Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 46
- Vallomás Kőbányáról
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Vallomás Kőbányáról
Beszélgetés Kinczler Irénnel
Talán senkit sem sértek meg azzal, ha elmesélem, miért éppen Irénke nénit kértem meg arra a beszélgetésre, amelyet a lelkészi kör száztíz évvel ezelőtti létrejöttének és a kőbányai gyülekezet százéves fennállásának megünneplése után ejtettünk meg. Neki a kőbányai gyülekezet az egyik otthona, tagjai szinte a családtagjai, és kevés társunknak adatik az meg, ami Irénke nénire oly jellemző: a szeretet szemüvegén át nézi az embereket.
Az is az igazsághoz tartozik, hogy – ugyancsak rá jellemző módon – először nem akarta elvállalni a beszélgetést, hanem sorolta a neveket, ki lenne nála sokkal alkalmasabb az interjúra. Végül mégis kötélnek állt, és találkozásunkkor egy leírt vallomással fogadott, amelyet a beszélgetésre készülődve vetett papírra. Így szólnak az első mondatai: „Amikor az interjúra való felkérést megkaptam, tiltakoztam ellene, alkalmasabb interjúalanynak szerettem volna átadni a megtisztelő feladatot. Azután rádöbbentem valamire: én lettem a gyülekezet egyik »nagy öregje«. Így a ragaszkodó felkérést nem utasíthattam el. Az idő sürget, vallomásomat el kell mondanom a szép jubileumi ünnep alkalmából.”
– Kárpátaljáról, Ungvárról való menekülésünk során, tizenhat éves koromban kerültem szüleimmel és testvéremmel Kőbányára. A Harmat utca 12. alatti bérházban találtunk albérleti szobát, ahol egy ottani evangélikus család révén tudomást szereztünk a kőbányai templom és gyülekezet létezéséről. A következő vasárnap el is mentünk istentiszteletre, amelyet – legnagyobb meglepetésünkre – ungvári lelkészünk, Koren Emil tartott segédlelkészi beosztásban. Ez a gyülekezet és az akkor még csak tizenöt éves templom lett a lelki otthonunk.
– Tudni való, hogy mindkettő szervezése, később az építkezés lebonyolítása a közösség első lelkészének, Majba Vilmosnak a nevéhez fűződik. De a közösség lelki gyarapodása nagy részben a segédlelkészként Kőbányára került Koren Emilnek volt köszönhető. – Majba Vilmos valóban nagyon sokat tett az induláskor, igazi szervező, építő lelkész volt, akinek kultúrprotestáns szellemisége abban is megmutatkozott, hogy a templom építésekor az alagsorban egy kápolnaszínpadot is kialakítottak. Koren Emilnek és feleségének, Magdi néninek az otthona igazi „üvegfalú” parókia volt: bárki bármikor elmehetett hozzájuk, az ifjúsági alkalmak beszélgetései olykor éjszakába nyúltak a lakásukon. Emil bácsi lelkileg formálta a gyülekezetet, és ebben nagy szerepe volt finnországi útjainak. Az ottani ébredési mozgalmak nagy hatással voltak rá. Nemcsak a gyülekezeti alkalmakon látta szívesen a híveket, hanem nagyon sokat látogatott is.
– Mennyire volt heterogén a közösség?
– Nagyon. De ez tükrözte a körzet lakosságának az összetételét. Kőbányán a gyülekezet három rétegből alakult ki. A gyári munkásokból, a gyárakat vezető tisztviselőrétegből és a különböző foglalkozású értelmiségiekből – ők voltak a legtöbben –, valamint nagyiparos- és kereskedőcsaládok tagjaiból. Ez a sokféle háttérből jött ember mégis valahogy csodálatos egységbe forrt össze, különösen a háború után. Különleges szellemiségű közösség alakult ki, amihez nagymértékben hozzájárult az, hogy a kezdetektől fogva a szolgálat iránt elkötelezett, teológiailag magasan képzett lelkészei és segédlelkészei voltak a gyülekezetnek.
– Említene néhány nevet?
– Majba Vilmost és Koren Emilt követően Veöreös Imre lett a lelkész, majd Fabiny Tamás, Smidéliusz András áldott szolgálati évei után, két éve már Benkóczy Péter az általunk választott lelki vezetőnk. De olyan segédlelkészek gazdagították a sok éve alatt a közösség életét, mint Sztehlo Gábor, Zay László, Vető Béla, Hafenscher Károly, Riesz György, Sárkány Tibor, Madocsay Miklós, Bolla Árpád, Fehér Károly, Takács József.
– Nemrégiben adott hírt hetilapunk is arról, hogy a Luther Kiadó megjelentette Veöreös Imre breviáriumát.
– Ő a gyülekezet pásztorolása mellett tudományos kutatómunkát is folytatott. Bibliaértelmezésének mélysége igehirdetéseiben is érezhető volt. Talán néha már „ki is nőtte” Kőbányát, és megérdemelt volna értőbb hallgatóságot, de ő is otthonra talált családjával együtt a gyülekezetben.
– Idén ünnepeljük Sztehlo Gábor születésének századik évfordulóját. Itteni segédlelkészi ideje alatt a gyülekezet tudta, milyen múltja van az új káplánnak?
– Nagyon érdekes, de nem. 1951-ben, a Gaudiopolis felszámolása után – tehát túl a háború ideje alatti gyermekmentésen és az utána létrehozott gyermekváros megalakításán – került Kőbányára Koren Emil mellé segédlelkészként. A mindig vidám, mindig segítőkész Gábor bácsiról, ahogyan sokan hívták, nem is sejtettük, hogy hányszor vállalta már az életveszélyt embertársaiért.
Érdekességként mondom el itt, hogy az olyan sokszor látható fotóját, amelyen svájcisapkában vezetés közben hátrafordul és nevet, testvérem, Kinczler Gyula készítette, amikor Celldömölkre mentünk vele. Sztehlo Gábor az Úristen kiválasztott embere volt.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|