Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 04 - Mózes negyedik könyve – vándorlás

Mózes negyedik könyve – vándorlás

Mózes negyedik könyvét a latin nyelvű Biblia, a Vulgata nyomán a számok (Numeri) könyvének nevezzük: kétszer is szó van benne a pusztában vándorló izraeliták közötti népszámlálásról. A könyv rövid epizódokkal tarkítva elbeszéli, hogy mi történt a Sínai-hegyi törvényadástól kezdve addig, hogy a zsidók átkeltek a Jordánon, és beléptek az ígéret földjére. Mózes népe már Kánaán földjének déli határán honfoglalásra készen áll, amikor a kiküldött kémek jelentik, hogy Kánaán városai erősek, lakosai pedig hatalmas termetűek. A választott nép elbizonytalanodik, és visszaretten a vállalkozástól. Kishitűségük büntetéseként Isten arra ítéli őket, hogy egy egész emberöltőn át a pusztában vándoroljanak.

A Számok könyvének egyik csúcspontja az az epizód, amelyben a pogány prófétát, Bálámot hiába vesztegeti meg az egyik helyi király, átok helyett csak áldást tud mondani Isten népére.

A vándorlás célja

A vándorlás évei kegyetlenek voltak Izráel számára, amely folyamatosan lázongott – nemcsak Mózes, hanem Isten ellen is. Mindeközben egy teljes nemzedék veszítette el a jogát arra, hogy belépjen az ígéret földjére. Arra azonban jó volt a vándorlás, hogy a nép tanuljon: megismerje Isten erejét, szeretetét és kimeríthetetlen irgalmasságát. Megtanulták a szentség és a szent Isten iránti engedelmesség leckéjét.

Napjaink vándorai

Bár sokak szerint már a Biblia is a migráció könyve (a zsidó nép pusztai vándorlása mellett gondolhatunk a vándorló arámi Ábrahámra, Jézusnak és tanítványainak „fedél nélküli” életmódjára vagy az Apostolok cselekedeteinek vándorló evangélistáira), az elvándorlás igazi tömegjelenséggé csak a 20. század végére vált. Napjainkban minden harmincötödik ember menekült. Ha valamennyien, akik politikai, vallási üldöztetés vagy egyszerűen a nyomor miatt elhagyni kényszerültek szülőföldjüket, egyetlen helyre költöznének, akkor a világ ötödik legnagyobb állama születne meg – közel kétszázmillió lakossal.

E modern népvándorlás szinte minden országot érint; vagy az adott országból jönnek, vagy rajta keresztül utaznak, vagy oda igyekeznek a menekültek. Magyarország jelenleg az Európai Unió részeként elsősorban befogadó vagy célország, bár jól tudjuk, hogy a magyar történelem során (legutóbb éppen az 1956-os események következtében) sok millióan hagyták el menekültként hazánkat, és találtak új otthonra másutt a világban.

Magyar Bibliatársulat

Mózes negyedik könyve – vándorlás
Kereső ember
Szorgalom
Megyei és országos tanulmányi versenyek Bonyhádon
„Tavaszi” megújulás a gödöllői templomban
Egy asztalnál mesemondó és tábori lelkész
Együtt, egységben a Bibliával
Bibliák a börtönben
Egy tollforgató református püspök gondolatai – nem csak reformátusoknak
Együtt – határtalanul
A színházi társaság Balikó ellen
Tarts meg, Urunk, szent igédben!
Krisztus-arcú koldusok közt
Melyik a legkedveltebb igeszakasz?
„Ki az Isten?”
Ószövetségi környezetismeret
Schengen
LK & GyLK