Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 46
- Zsoltárok és antifónák
Cantate
Zsoltáros imádságok
Hozzászólás a cikkhez
Zsoltárok és antifónák
Az elmúlt két alkalommal megismerkedhettünk a zsolozsma különböző formáival. E heti (és jövő heti) cikkünk a GyLK zsoltáranyagát mutatja be, mivel a közös imádságok gerincét természetesen a zsoltárok képezik.
Ma használatos énekeskönyvünk – mely 1982-ben jelent meg – már próbálkozott azzal, hogy újra közkinccsé tegye a recitált (zsoltártónuson megszólaltatott) zsoltár ősi műfaját. Az EÉ 18–37 számai alatt ünnepi, illetve könyörgő és hálaadó zsoltárokat találunk. A liturgikus anyagot a Magnificat (EÉ 38) és a Confirma (EÉ 39) gazdagítja. Ennek a közlésnek az a hiányossága, hogy a zsoltár keretverse, az antifóna nem kapta meg saját, önálló dallamát. Érthető a szerkesztők óvatossága, hogy kezdetként az antifóna szövegét is zsoltártónuson énekeltették.
Azóta viszont több mint negyed század telt el. A GyLK szakmai célkitűzése csakis az lehetett, hogy a zsoltározást az évezredes hagyományoknak megfelelően terjessze el gyülekezeteink körében (hetilapunk 2006/28. számában már írtunk erről). Ennek eredményeképpen a kötet negyedik, Liturgikus énekek című részében gazdag zsoltárválogatás-fejezet található (GyLK 668–780). Az anyag nagy része recitált zsoltár, de a gyűjtemény genfi zsoltárokat és régi magyar zsoltárparafrázisokat is tartalmaz. Ezekről a strofikus énekekről is volt már szó rovatunk keretei között (2006/29. és 30., illetve 2009/20., 22., 23., 26., 28., 30., 34–35., 38., 39. és 40. szám).
A recitált zsoltározás négy elemből áll: antifóna – zsoltár – doxológia (Szentháromság-dicsőítés) – antifóna (részletes útmutatás olvasható erről a GyLK 305–306. oldalán). Az antifóna funkciója az, hogy a zsoltárt keretbe foglalja – ebből származik a neve is: keretvers. Szövege egy bibliai gondolat, tanítás tömör megfogalmazása, gyakran a zsoltár szövegéből kiemelt központi vers.
Az antifónadallamok születése érdekes folyamat eredménye. Voltak olyan dallamfordulatok, amelyek mint „szókincs” a szerzők rendelkezésére álltak. Így egy konkrét antifóna már meglévő, ismert fordulatok egyedi összeállításaként jött létre. (Mindennapi, leegyszerűsített hasonlattal élve: mintha legóelemeket különbözőképpen raknánk össze; sok a párhuzam a népdalok variánsképző hajlamával is.) Ismerünk típusdallamokat, és az is előfordul, hogy egy dallam cantus firmusként több szöveget is hordoz (a GyLK pontosan megadja a forrást). Az antifónák hangkészlet és záróhang alapján csoportokba, tónusokba rendeződnek. Ehhez kell igazítani a zsoltár tónusát is.
De hogyan is épülnek fel a zsoltártónusok? A bibliai zsoltárok formája: parallelismus membrorum, azaz gondolatritmus. A verseket nem az azonos szótagszám vagy a rím tartja össze (mint ahogy azt a későbbi költészetben megszokhattuk), hanem a gondolatok egymásra reagálása. Egy zsoltárvers általában két részre oszlik. Az első félsor állítására a második vagy a gondolat folytatásával, vagy annak az ellentétével felel; ez a retorikai eszköz segít abban, hogy minél jobban belénk vésődjenek a fontos üzenetek. Ennek nyomán – a legcélszerűbb módon – a zsoltártónusok is két félsorból állnak. A legtöbb szótagot egy hangon szólaltatjuk meg, majd egyszerű, három-négy hangból álló dallamformula zárja le mindkét félsort. E technika segítségével – rövid gyakorlás után – gond nélkül el tudjuk énekelni a különböző hosszúságú sorokat (a GyLK 307–308. oldalán megtaláljuk a kötetben használt zsoltártónusokat, azok szerkezetét, valamint a zsoltározás részletes leírását).
A GyLK zsoltárgyűjteményének érdekessége, hogy bizonyos zsoltárokhoz két antifónát is társít. Ezek közül az első általános témájú, a második pedig egy-egy ünnephez kapcsolódik. Példaként most a 24. zsoltárt közöljük, melynek címe: A dicső király bevonulása. A zsoltár második fele a közeledő adventi idő fontos gondolatát tartalmazza.
Ecsedi Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|