Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 19
- Evangélikus iskolai könyvtáros tanárok szakmai napja
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Evangélikus iskolai könyvtáros tanárok szakmai napja
Az Evangélikus Pedagógiai Központ szervezésében első alkalommal április 23-án rendezték meg Budapesten, az Országos Egyházi Iroda Üllői úti épületében az evangélikus iskolai könyvtáros tanárok szakmai napját. A programot alapos munka előzte meg: a pedagógiai központ az Evangélikus Országos Könyvtár segítségével felmérte az evangélikus iskolai és kollégiumi könyvtárak helyzetét és állományát. A felmérés egy nagyszabású projekt része: kapcsolódik a Gyűjteményi Tanács által elindított egyházközségi gyűjteményi felméréshez.
A szakmai nap programjának alapját és vezérfonalát a felmérés összegzése után megfogalmazott eredmények, valamint problémák, hiányosságok és egyben feladatok megbeszélése adta.
Az iskolai könyvtárak az 1990-es évek óta részei újra az evangélikus gyűjteményi hálózatnak, és gyarapítják jelentős értékekkel egyházunk könyvállományát. A huszonegy egyházi iskolában mintegy 331000 kötetet őriznek, melyek jelentős része muzeális értékű. Az iskolák vezetésének, az egyházközségeknek és a könyvtáros tanárok áldozatos munkájának hála az elmúlt évek során több könyvtártér megújulhatott.
A szakmai nap Brebovszkyné Pintér Márta lelkész áhítatával kezdődött, majd Mihályi Zoltánné, a Magyarországi Evangélikus Egyház Oktatási Osztályának vezetője, az Evangélikus Pedagógiai Központ igazgatója köszöntötte a könyvtárosokat, illetve üdvözölte az egybegyűlteket Kákay István országos irodaigazgató is.
Elsőként dr. Hubert Gabriella, az Evangélikus Országos Könyvtár (EOK) tudományos munkatársa beszélt a gyülekezeti könyvtárak, levéltárak (irattárak), műtárgyak felméréséről, az őrzés-feltárás nehézségeiről, valamint bemutatta az Evangélikus Gyűjteményi Tanácsot. Reményét fejezte ki, hogy a különböző gyűjteményi szakterületek a jövőben szorosabban összekapcsolódhatnak, és segíthetik egymás munkáját. Kérte az iskolai könyvtárosokat, hogy minden iskolai kiadványukból – például évkönyvükből, iskolai újságjukból – vagy az evangélikusokat érintő helytörténeti kiadványokból küldjenek példányt az EOK-ba, ugyanis egyik fő feladata, hogy összegyűjtse a magyar evangélikusság múltjára és jelenére vonatkozó, nyomtatásban megjelent dokumentumokat.
A következő előadó, dr. Mányoki János, az EOK igazgatója röviden ismertette az evangélikus könyvtári ágazat történetét, az iskolai könyvtárak történeti szerepét és az EOK kialakulását.
Az iskolai könyvtárak között különleges helyet foglal el az Evangélikus Hittudományi Egyetem könyvtára; az igazgató erről is szólt, majd vezetésével a résztvevők érdekes „kirándulást” tehettek az EOK-ban. Itt megismerkedhettek a könyvtáros kollégák a könyvtár gyűjteményével, az egyes állományrészek bekerülésének történetével és azzal a gondos napi munkával, mely mindezek kezelésével jár. Találkozhattak Selmeczi Pálma könyvtárossal is, akinek eddig is szívügye volt az iskolai könyvtárak múltja és jelene, és aki felajánlotta segítségét a kollégáknak.
Az ebédszünetet követően a délután folyamán a szorosan vett szakmai munkáé lett a főszerep. A résztvevők – e sorok írójának, az EPK szakértőjének irányításával – áttekintették azokat a feladatokat, amelyeket a következő években a napi munka mellett meg kell oldaniuk. Többek között megbeszélték, hogy a jogszabályi változásoknak és a változó helyi adottságoknak megfelelően ki kell egészíteni és módosítani kell az iskolai könyvtári szabályzatot. Rendszeresen munkatervet kell készíteni, továbbá pontos intézkedési tervet az iskolai könyvtár állományának karbantartásával, feltárásával, apasztásával, állományrevíziójával kapcsolatos munka szakszerű elvégzése érdekében. El kell jutni oda, hogy a könyvtár valóban el tudja látni szolgáltató feladatait, és ne az órarend szerinti tanítás céljára vegyék igénybe – a sajnálatos helyszűke miatt –, hanem könyvtári szakórák helyszíne legyen.
A résztvevők célul tűzték ki a folyamatos kapcsolattartást és a további szakmai összejövetelek megszervezését is. Körvonalazódott egy olyan kezdeményezés is, hogy a könyvtáros tanárok minden évben rendezzék meg a könyvtárhasználati versenyt az evangélikus iskolák tanulói között is. Az első verseny témája a Biblia évéhez kapcsolódik majd.
A megbeszélés jó hangulatban zárult. A résztvevők elhatározták, hogy legközelebb a június 30. – július 2. között Orosházán megrendezendő országos pedagóguskonferencián találkoznak ismét.
Balogh Kriszta
::Nyomtatható változat::
|