Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 05
- A magyar kultúra hete a Benkában
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A magyar kultúra hete a Benkában
A szarvasi Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvodában is évek óta megemlékeznek a magyar kultúra napjáról, idén azonban az intézmény – a magyar nyelv és kultúra iránti elkötelezettsége okán – egy egész héten át tartó programsorozattal várta a diákokat.
A tantestület humán munkaközössége reggelente – az iskolarádión keresztül – műveltségi vetélkedőre invitálta a gyerekeket. Benka Gyula életútja, Magyarország kiemelkedő kulturális emlékei, irodalmi és nyelvészeti rekordok Európából és a tengerentúlról – e témák közül választhattak az érdeklődők. Az osztályközösségek nemes vetélkedése az iskolai történelemversenyen folytatódott, ahol évfolyamonként mérhették össze tudásukat a négyfős csapatok.
Kellemes perceket szereztek egymásnak azok a gyerekek is, akik a felolvasó-délutánon legkedvesebb regényüket mutatták be társaiknak; sok kortárs gyermekirodalmi alkotás elevenedett meg mindenki örömére. Akik pedig írói vénájukat szerették volna megcsillogtatni, esszéíró versenyen vehettek részt, melynek témája a magyar nyelv szépsége volt.
Az iskolában, ha csak tehetik, felidézik a névadó, Benka Gyula életét, hogy a benkás diákok minél többet tudjanak a nagy elődről. Így idén a jó kézügyességgel megáldott gyerekek portrékészítésre vállalkozhattak, s a legjobban sikerült munkák az iskola falairól köszönnek majd vissza.
A mai felgyorsult világban nyitottnak kell lenni a filmes alkotások iránt is: a felső tagozat első kötelező olvasmányához kedvcsinálóként A Pál utcai fiúk „rövidfilmváltozatát” – Geszti Péter ajánlásával – vetítették le az ötödikeseknek A nagy könyv címmel futott televíziós sorozatból.
A legtehetségesebb benkás diákok a területi Kazinczy-versenyen, illetve az Orosházi Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium által megrendezett Kölcsey Ferenc versmondó, ének- és rajzversenyen képviselték iskolájukat, s kiváló teljesítményüknek köszönhetően egy első, egy második és egy harmadik helyezéssel tértek haza.
A hét méltó zárásaként a hatodik évfolyamosok ünnepi műsorral emlékeztek meg a jeles napról. Felelevenítették a Himnusz keletkezésének történetét, s magyar írók, költők gondolatait tolmácsolták nyelvről, művészetről, életről.
Hovorkáné Hegedűs Hajnalka
::Nyomtatható változat::
|