Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 49
- Egyéb liturgikus tételek
Cantate
Liturgikus műfajok
Hozzászólás a cikkhez
Egyéb liturgikus tételek
Múlt heti cikkünkből a himnuszt, a gregorián egyik jelentős műfaját ismerhették meg olvasóink. Most a GyLK azon fejezete következik, amelyben egyéb, különböző eredetű és funkciójú liturgikus tételek találhatók.
Simeon hálaéneke, himnusz virágvasárnapra, gyermekek kyriéje, húsvéti és pünkösdi szekvencia, valamint két Te Deum található ebben a fejezetben. A 16–17. századi protestáns szerkönyvekben fennmaradt gregorián énekek ezek, melyeket reformátor eleink fontosnak tartottak – magyar nyelvre fordítva – az istentiszteletek számára megőrizni.
A Nunc dimittis – Most bocsátod el szolgádat, Uram (Simeon hálaéneke), GyLK 783 – a kompletórium rendje szerint végzett zsoltáros istentisztelet canticuma. Szövege Lk 2,25–32: „…élt egy ember Jeruzsálemben, akinek Simeon volt a neve. Igaz és kegyes ember volt, várta Izrael vigasztalását, és a Szentlélek volt rajta. Azt a kijelentést kapta a Szentlélektől, hogy nem hal meg addig, amíg meg nem látja az Úr Krisztusát. A Lélek indítására elment a templomba, és amikor a gyermek Jézust bevitték szülei, hogy eleget tegyenek a törvény előírásainak, akkor karjába vette, áldotta az Istent.” Simeon hálaéneke sokak számára ismerős lehet Luther Márton szép átdolgozásából is: Már megyek békén, örömmel (EÉ 500). A canticumok felépítése megegyezik a zsoltárokéval, két félsorra tagolódó szakaszokból állnak. Megszólaltatásuk is a recitált zsoltárokéhoz hasonló, de a zsoltárdallamoknak egy díszesebb változatával énekeljük őket. Most a Nunc dimittist keretező antifónát közöljük, mely tömören összefoglalja a napzáró, éjszakára készülő imádság lényegét.
Az egyház legrégebbi ünnepei közé tartozik a húsvét és az ezt megelőző nagyhét. Ennek az időszaknak gazdag liturgiájában sok különleges ének található, néhányat ezek közül a protestáns felekezetek is átvettek. GyLK 784–785 két olyan szép és rendhagyó tétel, amelyeknek istentiszteletbe való beépítésével még jobban átélhető és megérthető az ünnepek lényege. A Dicsőség és dicséret a virágvasárnapi körmenet himnusza. A régi jeruzsálemi keresztények ezen a napon kimentek az Olajfák hegyére felidézni az egykor volt eseményeket, majd a zsidó nép gyermekeinek Krisztus-köszöntő énekét hangoztatva vonultak be a szent városba. „Dicsőség és dicséret tenéked, megváltó Királyunk, / kinek gyermeki szép sereg monda ékes éneket.” A protestáns hagyomány a körmenetet nem, csak a himnuszt őrizte meg; eléneklése szép nyitánya lehet a virágvasárnappal kezdődő üdvtörténeti események megünneplésének. A Gyermekek kyriéje rövid litánia a keresztre feszítetthez, amelyben az egyes szakaszok után elhangzó könyörgést – Irgalmazz nekünk, Úristen, / Krisztus, irgalmazz minekünk, / Úristen, irgalmazz minekünk! – valóban gyermekek énekelték. A szent három nap egyik tartalmi csúcspontja ez a litánia, mely a lamentációk éneklését követi (Jeremiás siralmai). Bár nem a litánia része, hozzákapcsolódott a Dicsőítünk, Krisztus, aki szenvedtél (EÉ 199) kezdetű énekünk.
A szekvenciákról már többször esett szó e rovatban, így most csak röviden térek ki rájuk. GyLK 786 a húsvéti, GyLK 787 a pünkösdi szekvencia: ezek régi hagyomány szerint nemcsak az ünnepen szólaltak meg, hanem a rákövetkező vasárnapig a hét minden napján. Szövegük az adott ünnep magyarázó, elmélkedő kommentárja; a tételeket az istentiszteleten az igeolvasás után a kórus énekli, a gyülekezet a záró korálba kapcsolódik be.
A fejezetet két Te Deum zárja (GyLK 788–789). Az első hagyományosabb formájú, többféle Te Deum-dallam egybeszerkesztéséből létrejött tétel, a másik pedig Luther változata (két hét múlva részletesebben szólunk ezekről). Ez az ősi, dicsőítő ének bármikor énekelhető – nem csak istentiszteleti keretek között –, hiszen zsoltárszerű verseiben hitünk alapvetéseiről: Isten dicsőségéről, a Szentháromság titkáról, Krisztus megváltó művéről s az üdvösségről éneklünk.
Barta-Gombos Arikán
::Nyomtatható változat::
|