Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 48
- Szabadon szárnyalni
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szabadon szárnyalni
Plakátpályázatot nyertek a békéscsabai gimnazisták
Evangélikus oktatási intézmény diákjai érték el az első helyezést egy európai uniós plakátpályázat hazai fordulóján. A pályázatot az Európai Bizottság írta ki Az Európai Unió a megkülönböztetés ellen címmel a tagországokban élő gyerekek és serdülők számára, két korcsoportban, a mindenki számára biztosítandó esélyegyenlőség európai éve keretében. A Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanulóiból álló, korcsoportjában győztes csapat egyik tagja, Sárik Zsanett telefonon válaszolt kérdéseinkre.
– Pontosan ki és milyen céllal hirdette meg a versenyt?
– Franco Frattini, az unió igazságügyért, szabadságjogokért és biztonságért felelős biztosa, az Európai Bizottság alelnöke írta ki július 30-án, az itthoni verseny pedig a debreceni Úton Egyesület lebonyolításában zajlott. A pályázat célja az volt, hogy felhívja az európai fiatalok figyelmét az EU-n belül a hátrányos megkülönböztetés felszámolása érdekében tett erőfeszítésekre.
– Hogyan értesültetek erről a lehetőségről?
– Felkészítő tanárunk, Kéri Gáspár szólt róla.
– Kikből állt a csapatotok?
– A kiírás szerint a versenyzők két korcsoportban – 12–14 évesek és 15–18 évesek –, legalább négy-négy fős csapatokban indulhattak. Mi – Kondor Nóra, Molnár Kata, Szabó Mariann és én – a második korcsoportba tartozunk. Hazánkban a két korosztályban összesen több mint háromszáz pályaművet nyújtottak be a kért A/2-es méretben.
– Úgy tudom, tőled ered a plakát ötlete…
– Egy, a szobámban lévő kép „ihlette”, amely egy halat ábrázol. Erről jutott eszembe, hogy mi lenne, ha az esélyegyenlőtlenséget nem csupán emberek szerepeltetésével szimbolizálnánk, hanem ember- és állatalakokkal jelenítenénk meg. A fotómontázsunkon látható galambok utalhatnak az unió államaira, de arra is, hogy nekik megadatott a repülés képessége, ellenben az embernek nem, holott ő is szeretne szárnyalni.
– Mikor volt és hogyan zajlott a díjátadás?
– November 20-án, a gyermekjogok nemzetközi napján vehettük át a díjat Budapesten. Tárgynyereményeket kaptunk, eleget tehettünk egy ebédmeghívásnak, és várt ránk egy-egy, a Szépművészeti Múzeumba szóló belépőjegy is.
– Mivel ez egy uniós pályázat, lesz még egy nemzetközi forduló is. A lap olvasóival együtt sok sikert kívánunk mindannyiótoknak, és reméljük, hogy most már nincs más hátra, mint várni, mikor indulhattok Brüsszelbe…
– Valóban, a nemzeti szinten díjazott művek újabb válogatáson vesznek majd részt. Ezután a korcsoportonként a három-három díjazott csapat jutalomként Brüsszelben tölthet három napot december 15. és 17. között. Remélem, mi is közöttük leszünk, és megnézhetjük az ottani uniós intézményeket, valamint az európai díjátadón találkozhatunk Franco Frattinivel. Egyébként a legjobb plakátok felkerülnek majd az internetre, és a későbbiekben felhasználhatják őket Európában a hátrányos megkülönböztetés elleni kampányokban.
Gazdag Zsuzsanna
Regionális hozzárendelés:
Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú M?vészeti Iskola és Kollégium
::Nyomtatható változat::
|