Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 11
- Székács József és az internet
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Székács József és az internet
Mi köze lehet az 1809-ben született bányakerületi szuperintendensnek, országgyűlési képviselőnek, akadémikusnak, a Kisfaludy Társaság tagjának, királyi tanácsosnak a világhálóhoz? A válaszért az 1998. és a 2003. esztendőig kell visszamenni…
Egyházunk Internet Munkacsoportja 1998-ban kezdte meg a Magyar protestantizmus honlap fejlesztését (http://protestans.lutheran.hu). E honlap a Kárpát-medencében élő protestánsok és a világban fellelhető magyar protestáns diaszpóra múltját, jelenét igyekszik bemutatni. 2003-ban az akkori Informatikai Minisztérium támogatásával egyes felvidéki települések evangélikus és református közösségeinek történetét, jeles személyiségeit mutatta be a munkacsoport a világhálón; ezekhez az oldalakhoz szlovák, német és angol összefoglalókat is megjelentettünk. Ekkor készült el az „ország papjának”, Székács Józsefnek az oldala is, melyen ma a szöveges leírások mellett számos eredeti dokumentum is látható.
A Székács-oldal internetes publikációja után két hónappal elektronikus levelet kaptam Bécsből. A levél feladója Éva-Mária Fritz, a néhai Székács József ükunokája volt. Felajánlotta, hogy eredeti dokumentumok hiteles másolatát vagy azok elektronikus változatát juttatja el címemre; azt kérte, hogy a kapott dokumentumokat publikáljuk Székács-oldalunkon. Így került fel a honlapra Székács magyar és német nyelvű gyászjelentése, fiatal- és idősebb kori portréjának elektronikus változata.
A honlapszerkesztő és Éva-Mária Fritz e-mailes kapcsolata folytatódott, a személyes találkozóra azonban csak 2008 januárjában került sor Bécsben. Éva-Mária Fritz az osztrák főváros patinás belvárosában lakik. Nappalija falát Székács idősebb korában készült portréja díszíti; számos Székács-relikvia, -dokumentum található meg az ükunokánál.
A találkozón ismertté lett az is, hogy Székács leszármazottai is készülnek a híres evangélikus püspök születésének bicentenáriumára.
Éva-Mária Fritz a beszélgetést követően számos relikviát juttatott el a Székács-hagyatékból a Magyarországi Evangélikus Egyháznak. Egy 1776-os kiadású Szent Biblia, három, a 19. század második felében kinyomatott Újszövetség került az Evangélikus Országos Könyvtárba. Különösen értékessé teszi a Bibliákat az, hogy Székács József kézzel írt megjegyzései is láthatók bennük. Az egyháztörténész szakemberek számára is meglepetést jelentett Székács 1835-ben Rostockban kiállított doktori oklevele. A találkozó eredményeként az egykori püspök magyar és német nyelvű gyászjelentése is az Evangélikus Országos Levéltárba került. Éva-Mária Fritz ajándékaként Sztehlo Kornél Kétszáznegyven esztendő az egyház szolgálatában című könyve az Evangélikus Országos Múzeumot gazdagítja. Köszönet az adományozónak.
E történet is csak erősíti és bizonyítja a rég felismert tényt: nagyon fontos egyházunk megjelenítése a világhálón. Fontos szerepet játszik a Magyar protestantizmus honlap is, hiszen számos életrajz, dokumentum csak ezekről az oldalakról érhető el.
Az elektronikus kapcsolat – így az említett honlap – emberi kapcsolatokat épít ki és az informatika más eszközeivel kombinálva tart fenn. A honlap szerkesztője örömmel állapíthatja meg, hogy az Internet Munkacsoport munkálkodása és az emberi kapcsolatokból szövődő háló révén evangélikus tudományos gyűjteményeink fontos Székács-relikviákkal gazdagodtak.
Dr. Léránt István (Internet Munkacsoport, Magyar protestantizmus honlap)
::Nyomtatható változat::
|