Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 28
- Igehirdetés fehér ing nélkül
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Igehirdetés fehér ing nélkül
Keresztény könnyűzenei fesztivál Orosházán
Egy hét alatt két este is keresztény könnyűzenétől volt hangos az orosházi főutca. Július 3-án a helyi evangélikus gyülekezet Credo zenekara adott szabadtéri koncertet az Orosháza fesztivál részeként, két nappal később pedig az I. keresztény könnyűzenei találkozót rendezték meg a viharsarki városban, szintén a kulturális programsorozat részeként.
Orosháza város sem hagyja, hogy a településen és térségében élők nyara csendesen teljék. A tizenöt napos fesztivál programján számos színvonalas kulturális esemény szerepelt: zenés esteket, színházi előadásokat és kiállításokat kínáltak a szervezők. Fellépett többek között a Muzsikás együttes, és az idén először szabadtéri keresztény könnyűzenei koncertekkel is találkozhattak a fesztivállátogatók. Somogyi-Tóth Dániel fiatal orgonaművész pedig az evangélikus templomban tartott jótékonysági koncertje előtt kiállításon mutatott be válogatást légi felvételeiből.
Deák László helyi evangélikus lelkész elmondta, hogy a városvezetés és a fesztivál szervezői részéről nyitottságot tapasztaltak, amikor felvetették a koncertek ötletét. „Célunk elsősorban az volt, hogy megszólítsuk az orosháziakat, azokat is, akik nem ülnek ott vasárnaponként a templomban. Másrészt azt szerettük volna demonstrálni, hogy a keresztény fiatalok külsőleg ugyanolyan felszabadultak és vidámak, mint kortársaik. Nem frissen vasalt fehér ingben, hanem ugyanolyan lazán öltözve tesznek bizonyságot hitükről, mint akik hétköznapokon ugyanezen a téren gördeszkáznak” – fogalmazott a lelkipásztor.
A Credo zenekart 2007-ben alakították meg az orosházi lutheránus fiatalok abból a célból, hogy igényes zenével színesítsék a gyülekezet életét. Most ők is kijöttek a templomból, hogy a művelődési ház mellett felállított szabadtéri színpadon zenéljenek. Műsorukra – amelybe kifejezetten keresztény zeneszámok mellett például Kormorán-dalok is bekerültek – megtelt az utca. Két nappal később pedig egy minifesztivál keretében öt együttes lépett a pódiumra, széles keresztmetszetben mutatva be ezáltal a keresztény könnyűzenét.
Először a budai Tandem együttes csapott a húrok közé. Az akusztikus dalokat játszó zenekar már csaknem húszéves. Nevüket azért kölcsönözték a többszemélyes kerékpárról, mert hiszik, hogy amikor teszik a dolgukat, nem magukban „tekernek”, hanem Istennél van a kormány. ’92-ben, ’94-ben és 2000-ben jelent meg lemezük. Orosházi koncertjük kellő felütése volt a szombat délutánnak. Őket az Apostagról érkezett, rockzenét játszó Ladik együttes követte, mely nemcsak a Duna-parti település katolikus közösségének, hanem az egész falu kulturális életének hamar motorja lett.
A szegedi Ösztön rapegyüttes tagjai koncertjük előtt elmondták, hogy a missziót azzal kellene kezdenünk, hogy észrevegyük: többen vannak a templomon kívül, mint belül, ezért fontos, hogy ezeknek a kívülállóknak a nyelvén szólaljon meg az üzenet. A fesztivál másik szegedi fellépője az öt évvel ezelőtt alakult Via Stellis zenekar volt. Színpadra lépett a fesztivál ötletgazdája, az orosházi Immánuel együttes is. A többségében evangélikusokból álló, összességében ugyanakkor ökumenikus formáció dallamos rockzenét játszik funky, pop, soul és R&B elemekkel színesítve.
A fellépő zenészek által megénekelt gondolatok kis igehirdetésként szóltak a bűnről és a szabadulásról, a fájdalomról és az örömről, a hétköznapokról és az ünnepekről. És azt, hogy a kezdeményezés sikeres volt, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a két nap alatt a rekkenő hőség ellenére is több százra tehető azoknak a száma, akik legalább néhány percre megálltak a színpadnál, és belehallgattak legalább egy-egy dalba.
László Jenő Csaba
::Nyomtatható változat::
|