Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 21 - Tizenöt éves barátság

Tizenöt éves barátság

A kezdetek: tizenöt éve a Christlicher Verein Junger Menschen Westbund – CVJM, a Magyarországi Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE) német megfelelője – egyik munkatársa elhatározta, hogy kapcsolatot épít a magyar keresztyén ifjúsággal. A barátság alapját a nyári táborok jelentették, és ma már el sem képzelhető németországi tábor magyar résztvevők és kísérő nélkül. A lelkes magyar táborozók vezetőképzőket is végezhettek, és bekapcsolódhattak a táborok szervezésébe.

A német táborokban és képzéseken nevelkedett fiatalok 2001-ben a KIE védőszárnyai alatt megalakították saját munkacsoportjukat, a Tappancsot, és megrendezték első táboraikat. A német modellt a magyar fiatalok igényeit szem előtt tartva alakították át; azóta már önálló vezetőképzőt is indítottak. Pünkösd hétvégéjén ezt az évek óta tartó barátságot ünnepelték német és magyar tappancsosok a Sóvárban, a KIE balatongyöröki konferencia-központjában. A régi ismerősök között voltak tábor- és sátorvezetők, régi és új munkatársak. Az évek alatt a legtöbben felnőttek, elvégezték az iskoláikat, szakmát választottak, és családot alapítottak; mellettük a vezetői utánpótlás több tagja, a fiatalabb generáció is részt vett a találkozón. A német munkatársakat a Hamsch házaspár és azok a vezetők képviselték, akiknek a magyar Tappancs a fennállását és működését köszönheti. A generációs különbségek senkit sem zavartak, hiszen a cél közös: színvonalasan táboroztatni a gyerekeket és Isten igéjét terjeszteni. Akárcsak a csapat, a program is színes volt: számba vették az eddig közösen szervezett táborokat, játszottak önismereti és csapatépítő játékokat. Bibliaórákat tartottak, s Keszthelyen és Sümegen is eltöltöttek egy-egy kellemes, kirándulós napot. Volt lehetőség beszélgetésre, tapasztalatcserére, vezetői praktikák elsajátítására és a német–magyar együttműködés jövőjének megtervezésére is. A másfél évtizedes barátságot tortával ünnepelték meg, és mindenki hazavihetett egy erre az alkalomra tervezett bögrét. A két ifjúsági szervezet együttműködésének eredményei: több mint száz közösen szervezett tábor és találkozó s a magyar Tappancs egyre sikeresebb munkája idehaza. A résztvevők egyetértettek abban, hogy barátságuk fontos mozgatórugója az, hogy tudtak egymástól tanulni. A találkozó öt napja véget ért, és a vendégek is hazautaztak, de a nyár és a munka legjobb része még előttük van. Az elmúlt évek alatt a táborokban szoros barátságok köttettek, és életre szóló élményeket szereztek a résztvevők. Akik szeretnék, ha gyermeküknek, unokájuknak hasonlóban lenne részük, és színvonalas táborban töltenék el a nyár egy részét, még jelentkezhetnek az idei táborokba. Bővebb információk a Tappancs munkacsoportról és táboraikról, illetve jelentkezési lapok a www.kie.hu/tappancs oldalon találhatók. Reméljük, találkozunk!

Bökönyi-Benedek Csengele

Jeremiás próféta könyve – az egyéniség
Felesleges kérdés?
A Vonalakon kivül... a Lélek színei Pilisen