Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 49
- Csúszik a szolidaritási törvény
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Csúszik a szolidaritási törvény
Ülésezett a zsinat
Ez év utolsó zsinati ülésszakára került sor az elmúlt hét péntekén a fasori evangélikus gimnázium dísztermében. Az egynapos ülésen több fontos kérdésben kellett döntéseket hozniuk a zsinati küldötteknek.
Az ülés Győri Gábor esperes igeszolgálatával kezdődött, majd a fasori gimnázium megbízott igazgatója, dr. Roncz Béla – aki egyébként zsinati tag – köszöntötte a küldötteket, és röviden beszámolt az igazgatóváltás körülményeiről, illetve a váltás óta eltelt időszakról.
Az érdemi munka a jubileumi évre való felkészülés jegyében kezdődött. Egyházunk kiemelt feladatának tekinti, hogy méltóképpen emlékezzen meg 2017-ben a lutheri reformáció megindulásának ötszázadik évfordulójáról. Ezért a zsinat úgy döntött, hogy a programok megszervezésére, az évfordulóhoz kapcsolódó ügyek intézésére, valamint egy reprezentatív Luther-sorozat kiadásának előkészítésére reformációi emlékbizottságot hoz létre. Tagjait az országos presbitérium (OP) választja meg. Az erre vonatkozó törvény, amelyet egyhangúlag szavaztak meg, elfogadása pillanatában hatályba lépett, hogy következő ülésén az OP már dönthessen a bizottsági tagok személyéről.
Ezután két törvénymódosításról szavaztak a küldöttek. Olyan módosításokról volt szó, amelyeket a világi törvényekhez való hozzáigazítás, illetve a gyakorlatban megmutatkozó nehézségek kiküszöbölésének szándéka tett szükségessé.
Az Evangélikusok Közössége az Evangéliumért (EKE) már tíz éve működtet egy bibliaiskolát, ahol eddig százhetvenketten végeztek. A szervezet most azt tervezi, hogy a közeljövőben – az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesülettel (EBBE) karöltve – a bibliaiskola képzési programját, majd magát az iskolát hivatalosan elismertesse, továbbá szeretné elérni az Országos képzési jegyzékbe (OKJ) történő bejegyeztetését. Ennek érdekében kérték a zsinatot, hogy a bibliaiskola használhassa az evangélikus nevet. Ezt a kérést a zsinat jóváhagyta.
A levezető elnök ezután zárt ülést rendelt el, mert a tényfeltáró bizottság május és november között elvégzett munkájáról szóló jelentést hallgatták meg a zsinat tagjai. A zsinat már előző ülésén kinyilvánította, hogy támogatja tényfeltáró publikációk sorozatának mielőbbi megindítását, ezért a bizottság elkészítette egy füzetsorozat megjelentetésének ütemtervét. Jövőre az első két kötet készülhetne el úgy, hogy a bevezető kötet megjelenése kapcsolódjon ahhoz a nagyszabású konferenciához, amelyet Budapesten rendeznek meg tavasszal Egyházüldözők címmel. Ezt az ütemtervet a zsinat tudomásul vette, de kérte a tényfeltáró bizottságot, hogy a következő zsinati ülésszakon, amely februárban lesz esedékes, a zsinat tagjai láthassák a megjelenő füzetet.
A zsinati ülésszak leghevesebb vitáját a nyíregyházi Oltalom Hajléktalanellátó Szolgálat fenntartóváltásáról szóló előterjesztés váltotta ki. A szolgálatot a nyíregyházi nagytemplomi gyülekezet alapította még 1999-ben azzal a céllal, hogy a helyi önkormányzat alapfeladatai közé tartozó hajléktalangondozást – a várossal kötött ellátási szerződésnek megfelelően – az egyházközség vállalhassa.
Az ellátó szolgálatot három évvel később – új szerződéssel – az országos egyház vette át, s ezt a nyíregyházi önkormányzat jóváhagyta.
Idén júniusban aztán az önkormányzat hat hónap felmondási idő mellett december 31-ével felmondta az ellátási szerződést az országos egyházzal, hogy új szerződést kössön a Nyíregyháza-Kertvárosi Evangélikus Egyházközséggel. A zsinat név szerinti szavazáson döntött a kérdésről, mégpedig úgy, hogy kompetencia hiányában tudomásul veszi a nyíregyházi önkormányzat döntését, és egyúttal felkéri az országos elnökséget, hogy a szükséges intézkedéseket tegye meg.
Az utolsó napirendi pontban a sok vitát kiváltó és a tervek szerint január elsején életbe lépő szolidaritási törvénnyel foglalkoztak a zsinati küldöttek. Prőhle Gergely országos felügyelő előterjesztésében azt kérte, hogy az állami nyugdíj- és társadalombiztosítási szabályok, illetve az egyházi szolgálati jogviszony áttekintése, valamint a jelenlegi és jövőbeli nyugdíjrendszerre vonatkozó gazdaságossági számítások, pénzügyi hatásvizsgálatok megnyugtató elvégzése érdekében a szolidaritási törvény hatálybalépése további egy évvel halasztódjon. A zsinat ezt vita nélkül elfogadta, így – jelen állás szerint – a törvény csak 2011. január 1. napján lép hatályba.
Kiss Miklós
::Nyomtatható változat::
|