távoli szegleteiből is – érkeznek a látogatók a több mint egyhetes rendezvényre, hogy koncerteket, irodalmi esteket hallgassanak, színházi előadásokon vegyenek részt, megcsodálják a több tucat kiállító képzőművész alkotásait – és hogy élvezzék a csak itt fellelhető „völgyhangulatot”. Idén július 27-e és augusztus 5-e között adott egymásnak randevút művész, művészet és közönség a Balaton-felvidéken.

Mindössze húszmillió forint. Ennyi hiányzott az idei fesztivál költségvetéséből. Emiatt a szervezők több programot töröltek az „étlapról”. Minden más azonban együtt volt a művészet ünnepéhez: körülbelül háromezer előadó, a tavalyi hat község – Kapolcs, Pula, Vigántpetend, Öcs, Taliándörögd és Monostorapáti – mellett hetedik helyszínként Nagyvázsony és persze a kultúrára szomjas közönség.

A Völgy sokszínűségét érzékelteti az a tény, hogy az – igencsak rövid ismertetőket tartalmazó – programfüzet terjedelme megközelítette a száz oldalt. Nem csoda hát, ha a többi résztvevőhöz hasonlóan a krónikás sem figyelhetett minden rendezvényre, még kevésbé juthatott el mindenhová.

Fesztiválok fesztiválja

A Művészetek Völgye maga is otthona számos – önállóan is teljes értékűnek számító – programsorozatnak. Vigántpetend tíz napon keresztül az Afrika Völgy helyszíne volt. A vendégek megismerkedhettek a fekete kontinens természeti értékeivel, népeivel, kultúrájával és számos problémájával is.

Évről évre megrendezik az Örökség Völgy nevet viselő programokat, melyeknek a keretében épített értékeink védelmére hívják fel a figyelmet. Az Égtájak fesztiválon az országhatárokon kívül élő magyar művészek mutatkoztak be zenével, tánccal, színdarabokkal. A Völgyben ünnepelte tizenötödik születésnapját a Duna Televízió; egyik este a közszolgálati csatorna több műsorvezetője is színpadra lépett, és számot adott előadóművészi tehetségéről.

A zene szárnyán

A gregoriántól a dzsesszig alig volt olyan stílus, mellyel ne lehetett volna találkozni a Völgy valamelyik szabadtéri színpadán, templomában vagy művelődési házában. Idén is több koncertet adott a Muzsikás együttes. És bár egy alkalommal e sorok írója is kívül maradt a templomajtón, mégis örömmel töltötte el, hogy a nagy érdeklődés miatt egy szabad hely sem maradt a petendi istenházában. A monostorapáti katolikus templomban pedig Fehér Ernő zongoraművésszel közösen adott koncertet az együttes, rámutatva a Bartók Béla művei és a magyar népzene közötti összefüggésre.

Augusztus 2-án Öcs lutheránus templomát a Szokolay Dongó Balázs és Balázs-Bolya Mátyás koncertjére érkezők töltötték meg; mindketten a népzenétől indultak, játszanak középkori muzsikát, valamint dzsesszt is; saját műveikben fellelhetők mindezeknek a motívumai.

Mindent a szemnek is

A fesztivál ideje alatt minden lehetséges hely – a templomoktól a magánházakon keresztül a buszmegállókig – galériává alakult. A taliándörögdi katolikus templomban Markos Lászlóné és Markos Éva Julianna munkáit mutatták be. Angyalok, betlehemek, Árpád-házi szentek voltak láthatók – mindez csuhéból megformálva.

Az öcsi katolikus templom adott otthont az Albert Miklós orgonaépítő mester (az ő munkája a hévízi református–evangélikus templom 2004-ben elkészült orgonája is) által berendezett kiállításnak, ahol megismerhette a látogató a hangszer felépítését és működését. Ugyanitt Demeter Zoltán képzőművésznek Az utca 12 apostola című tárlatán hajléktalan emberek portréival találkozhatott a látogató. Zöldszervezetek kiállításon hívták fel a figyelmet a hulladékok szelektív gyűjtésének és újrahasznosításának a fontosságára.

A völgylátogató olyan alternatív programokkal is találkozhatott, mint a Művészi Kuka projekt, melynek keretében huszonöt – a villamosmegállókból jól ismert – narancssárga szeméttartót öltöztettek fel képzőművészek. Különleges látványt nyújtott a világzenei koncertek otthonát adó öcsi kőfejtő félkör alakú falának estéről estére más-más színű fénnyel történő „befestése” is.

Egyházak a Völgyben

Az egyházak nemcsak engedték beáramlani a kultúrát a templomfalak közé – helyet adva egy-egy koncertnek vagy kiállításnak –, hanem maguk is igen kreatív programokkal járultak hozzá a rendezvénysorozat sikeréhez, egyúttal a völgylakók lelki békéjének megteremtéséhez.

A kapolcsi katolikus templom kertjében önismereti játékokra várták a vendégeket, a lelkifröccssátor pedig a borból és szódából készült nedű mellé néhány bátorító szót is kínált. A református bázis idén is az öcsi templomkert volt, ahol a sakktábla motívumát alkalmazva a sötétség és a világosság, a jó és a rossz kontrasztjára mutattak rá.

Az evangélikusok – kisebb felekezetekkel összefogva – a kapolcsi templomba szerveztek tartalmas programot koncertekkel, minden este istentisztelettel. Az istenházában reggeltől késő estig szólt felvételről az evangélium, miközben a kapolcsi pincesoron láthatatlan színház és filmvetítések vitték az örömhírt a látogatóknak, a taliándörögdi lutheránus templomban pedig az „egyvonalas” grafikáiról ismert Simon András grafikusművész képei és rövid meditációi segítették az elcsendesedést.

A bőség zavarával küzdött tehát az idén is minden völgylakó. S aki lemaradt valamiről? „Sebaj, majd jövőre!” – mondta valaki sátorbontás közben. Addigra pedig talán az a húszmillió forint is megérkezik a dombok közé…

László Jenő Csaba


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
Áramszünet
Heti útravaló
Szerepjátéktér
Árnyékban
Egyházunk egy-két hete
Istentiszteletek hegyen és tóparton
Szabadtéren Legénden
A tizedik második esély
Keresztutak
Hívő olvasás nélkül nincs megértés
A világdzsemborik dzsemborija…
Elhunyt a pátriárka
Szigorú öltözködési szabályok II. János Pál szülőházában
Evangélikusok
Közéleti hőségriadó
Balczó András evangélikus lelkész emlékezete
„Tűzoltó látogatás” Hartán
e-világ
Az alkohol – öl, butít, és nyomorba dönt?
Keresztény szemmel
Az egyház ifjúsága
A hét témája
�Boldoggá kell tennünk az embereket!� – nyolcszáz éve született Árpád-házi Erzsébet
Kenyér és rózsa
„Sosem akarok elszakadni tőled, Uram!”
A csipkeverők pártfogója
Királylányok Erzsébet nyomában
Magyarország virága
evél&levél
Népszavazás: nyugvópont?
Tisztelt Szerkesztőség!
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Kultúra nagykanállal
Híd hazánk és Türingia között
„A filmes élveboncolás svéd mestere”
Az érem másik oldala
Egyházzenei tábor Nógrádban
Evangélizáció Kapolcson
Hajdani tanítók emlékezete
Faluról falura, templomról templomra I.
Faluról falura, templomról templomra II.
Faluról falura, templomról templomra III.
Faluról falura, templomról templomra IV.
Faluról falura, templomról templomra V.
Faluról falura, templomról templomra VI.
A vasárnap igéje
Leromboltan
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Szószóró
Útmutatás a kereséshez
Ige+hirdető
Tanító szószékek
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 32 Kultúra nagykanállal

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster