Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 46
- Kősziklára alapozva
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Kősziklára alapozva
Százéves az óbudai egyházközség
Az Óbudai Evangélikus Egyházközség életében rendkívüli jelentősége van a száz évvel ezelőtt, 1909. október 3-án történteknek. Az akkori bányakerületi közgyűlés határozatát ekkor közölték az egyházközség tagjaival: a budai anyaegyház leányegyházközsége megkapta a jogot, hogy anyaegyházzá alakulhat, saját lelkészt választhat, autonóm módon szervezheti az életét. Amíg Budavár gondozta a gyülekezetet más filiákkal egyetemben, kevesebb istentiszteletet tudtak tartani, a lelkész csak a legszükségesebb szolgálatok, gyűlések idejére jött az óbudai filiába.
Nagy változást jelentett az anyaegyházzá alakulás a gyülekezet életében, mert a rendszeres istentiszteletek, a lelkigondozás felélénkítette a közösség életét. A lelkész mindennapi jelenléte lehetővé tette, hogy hitoktatók, diakonisszák, pedagógusok szolgálatával konfirmandus-, cserkész-, ifjúsági csoportokat, vasárnapi iskolákat hozzanak létre, ahol a gyermekek és az ifjúság lelki és erkölcsi nevelésével foglalkoztak. Gyermekénekkart, gyülekezeti kórust alapítottak, részvételükkel nemcsak az istentiszteletek áhítatát emelték, hanem a rendszeresen tartott kultúresteken is nagy sikert aratva léptek fel. Az egyes csoportok maguk is szerveztek előadásokat, színdarabokat adtak elő, színesítve a gyülekezet életét.
Az anyagyülekezet első lelkésze, Mohr Henrik különös gondot fordított arra, hogy más „hangszerelésben” is hallhassák a hívek evangéliumot. Csak igehirdetői szolgálatra böjtben és adventban évente nyolc igehirdetőt hívott meg. Megbecsülte a kezdők szolgálatát éppen úgy, mint képzett teológusokét, püspökökét. A gyülekezeti estek színvonaláról is képzett előadók gondoskodtak. A konfirmandusok és cserkészek is rendszeresen hallhattak rendezvényeiken a meghívott vendégektől értékes előadásokat. Népnevelői szándékkal gyülekezeti könyvtárat szervezett, melyet az egész kerület szellemi gyarapodására szánt.
Az egyházközség ösztöndíjjal támogatott szorgalmas, jól tanuló evangélikus diákokat. Nagyon komoly szociális munkát végzett a gyülekezet nőegylete. Tanácsadó órákat tartottak heti rendszerességgel, figyelemmel kísérték azok sorsát, akik hozzájuk fordultak segítségért. A kultúrestek bevételét a rászorultak megsegítésére fordították, a Vöröskereszt nemzetközi hálózatát is mozgósítva élelmiszerrel, ruhaneművel, fűtőanyaggal, pénzzel támogatták a rászorulókat. A leánykör tagjai „vándorkosarat” varrtak, babaholmit készítettek, benne minden olyasmivel, amire egy újszülöttnek féléves koráig szüksége volt. A kosár pedig bölcsőnek szolgált.
Mohr Henriknek mint a templomépítő bizottság elnökének érdeme, hogy a Friedrich Lóránt műépítész által készített templomtervet fogadta el a bizottság, és stílusos, egyszerűségében nemes templom épülhetett 1934–35-ben. Az építkezést adósság nélkül bonyolították le. A következő évben parókiát építettek, és szeretetotthont hoztak létre egyedülálló, gondozásra szoruló gyülekezeti tagok részére. Az orgonát – szintén Mohr Henrik felkérésére – Zalánffy Aladár és Árokháti Béla tervezte, és a Rieger orgonagyár építette meg 1939-ben.
- decemberétől január végéig a templom körül állt a front. Súlyos károkat szenvedett az épület a belövésektől, két ízben – szilveszter estéjén és január elején – még gyújtóbombákat is dobtak rá. Kiégett a kilencéves templom és az ötéves orgona!
Az újjáépítést ugyancsak Mohr Henrik irányította. A gyülekezetnek csak arra volt ereje, hogy új tetőzet kerüljöna templomra, a belső helyreállítására akkor már nem volt módja. Így, vakolás nélkül, csarnokszerű állapotban „működött” az épület egészen 1995-ig, amikor nagyszabású belső felújítás során visszakapta méltóságát.
A II. világháborút követően a gyülekezet leányotthont nyitott, melynek lakói közé bármely felekezet rászoruló lányait befogadták. A nagy pusztulás intő jellé vált a gyülekezet számára, emlékeztetve arra, hogy nem a falak tartanak meg, hanem az élő Isten.
A háború után is próbás események következtek a közösség életében. Egyházpolitikai szándékok hiúsították meg többször a gyülekezet akaratának érvényesülését a lelkészválasztásban. A hetvenes években az „Oszd meg és uralkodj!” elv alapján a patinás óbudai lakóközösséget bontották meg politikai szándékkal. A város különböző pontjain kaphattak lakást az itt élők, a falanszter jellegű épülő paneltelepekre idegenek költöztek. A gyülekezet létszámának kétharmadát veszítette el ekkor, és ettől kezdve komoly anyagi gondjai voltak.
Budapest legnagyobb kerületében, panelszórványban él a tagok zöme. A templomot, amelyről az építők még azt gondolták, hogy a kerület minden pontjáról látszani fog, túlnőtték a szorosan köré épített panelházak.
Az anyaegyházzá válás századik évfordulójára való készülést tíz éve kezdték el a templomon és gyülekezeti házban szükségessé vált felújítási munkákkal, melyek minden évben komoly kihívás elé állították a kicsi közösséget. A lelki építkezés volt az alapja a külső megújulásnak is.
A gyökerek természetesen mesz-szebbre nyúlnak. A centenáriumi ünnepen arra is emlékeztek, hogy százhatvanöt évvel ezelőtt, 1844. október 14-én kereste fel először Bauhofer György budai lelkész az Óbudán élő evangélikusokat, hogy gyülekezetté szervezze a kicsi nyájat. Mária Dorottya főhercegasszony, József nádor felesége, a Habsburg-ház egyetlen protestáns tagja nagy áldozattal, anyagiakkal és imádsággal támogatta Bauhofer György gyülekezet- és iskolaszervező munkáját, melynek gyümölcseként nagyon hamar a városi lapokban is dicsért iskolája lett.
A történelem vadvizein, sokszor veszedelmes sodrásával szemben érkezett meg az egyházközség 2009-ben a századik mérföldkőhöz. A százhatvanöt éves gyülekezet, a százéves anyaegyház léte, élete, múltja és jelene súlyos megpróbáltatásai ellenére is arról tanúskodik, hogy hasonló az olyan emberhez, aki kősziklára építette a házát. „Ömlött a zápor, és jöttek az árvizek, feltámadtak a szelek, és nekidőltek annak a háznak, de nem omlott össze, mert kősziklára volt alapozva .” (Mt 7,24–25)
Bálintné Varsányi Vilma
::Nyomtatható változat::
|