Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 49
- Saját hangon megszólalni
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Saját hangon megszólalni
Interjú dr. Szabó Lajossal, az EHE tanszékvezető professzorával, a Luther Márton Szakkollégium igazgatótanácsának elnökével
Száz éve kezdte meg működését a Luther Otthon. Az évforduló alkalmából – amint annak idején az Evangélikus Élet is beszámolt róla – november 13-án emlékkonferencia elevenítette föl az intézmény történetét. A jelenleg is felsőoktatási intézményekben tanuló – elsősorban evangélikus – fiatalok elhelyezésére hivatott fővárosi Luther Márton Szakkollégium igagatótanácsának elnökével, dr. Szabó Lajos professzorral, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Tanszékének vezetőjével ezen a bizonyos konferencián készült az alábbi interjú, amelyet nem véletlenül közlünk lapunk ifjúsági oldalán…
– Professzor úr, miért lehetünk büszkék a Luther Otthonra? Milyen gondolatok megfogalmazására ad alkalmat a centenáriumi ünnep?
– A leglényegesebbnek azt tartom, hogy a Luther Otthon szellemi műhely. De nem csak az, és éppen arra ébredtem rá, amikor erre az ünnepre készülve beszélgettünk, hogy azok a hallgatók, akik annak idején a kollégiumban lakhattak, nagyon hamar egyfajta lelki közösségre találtak itt. Többen is beszámolnak ennek az élményéről, igyekeztem is ezt a kezdőáhítatomba belefogalmazni, amikor arról szóltam, hogy az életre szóló befogadás érzését kapták a régi – és remélem, a mai – Luther otthonos diákok.
Még zuglói lelkész koromban történt, hogy istentiszteletek alkalmával megszólítottak tudósok, művészek, értelmiségiek, s beszélgetés közben említették, hogy „azért értem el ezt és ezt, mert Luther otthonos voltam… Befogadtak.” Azóta is őrzöm ezeket a vallomásokat. Ez nem bezárt lelki közösség volt, hanem nyitott, ami az egyetemistákra nagyon jellemző volt. Akik nehezen találtak otthonra Budapesten, nagyon örültek, hogy a Luther Otthonba kerülhettek. De nem is csak a vezetés miatt, hiszen nemcsak az adja meg az „otthonjelleget”, hanem azért is, ahogyan a hallgatók egymás életét segítették, kísérték.
A másik ok a büszkeségre, hogy egy ilyen szakkollégium – és erre is jó alkalom a kerek évfordulónál való megállás és hálaadás – figyelmeztet arra, hogy az egyháznak igen fontos értéke az, ha a jövő tudósai, művészei, kutatói, gondolkodói közelebbről megismerik az egyház tanítását, s civil életükben így tesznek bizonyságot Istenről.
– Mint a gyakorlati teológia professzora és az igazgatótanács tagja, továbbá rendszeres előadója a szakkollégiumi kurzusoknak, miben látja az otthon teológiai és spirituális egyediségében rejlő, igazi lutheránus értékét?
– Amikor száz évvel ezelőtt elindult az intézmény, meglehetősen nagy Luther-reneszánszot éltek meg a gondolkodásban és az egyházban is persze. Másrészt hangsúlyoznám, hogy Luther Márton a világiak szerepét az egyház életében egy kicsit másképp értette, mint a többi reformátor. Olyan értelemben, hogy az ő hangjuk, a „saját hangjuk” szólaljon meg evangéliumi bizonyságtételként, amelyben benne van mindaz, amit a szakterületük, a kutatásaik révén felismernek, közvetíteni tudnak. A mai fiataloknak ez fontos szempont: a kortársaikkal laknak együtt hívőként, keresztényként, evangélikusként. Ökumenikus szellemben is gondolkodhatnak továbbá, és együtt kutathatják Luthert.
– Hogy tapasztalja: mi érdekli ma az egyetemista fiatalságot egyházunkból?
– Magam is több előadást tarthattam a szakkollégiumban, éppen pár hete is egyet, s az volt a hallgatók kérése, hogy mutassam be egyházunk gyülekezetmodelljeit. Nagyon érdekes volt, hogy akár közgazdászhallgató, akár műszaki területen tanuló diák olyan részletekbe menő kérdéseket tett fel, amelyek hasonlóan alapos válaszokat igényeltek. Örömteli meglepetés volt az érdeklődésük mélysége. Az érződött belőle, hogy felelősséget éreznek a jövő egyházáért.
– Ez a mondat jól át is vezet a záró kérdéshez: hogyan látja Ön a jövő Luther-szakkollégiumát? Milyen távlatokban gondolkodnak a szakkollégiumért felelősök, és mit várnak, remélnek az onnan kikerülő, ebben a szellemi-lelki légkörben nevelődő értelmiségi fiataloktól?
– Azt gondolom, a jelenlegi épület eléggé szerény – de ezt az egyház vezetése nyilván szintén érzékeli, és meg fogja oldani. Jó lenne, ha hosszabb távon bővülhetne, hogy többen lehessenek részesei a kollégiumi életnek. De a legfontosabb mégis az egész egyháznak – miként már tíz éve megfogalmazódott –, hogy az egyetemisták, főiskolások kollégiumi programját végre tudjuk hajtani. Országosan fontos lenne – főleg az egyetemi városokban – kollégiumot biztosítani.
A szakkollégium jövőjét illetően azt mondhatom, hogy nagyon sok területről, az ország különböző részeiről érkeznek Budapestre érdeklődő, nyitott, komoly gondolkodású fiatalok, és ha ők itt egymásra találnak, akkor a jövő friss szemléletű, reményteljes nemzedéke alakulhat ki a kollégiumban.
Kőháti Dóra
::Nyomtatható változat::
|