Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 50 - A Magyarországi Luther Szövetség tisztújító közgyűlése

A Magyarországi Luther Szövetség tisztújító közgyűlése

A lutheri életműnek és a reformáció örökségének az ápolására a tizenkilencedik század óta szerveződnek egyesületek világszerte és Magyarországon egyaránt. A rendszerváltozás után létrehívott Magyarországi Luther Szövetség jogelődje az 1886. október 14-én alakult Luther Társaság, amely dr. Masznyik Endre teológiai tanár vezetésével szerveződött azzal a céllal, hogy méltó módon készüljenek a reformáció négyszázadik évfordulójára. A Luther Társaság védnökéül az akkori igazságügyi minisztert, Fabiny Teofilt nyerték meg.

Az 1991. október 12-én alakult Magyarországi Luther Szövetség az alábbi céllal jött létre: „Reformátori örökségünk mélyebb megismerése és megismertetése, valamint mai alkalmazása. Az evangélikusság iránt érdeklődő vagy abban megerősödni kívánók számára segítségnyújtás. A mai evangélikus gondolkodás kritikus számontartása. Mindezek érdekében ismeretterjesztő és tudományos kiadványok közzététele, konferenciák és találkozók szervezése, az evangélikusok szolgálatának támogatása mind a szórványokig.” A szövetség gondozásában jelenik meg a Magyar Luther Könyvek, illetve a Magyar Luther Füzetek című sorozat; soproni és budapesti tagozata rendszeresen meghirdet előadásokat és programokat.

A Magyarországi Luther Szövetség december 1-jén a Deák téri evangélikus egyházközség gyülekezeti termében tartotta meg minden évben esedékes közgyűlését. Az ülés első részében a négyszáz éve született Paul Gerhard (1607–1676) evangélikus énekköltőről tartottak előadást dr. Csepregi Zoltán, dr. Orosz Gábor Viktor, illetve Wulfné dr. Kinczler Zsuzsanna, az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatói, valamint dr. Hubert Gabriella irodalomtörténész, az Evangélikus Országos Könyvtár munkatársa.

A közgyűlésen dr. Reuss András lelkészi elnök, egyetemi tanár felolvasta a szövetség munkájáról szóló jelentését, majd Lackner Pál lelkészi alelnök, protestáns tábori püspök előterjesztette a szövetség alapszabályának módosítását, amely többek között az elnökség új összetételét indítványozta. A közgyűlés a jelentést és a felterjesztést egyhangúlag megszavazta.

Ezek után a közgyűlés hat évre megválasztotta az új elnökséget. A Magyarországi Luther Szövetség elnöke ifj. dr. Fabiny Tibor egyetemi tanár, alelnöke Lackner Pál, ügyvezető titkára Hámori Péter teológiai hallgató, pénztárosa Kendeh Györgyné, ellenőre Tölli Balázs középiskolai tanár, iskolaigazgató. A közgyűlés egyhangúlag megválasztotta tiszteletbeli elnöknek dr. Reuss Andrást. A másik tiszteletbeli elnök Schulek Mátyás nyugalmazott középiskolai tanár, iskolaigazgató lett.

A megújult szövetség egyik kiemelt feladatának tekinti, hogy – egyházunk vezetésével egyeztetve – előkészüljön 2017-re, a reformáció ötszázadik évfordulójára.

F. T.

Tavaszváró, életváró
Egy csésze kávé
Gondolatok a szeretetről