Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 46
- Egyperces művektől Bachig
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Egyperces művektől Bachig
Húszéves a Mandák Kórus
Egy „épeszű” kórusvezető lehetőleg hetente kétszer tart próbát. Az viszont nem „normális” dolog, hogy egy kórus tagjai havonta csak egyszer – az ország minden részéből saját költségükön utazva – gyűlnek össze, hogy együtt lehessenek, és kórusműveket tanuljanak. Nem hetente kétszer, hanem havonta csak egyszer! A szakmabeli e hír hallatán csak egyet mondhat: egy ilyen kórus – és a vezetését vállaló „balek” – törvényszerűen és villámgyorsan megbukik.
Másutt ez nyilván így is van. De nincs így, ha a Mandák Kórusról van szó, mely immár húsz éve él, s az „egyperces” művektől eljutott Bach Jesu, meine Freude című húszperces motettájának vigadóbéli bemutatásáig. Hogyan lehetséges mindez? Az egyedi kórustörténet csak az evangélikus egyház kántorképzésének zseniális rendszere mellett érthető meg.
Mandák Mária, egy hajdani földbirtokos család tagja a második világháború után – 1946. november 30-án – ifjúsági célokra az evangélikus egyháznak ajándékozta fóti udvarházát a gyönyörű parkkal együtt. A „Mandák Otthonra” mint háttérre támaszkodva Kiss János és Trajtler Gábor szervezésében még a szocialista évtizedekben alakult ki a kántorképzés ma is élő szisztémája.
A kántorképzőben a különböző előképzettségű hallgatók négy-nyolc évig tanulva vizsgák sorozata után szerezhetik meg a kántori oklevelet. Az iskolai tanév alatt szombatonként utaznak Fótra, a „téli” tanfolyamra, majd a többhetes „nyári” tanfolyamon tanulhatnak éneket, szolfézst, harmónium-, majd orgonajátékot, partitúrajátékot és karvezetést. A nyári tanfolyamok előadói és hallgatói kórust alkotva ismerkednek a kórusirodalommal. És utána? A háromhetes kórusmunkának nincs folytatása? Csak egy indító lökés kellett ahhoz, hogy a nyári kórusok tagjai évközben is együtt dolgozzanak.
Ifj. Hafenscher Károly lelkész, az egyházi kórusmuzsika szerelmese évekig vezette az augusztusi tanfolyam kórusát, majd 1989. december 27-re Fótra próbára hívta össze a nyári kórusa tagjait: előadókat és hallgatókat. Megalakult a Mandák Kórus. Tagjai eleinte csak két-három havonta gyűltek össze, majd 1992 őszétől már havonta folytak a próbák. 1994–1996 között Ecsedi Zsuzsa is részt vett a kórus irányításában. A távolságok, a hosszú utazás nehézségei és költségei ennél gyakoribb együttlétet ma sem tesznek lehetővé. A harminctagú ifjúsági egyházi énekkar tagjai tehát kottaismerő fiatal kántorok, kántorjelöltek. A kórus igazi közösséggé formálódott: szeretik egymást, s szeretik a fokozatosan bővülő repertoár darabjait.
A fóti hétvégéken pénteken este kezdünk dolgozni úgy, hogy a próba alatt és után éjfélig folyamatosan érkeznek kórustagok többek között Szegedről, Szombathelyről, Békéscsabáról, Tapolcáról, Sopronból, Debrecenből, Rábaszentandrásról. A próba ugyan 23 óra tájban véget ér, de gyakori, hogy a lelkes társaság még tovább énekel néhány kedvenc művet a hallban. A találkozás öröme miatt nehezen megy az elalvás. Szombaton délelőtt, délután és este intenzív próbákon készülünk a soron következő szolgálatokra. Szombat este néhányan már hazautaznak, hiszen vasárnap délelőtt sokukra otthon kántori szolgálat vár. Azokkal, akik vasárnap délig tudnak maradni, olykor még új művekkel is ismerkedünk.
Szívesen teszünk eleget gyülekezeti meghívásoknak, felkeresve ilyenkor az ország közelebbi-távolabbi tájait. E hétvégeken két-három szolgálatra (istentisztelet, egyházzenei áhítat) is sor kerül.
Az énekkar a színvonalas egyházi kórusmuzsikát elsősorban olyan helyekre igyekszik eljuttatni, ahol erre egyébként kevés lenne az esély. Húsz év alatt – olykor többször is – szolgáltunk Acsán, Aggteleken, Ágfalván, Arnóton, Bakonycsernyén, Bakonyszentlászlón, Bakonyszombathelyen, Béren, Bodajkon, Csőváron, Csömörön, Csornán, Domonyban, Egyházasdengelegen, Fancsalon, Felsőpetényben, Galgagután, Györkönyben, Győrújbaráton, Győrújfalun, Győrságon, Gyenesdiáson, Iharosberényben, Ikladon, Kismányokon, Kondoroson, Kölesden, Kőszegdoroszlón, Lébényben, Ménfőcsanakon, Nagytarcsán, Nagymányokon, Nemescsón, Nőtincsen, Ősagárdon, Öskün, Péteriben, Révfülöpön, Sárszentlőrincen, Súron, Surdon, Szirákon, Üllőn, Vadosfán, Vanyarcon, Váralján és Zombán. Az érintett szomszédos gyülekezetek ilyenkor meghatóan összefogva szervezik meg szállásunkat, ellátásunkat és a helyközi közlekedést. Az országos egyház is fontosnak tartotta kórusunk zenei és gyülekezetmozgósító missziós szolgálatait, s anyagi támogatással is segítette a kis gyülekezetekbe történő eljutásunkat.
A kórus városokban (Aszód, Békéscsaba, Bonyhád, Encs, Fót, Gödöllő, Győr, Mezőberény, Miskolc, Nagykanizsa, Orosháza, Sárospatak, Sopron, Szarvas, Szekszárd, Szentendre, Székesfehérvár, Szombathely, Várpalota stb.) is szerepelt, s ellátogattunk több budapesti gyülekezetbe is. Mi voltunk két ízben is „az egyházi kórus” az aggteleki Baradla fesztiválon. Többször felléptünk a Szélrózsa találkozóin, valamint a protestáns napok kulturális estjén a Vigadóban, de bemutatkoztunk Salzburgban, majd Münchenben, Hamburgban és más német városokban is.
A repertoárt zömében Bach, Schütz, Erlebach, Tallis, Byrd, Palestrina, Purcell, Praetorius, Lechner, Vulpius, M. Haydn, Mendelssohn, Goudimel, Tinódi, Esterházy, Kodály, Bárdos, Gárdonyi, Szokolay és Halmos művei alkotják.
A kórus 2009 szilveszterén lesz húszéves, s nyilvánvalóan nincs ünnep közös szolgálat nélkül. A jubileumi hangversenyt volt tagjaink közreműködésével az óbudai evangélikus templomban tartjuk december 30-án délután öt órai kezdettel; az igét Gáncs Péter püspök hirdeti, s Németh Csaba orgonaművész orgonál. Ünnepi koncertünkre ezúton is szeretettel hívunk és várunk mindenkit: a vendéglátó gyülekezetek lelkészeit és tagjait és az egyházi kórusmuzsika iránt érdeklődő testvéreinket.
A kórus tagjainak többsége előadói minőségben vagy hallgatóként ma is aktív résztvevője a kántorképzésnek. Enélkül a kórus nem is lenne Mandák Kórus. Boldog vagyok, hogy 1992 óta, azaz immár tizennyolc éve – 2007 ősze óta Abaffy Nóra karnagytársammal együtt – irányíthatom és szervezhetem a kórus munkáját. Nagyon szeretem őket!
Balás István
::Nyomtatható változat::
|