Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 04
- Mózes negyedik könyve – vándorlás
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Mózes negyedik könyve – vándorlás
Mózes negyedik könyvét a latin nyelvű Biblia, a Vulgata nyomán a számok (Numeri) könyvének nevezzük: kétszer is szó van benne a pusztában vándorló izraeliták közötti népszámlálásról. A könyv rövid epizódokkal tarkítva elbeszéli, hogy mi történt a Sínai-hegyi törvényadástól kezdve addig, hogy a zsidók átkeltek a Jordánon, és beléptek az ígéret földjére. Mózes népe már Kánaán földjének déli határán honfoglalásra készen áll, amikor a kiküldött kémek jelentik, hogy Kánaán városai erősek, lakosai pedig hatalmas termetűek. A választott nép elbizonytalanodik, és visszaretten a vállalkozástól. Kishitűségük büntetéseként Isten arra ítéli őket, hogy egy egész emberöltőn át a pusztában vándoroljanak.
A Számok könyvének egyik csúcspontja az az epizód, amelyben a pogány prófétát, Bálámot hiába vesztegeti meg az egyik helyi király, átok helyett csak áldást tud mondani Isten népére.
A vándorlás célja
A vándorlás évei kegyetlenek voltak Izráel számára, amely folyamatosan lázongott – nemcsak Mózes, hanem Isten ellen is. Mindeközben egy teljes nemzedék veszítette el a jogát arra, hogy belépjen az ígéret földjére. Arra azonban jó volt a vándorlás, hogy a nép tanuljon: megismerje Isten erejét, szeretetét és kimeríthetetlen irgalmasságát. Megtanulták a szentség és a szent Isten iránti engedelmesség leckéjét.
Napjaink vándorai
Bár sokak szerint már a Biblia is a migráció könyve (a zsidó nép pusztai vándorlása mellett gondolhatunk a vándorló arámi Ábrahámra, Jézusnak és tanítványainak „fedél nélküli” életmódjára vagy az Apostolok cselekedeteinek vándorló evangélistáira), az elvándorlás igazi tömegjelenséggé csak a 20. század végére vált. Napjainkban minden harmincötödik ember menekült. Ha valamennyien, akik politikai, vallási üldöztetés vagy egyszerűen a nyomor miatt elhagyni kényszerültek szülőföldjüket, egyetlen helyre költöznének, akkor a világ ötödik legnagyobb állama születne meg – közel kétszázmillió lakossal.
E modern népvándorlás szinte minden országot érint; vagy az adott országból jönnek, vagy rajta keresztül utaznak, vagy oda igyekeznek a menekültek. Magyarország jelenleg az Európai Unió részeként elsősorban befogadó vagy célország, bár jól tudjuk, hogy a magyar történelem során (legutóbb éppen az 1956-os események következtében) sok millióan hagyták el menekültként hazánkat, és találtak új otthonra másutt a világban.
Magyar Bibliatársulat
::Nyomtatható változat::
|