Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 46
- Tapasztalatlan reménykedők
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Tapasztalatlan reménykedők
A reménység rögzülni látszik a „majdhoz”. Majd eljön az az idő is – mondják –, majd jövőre másképpen lesz, majd egyszer utolérjük magunkat, majd ha nagy leszel! Mintha csak menekülne előlünk reménységünk, és mi egyre fáradtabban próbálnánk behozni az előnyt, amelyre valamikor szert tett.
November 9-én volt húsz éve, hogy megnyílt a berlini fal, és ezzel az út is Kelet és Nyugat újraegyesítéséhez. Annak a napnak a szabadságtapasztalata mindmáig meghatározó élményként van jelen nemcsak Európa, de talán az egész világ köztudatában.
Míg állt a fal, nemcsak felette, hanem alatta is próbáltak átmenekülni. Alagutat (úgynevezett „Fluchttunnelt”) ástak, a keleten maradt családtagokat így menekítették nyugatra. Talán az egyik legérdekesebb egy kelet-berlini temetőben kezdődő alagút esete volt. A menekülőknek úgy kellett tenniük, mintha hozzátartozójuk sírját keresnék, mivel az alagút egy bizonyos sír mögül indult. Huszonnyolc ember tudott így átszökni Nyugatra. A menekülési útvonalra 1961 karácsonya előtt derült fény, egy ott felejtett babakocsi hívta fel rá a hatóságok figyelmét.
Mert olyan világban élünk – írja Odo Marquard –, melyben „a remény válságát nem a tapasztalat, hanem épp annak csorbulása okozza: a tapasztalat fogyatkozása”. Ezek szerint nem a remény vált elérhetetlenné, hanem a reménységhez így vagy úgy kötődő tapasztalatainkkal, tapasztalatlanságunkkal van baj. Valahogy úgy, ahogyan Jürgen Moltmann fogalmazott: a várakozás passzivitásának át kell fordulnia teremtő reménykedésre, amely a mában elővételezi a holnapot. Utoléri a reményt. Nem fél a jövőtől, de nem is abban bízik.
A tapasztalat fogyatkozásának tünetére érvényes – folytatja Marquard –, hogy „a modern világban az innováció gyorsulásával egy ütemben nő az élettapasztalat avulási sebessége is”; hisz a valóság változási ütemének gyorsulásával megfogyatkozik annak lehetősége is, hogy „a tapasztalatok reményekké szilárduljanak”, ennélfogva későbbi helyzetekre is alkalmazhatóak maradjanak.
De lehet-e az egyház élettapasztalatának – szemben más élettapasztalattal – avulási sebessége? Avulási sebességük – ha szabad ezt a kifejezést használni – a mi elképzeléseink, ötleteink által megvalósuló folyamatoknak és eseményeknek van. Ami nem egyszerűen időszerűtlenséget jelent, hanem „oda nem valóságot”. Az egyház élettapasztalatának nemcsak reménnyé kell szilárdulnia, hanem teremtő reménykedéssé kell válnia. Ha a fal felett nem megy, akkor a fal alatt is lehet próbálkozni…
De ami ennél lényegesebb, hogy a remény ne szakadjon el a tapasztalástól, a remény ne a „majdhoz” kötődjön, hanem jelenné váljon, az Élet megtapasztalásává, élettapasztalattá. Hiszen ez a tapasztalat az idegenség ellenszere. Az idegenségé, amelyet a felszínen megtapasztalunk, amely érdes és szúrós, amelyet talán el kell hagyni. A „remélem, hogy” félrevezető kudarcaié.
Közösségeink a reménység tapasztalásának különös terei. Ha a tapasztalat fogyatkozik, ha a tapasztalat csorbul, nem a reménységgel van baj, hanem a „jelenbeliségével”. Mert ahhoz, hogy az élettapasztalat reménnyé szilárdulhasson, olyan időre van szükség, amely nem a lemaradást akarja behozni. Nem a felzárkózásra, nem az utolérésre hajt, nem azt sugallja, hogy majd; majd, ennek a világnak a jövőjében valamikor, ami tulajdonképpen a „soha már”. Hanem tudja, hogy Krisztusban a reménység érte utol a hamis reményeket kergető embert, mégpedig a jelenében. A reménység jelenvalósága a konkrét élethelyzetekben lesz tapasztalattá. A megszólító igehirdetésben, a kitartó diakóniai munkában, a szeretetteljes iskolai légkörben, a biztonságot nyújtó családban.
Mert az valódi újraegyesülés, egy fal leomlásának az élménye, ha a reménység élővé válik közöttünk. A temetőből induló alagút történetére gondolva a hátrahagyott babakocsi, a hátrahagyott otthon, az üres gyerekszoba csupán sokatmondó relikviák. De vajon kik lehetnek az átmentettek? Vajon kit szállíthatott az ott felejtett babakocsi? Kik azok, akik meglátták az alagút másik végét? És kik lehettek a segítők?
Orosz Gábor Viktor
::Nyomtatható változat::
|