Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 49
- Egy gyülekezeti ház – két esemény
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Egy gyülekezeti ház – két esemény
Vincellérszeminárium
Újból bizonyították nyitottságukat a kiskőrösi evangélikusok, amikor két egymás utáni napon két egymástól merőben különböző rendezvényre hívogatták az érintetteket imaházukba.
November 27-én, pénteken az immáron évek óta hagyományos vincellérszeminárium résztvevőit várták. Hazánk uniós csatlakozása előtt döntött úgy a gyülekezet, hogy – az Iniciatíva Protestáns Vállalkozói Egyesület segítségével és szakmai támogatásával – rendszeres képzéseket szervez evangélikus vincelléreknek. Azoknak, akik szeretnének a változó piaci körülmények között is talpon maradni, s ezen felül fontosnak tartják a mennyiségi szemléletről a minőségi irányába történő váltást.
Évente, november utolsó péntekjén kerül sor erre a rendezvényre. A résztvevők – idén mintegy ötvenen – délelőtt szakmai előadást hallgatnak meg, délután pedig újbormustra zárja a napot.
Lupták György esperes nyitóáhítata után Font Sándor országgyűlési képviselő, a Magyar Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke – aki nem utolsósorban soltvadkerti evangélikus presbiter is – szólt a mezőgazdaság társadalmi beágyazottságáról. Beszélt az agráriumot ért pusztító ámokfutás következményeiről, de a kiút lehetőségeiről is: Magyarországon a mezőgazdaság a családi gazdaságok újbóli felerősítésével a legnagyobb munkaadóvá válhatna, ezzel jelentősen javítva a jelenlegi foglalkoztatottsági és eredményességi mutatókon.
A következő előadást Györe Dániel, az Agrárgazdasági Kutatóintézet tudományos munkatársa tartotta. Szakterülete a szőlészet és a borászat. Borpiaci kilátásainkról és versenyesélyeinkről szólt mondhatni fájdalmasan őszintén. A vincellér is azért kel korán és fekszik későn, mert szeretne minél jobb bort előállítani, s azt lehetőleg a legjobb áron eladni. A mostani szüretre azonban a megalázóan alacsony felvásárlási árak voltak a jellemzőek. Amikor egy kiló krumpli áráért két kiló szőlőt lehet venni, nos, ilyen körülmények között szinte lehetetlen a kistermelők piacra jutása.
A délutáni bormustrát Módos Péter borakadémikus, a Magyar Borakadémia korábbi elnöke vezette. A szeminárium részvevői – köztük a Kiskőrösi Vincellérképző végzős tanulói – összesen negyvenfajta bort hoztak el bírálatra. Egymás után véleményezte a szakember az ilyenkor még nem kész borokat, s a vincellérek a kóstolás közben buzgón jegyzeteltek, hiszen még a pincékben is sok minden változhat. Általános vélemény volt, hogy az idei évjárat a vörösborokból kiemelkedően jónak ígérkezik, de a fehérborok is reményt keltőek.
S hogy miként kerül a csizma az asztalra – vincellérszeminárium az imaházba? Egy gyülekezetnek arra is oda kell figyelnie, miből és hogyan élnek a tagjai. S ha tud, akkor segítsen – akár ily módon is.
Egyházmegyei presbiteri
csendesnap
Másnap, november 28-án a Bács-Kiskun Egyházmegye közel kilencven presbitere jött el a kiskőrösi imaházba. Csendesnapra szólt a meghívó; advent első vasárnapját megelőző szombaton a lelki feltöltődés és megerősödés lehetőségét kínálta az egyházközség. A nap témája így hangzott: Testi-lelki egészségünk. Gyökössy Endre a következőket írja a test és a lélek kölcsönhatásáról: „Amit a mai orvostudomány már tud, azt a zsoltáros több ezer évvel ezelőtt érezte, sőt le is írta például a 32. zsoltár 1–5. versében. Ezt egy neves pszichológus éppen ezért »pszichoanalitikus«, lélekelemző zsoltárnak nevezte.”
Szeverényi János országos missziói lelkész erre a zsoltárra építve foglalta egységbe azt, amit a nap többi előadója a maga szemszögéből mondott el. A megélt bűnbocsánat az azt megelőző felismerésekkel, bűnlátással elengedhetetlen a gyógyuláshoz. Aki dacol Istennel, az nem kér gyógyító ajándékából sem.
Személyesen átélt eseteken keresztül tett bizonyságot dr. Koch Béla háziorvos – mint hívő evangélikus – arról, hogy miként próbálja betegeinek megmutatni a teljes, testi-lelki gyógyulás útját. Az általa írt kis könyvet – amely immáron a negyedik kiadását éri meg karácsonyra – jó szívvel lehet kezébe adni gyülekezeti beteglátogatóknak éppúgy, mint maguknak a betegeknek.
Honti Irén kiskunhalasi lelkész, aki az ottani kórház evangélikus kórházlelkésze is, ugyancsak tapasztalataira építve mondta el, hogyan tehetünk – lépésről lépésre – mi magunk is a testi-lelki egészségünkért.
A gutaütött ember meggyógyításának története a hittanosok kedvence. Mert itt bontják meg a tetőt a beteghordozók, hogy a nyíláson át engedjék le kötélen Jézus lábai elé a mozgásképtelen embert. És Jézus az ő hitüket látva gyógyítja meg a bénát. A nap egyik hazavihető tanulsága volt a felismerés: szabad nekünk is „odahinni” Jézushoz betegeinket. A másik pedig, amit oly nehezen tanulunk meg: test és lélek összhangja nagy esély a gyógyulásra. Pontos szám is elhangzott: nyolc-tízszeres esélye van a gyógyulásra annak a betegnek, aki Istenben bízik, és hisz Jézus Krisztus gyógyító szeretetében!
Két nap – két különböző esemény. De valójában ugyanarról szól. Ha Istennek nem mindegy, hogyan élünk hétköznapjainkban, emberi testünkben, akkor az Isten népének sem lehet közömbös.
Lupták György
::Nyomtatható változat::
|