Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 48 - Heti útravaló

Királyod érkezik hozzád, aki igaz és diadalmas. (Zak 9,9)

Advent első hetében az Útmutató reggeli és heti igéi azt hirdetik: Istened érkezik hozzád! A most kezdődő új egyházi esztendőben a Liturgikus könyvből, az ünnepnapok bevezető zsoltárversei közül idézünk egy-egy kulcsmondatot. A nyitány legyen a mi fohászkodásunk: „Vezess hűségesen, és taníts engem, mert te vagy szabadító Istenem.” (Zsolt 25,5, LK) Alkalmanként az új Gyülekezeti liturgikus könyv (GyLK) kincseiből is szemelgetünk. S Luther Márton élő tanítását a jövőben sem nélkülözhetjük (a „Jer, örvendjünk, keresztyének!” című áhítatoskönyvből): „Királyod eljön hozzád, s elkezdi benned a jót. Nem te keresed őt, hanem ő téged. Nem te találod meg őt, hanem ő téged. Hited is tőle van, nem magadból, és ha ő nem jön, te ugyancsak kívül maradsz.” Ezért „öltsétek magatokra az Úr Jézus Krisztust…” (Róm 13,14) Az apostol felhívja a figyelmet: „…most közelebb van hozzánk az üdvösség, mint amikor hívőkké lettünk…” (Róm 13,11) Az idő múlásával Krisztus visszajövetele egyre közelebb kerül hozzánk – de mi is őhozzá? Mindaddig fennáll az agapé kötelezettsége: „Szeresd felebarátodat, mint magadat.” (Róm 13,9) Az Úr érkezését várva imádságunk ez legyen: „Ó, Uram, segíts meg!” (Zsolt 118,25), s mondjuk: „Áldott, aki jön az Úr nevében! Hozsánna a magasságban.” (Mt 21,9) Jeruzsálemi bevonulásakor Jézus beteljesítette a Messiás eljöveteléről szóló próféciákat: „…alázatos, és szamáron ül (…) békét hirdet a népeknek.” (Zak 9,9b.10) Péter az üdvösségről tesz bizonyságot: „…elméteket felkészítve legyetek józanok, és teljes bizonyossággal reménykedjetek abban a kegyelemben, amelyet Jézus Krisztus megjelenésekor kaptok.” (1Pt 1,13) Az Istenhez hűséges, igaz ember látja a láthatatlant, s már most a hite által él, és életet nyer, mert csak „igen-igen kevés idő, és aki eljövendő, eljön, és nem késik”. (Zsid 10,37) Ezért meghátrálás nélkül ragaszkodjunk a reménység hitvallásához! Miként kerülhetünk át Krisztus királyságába, a szentek örökségébe? Pál múlt időben fogalmaz: az Atya Isten „szabadított meg minket a sötétség hatalmából, és ő vitt át minket szeretett Fiának országába, akiben van megváltásunk és bűneink bocsánata”. (Kol 1,13–14) Hogyan várjuk Urunk második eljövetelét? Éberen, józanul és „védőöltözetben”: „…vegyük magunkra a hit és a szeretet páncélját és mint sisakot, az üdvösség reménységét.” (1Thessz 5,8) Királyi palást, korona és jogar helyett Jézus öltözete bíborszínű katonaköpeny, töviskorona és nádszál volt, s a köszöntés is gúnyosan hangzott: „Üdvöz légy, zsidók királya!” (Mt 27,29) Az Isten Fiának első és második érkezésekor ugyanaz az üdvözlés hangzik Jeruzsálem népe ajkán: „Áldott, aki az Úr nevében jön!” (Mt 23,39 és 21,9) Az elutasított Király ítéletre jövetele az őt megváltójuknak elfogadó keresztények számára az üdvösség reménységének a beteljesülését jelenti, ezért így zeng a hozsánnájuk: Segíts! Ments meg! Üdvözíts! „Ádventi csendben téged várunk. / Jöjj, Urunk Jézus, maradj nálunk!” (EÉ 148,1–3)

Garai András

Féleurónyi fény
Fajsúlyos kérdésekben döntött a zsinat
Társgyülekezetek közös öröme
Intézményvezetői konferencia Révfülöpön
Gyülekezetimunkatárs-jelöltek munkában
Egyházmegyei ifjúsági nap Debrecenben
Ján Kollár-emlékülés
A Platthy család egyházépítő szolgálata
Új épületrész a soproni középiskolában
Református gyülekezeti munkatársak találkozója
Szolgálat a szolgálatban
Fapadoson, hazafelé
„Nem akartam csak az antik világ szakembere maradni”
Szlávik Mátyás eperjesi teológiai professzor emlékezete
Zenekaraink, kórusaink az interneten
Adventus Domini
Mária Erzsébetnél
Színes karácsonyi készülődés
280 éves az aszódi evangélikus gimnázium
Vallási témájú gyerekkönyvek – széles kínálat karácsony előtt
Ószövetségi regény a békességért
Csongor és Tünde
Az Evangélium Színházról
Szabadon szárnyalni
Bach közelében
Banános kenyér
Hazatalálás
Kedves Gyerekek!
Ige+hirdető
Hallgató

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 48 Heti útravaló