Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 49
- Északír varázs
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Északír varázs
Az Evangélikus Élet szerkesztőségének szomszédságába, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárának kisgalériájába „vándorolt” Boda Zsuzsa fotókiállítása. Szerkesztőségvezetőnk Északír varázs című tárlatának november 24-i megnyitóján a Shamrock zenekar gondoskodott zenei aláfestésről, és a Magyar Hírlap főszerkesztő-helyettese, Szentesi Zöldi László volt az, aki a felvételek láttán szóban is megfogalmazta gondolatait. Az alábbiakban ezt idézzük kedvcsináló gyanánt a könyvtár nyitvatartási idejében december 14-ig megtekinthető kiállításhoz.
Kezdjük azzal, hogy Írországban tényleg kék az ég, és zöld a fű. Egyszer felnéztem az égre valahol Észak-Írországban, és azt láttam, hogy a tengeri szél sebesen űzi a fellegeket, s mögöttük azúrkékbe borul a végtelen lég. Nem véletlenül használtam a lég szót: levegő, szellő járja át ilyenkor az ember szívét. Lenn a békés birkák jóízűen falatoztak a tényleg zöld – és nem álzöld – fűből, és ha nem lennénk elkötelezett húsevők, talán mi is velük tartanánk, annyira ropogós az a fű.
Őrültség volna mindez? Az Ír-szigeten semmi sem őrültség. Talán ismerik Sigmund Freud mondását: egyetlen nép létezik, amelyre a pszichoanalízist nem lehet alkalmazni – ők az írek. És mégis, túl játékosságon, bolondságon, vidám pillanatokon, az ír sorsban van valami mélyen megrendítő. Mint ahogyan az ír tájban is. Nézzék meg a fehér sziklafalat – mintha az idők kezdetén a kelta istenek haraptak volna ki egy darabot belőle, amiképp nem olyan messze a birkák beleharaptak a zöld fűbe. Nézzék a glenariffi kis patakot – lehet, hogy a mélyén vízi tündér lakik, és éjszaka kis koboldok kelnek át lámpással a kézben, kis földszigetein ide-oda ugrálva. Vagy ott van a dunluce-i fotó: ablakot tár ki számunkra a csipkés szélű barlang, s ha jól figyeljük, odakinn, a nyílt tengeren, a messze távolban talán megpillantjuk a szétvert spanyol Armada megmaradt hajóit.
Persze ez mind csak a képzelet szüleménye. Szerencsénkre amikor Boda Zsuzsa meglátta a teremtés titkait a tájban, fényképezőgépet tartott a kezében. Embert nem látunk a fotókon – de olykor mégis mintha ott lüktetne az ír géniusz még az olyan apró emberi alkotásokban is, mint egy világítótorony vagy a kelta kereszt.
Mert ennek a tájnak nem a katedrális, hanem az egyszerű tárgy a szakralitása. Magába a díszletbe felesleges volna az emberiség szent alkotásait beleállítani – hiszen a díszlet, az ír vidék mindennél beszédesebben hirdeti az ég és a föld, a szent és a profán örök kapcsolatát. És amikor a kelta kereszt feltűnik enyhe fénytörésben, talán egy álmos délutánon, mennyire közel érezzük magunkat Istenhez, aki Írországot tehát, mint mondtam, jókedvében és ünnepi hangulatában teremtette.
Amíg nem jártam be az Ír-sziget sok-sok szegletét, mindig azt hallottam, hogy déli-délkeleti részének természeti szépségeinél aligha találok szebbet arrafelé. Bevallom, nekem – a Dingle-félsziget valóban lélegzetelállító látványa mellett – Észak-Írország is a szívembe költözött. Az ember először – ahogyan Zsuzsa is – gépről pillantja meg a zöldbe öltözött tájat, aztán később autóval közelebbről is felfedezi magának a farmok békés világát.
De az igazi élmény a tenger. A tenger, amely annyi mindent látott errefelé. Viking, normann hódítók, később pedig protestáns telepesek keltek át itt, északnyugaton a háborgó tengeren, míg az ír emberek milliói a sziget másik felében, egy másik háborgó tengeren menekültek az ígéret földjére, Amerikába. Valahonnan, valahová, ahogyan a zöld szigeten mindig is mentek a dolgok.
Szentesi Zöldi László
::Nyomtatható változat::
|