Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 49
- Európai imaközösség és a 17. §
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Európai imaközösség és a 17. §
Néhány nappal ezelőtt, december 1-jén – lisszaboni szerződés néven – életbe lépett a kalandos utat bejárt, több ország által visszautasított és sok szempontból ma is sokak által megkérdőjelezett dokumentum, amely az Európai Unió alkotmányaként rögzíti az immáron huszonhét tagállam alaptörvényét.
Mindenki által elfogadott tény, hogy Európa identitásához szervesen hozzátartozik az a keresztény értékrend, amely a Római Birodalom málladozása, majd bukása, valamint a népvándorlások zűrzavara után erkölcsi, értékrendi alapot biztosított a középkori, illetve az újkori Európa létrejöttéhez.
Természetesen a kezdetektől napjainkig külső és belső ellenséges erők támadtak, támadnak erre az értékrendre s ez értékek hordozóira sok-sok áldozatot követelve. Ezekkel az erőkkel szemben hol a vas, hol a politika, hol a kultúra, hol pedig a hívő spiritualitás fegyverzetével, nevezetesen az imádság erejével vették és veszik fel sokan a harcot. Azzal a lelki fegyverrel, amelynek „katonái” úgy folytatnak párbeszédet egymással, hogy közben közösen figyelnek arra, és közösen szólnak ahhoz, akinek hatalma van mennyen és földön – Európa egén és földjén is.
Az első „európai imaközösség” 1959-ben, tehát az Európai Közösség megalakulása után két évvel jött létre, s így ötvenesztendős múltra tekint vissza. Nem az egyházak hivatalosai, hanem az akkori közösség hívő szakértői, bürokratái, az alapító országok keresztény képviselői jöttek össze reggel vagy este, olykor ebédidőben, hogy a kontinens békességének és igazságosságának nagy álmát az Úr elé vigyék.
Aztán a brüsszeli, majd a tagországi egyházak is egyre inkább átérezték annak fontosságát, hogy odafigyeljenek a brüsszeli és strasbourgi folyamatokra, az európai intézmények munkájára.
Így jött létre formálisan is az Európai Ökumenikus Egyház és Társadalom Bizottság, amelyhez a volt kommunista országokból elsőként a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa csatlakozott 1994-ben. Ez a szervezet 1999-től az Európai Egyházak Konferenciájával egyesülve annak Egyház és Társadalom Bizottságaként munkálkodik.
E bizottság szervezésében találkoztak a közelmúltban Mechelenben azok az egyházi szolgák, akik egyházi és társadalmi kérdésekkel s azok nemzetközi, ökumenikus dimenzióival foglalkoznak, ideértve az európai integráció folyamatait is.
A néhány napos tanácskozás az ötven évre való visszatekintés mellett legfontosabb napirendjeként tárgyalta az Európai Unió alkotmányának 17. paragrafusát, amely „rendszeres, nyitott és áttekinthető dialógust” ajánl fel az egyházak és vallási közösségek számára. A nagy kérdés immáron az – bizonyára nemcsak az egyházak, hanem az uniós intézmények számára is –, hogy milyen formában tud megvalósulni ez a gesztus, amely jogi, politikai szerződésben egyedülálló módon ajánlja fel a dialógus lehetőségét az egyházaknak.
A másik kérdés hasonlóan fontos, ha nem fontosabb, nevezetesen: melyek azok a legaktuálisabb, sőt legégetőbb problémák, amelyek ennek a párbeszédnek a tartalmát adhatják.
A konferencia résztvevői ezzel a két fő kérdéssel érkeztek az Európai Parlamentbe, ahová a házigazda, Schmitt Pál alelnök meghívta Tőkés László parlamenti képviselőt is. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a felajánlott dialógus kihívás és egyben ígéretes lehetőség az európai egyházak számára, a folyamatban pedig bizonyára nagy szerepe lehet a nemzeti egyházak és a saját kormányuk között zajló párbeszédnek is.
Hosszú és nehéz az út, amely az európai konfliktusoktól, ordító igazságtalanságoktól Európa békéjéhez, igazságosságához és jólétéhez vezet. Az út végét ma sem látjuk. Ezen az úton azonban mindig voltak olyanok, akik a valót tisztán látták, és a kellőért odaadóan imádkoztak és dolgoztak. A jogi dokumentumban felajánlott dialógust sok-sok imádságos dialógus előzte meg az elmúlt évszázadokban és az elmúlt évtizedekben is. Az integráció folyamatában szerepet vállaló hivatalnokok, az erre a szolgálatra magukat elkötelező lelkipásztorok, az Európa napos és árnyas zugaiban élő névtelen tömegek imádságai is.
Ennek tudatában is vegyük magunkra az apostoli tanítást – „Szüntelenül imádkozzatok!” (1Thessz 5,17) –, amely gyümölcsöket fog teremni Európa jelen és jövendő generációinak is.
Bóna Zoltán
::Nyomtatható változat::
|