Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 05
- A Bolyaiak
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A Bolyaiak
Évfordulós gyorsjelentés
Százötven évvel ezelőtt – 1860. január 27-én – halt meg a legzseniálisabb magyar tudós, Bolyai János.
Nagyapja, Bolyai Gáspár szolgabíró volt Erdélyben, a Küküllő menti Bolyán, ahol kicsiny birtokán gazdálkodott. Itt született fia, Bolyai Farkas 1775. február 9-én. Hatéves korában, 1781-ben került a nagyenyedi kollégiumba. Báró Kemény Simon fia mellé fogadta idősebb tanulótársul. A két fiú 1790-ben Kolozsvárra ment, a református kollégiumba. 1790-ben fél évet Jénában töltöttek, 1790-ben átmentek Göttingába. Itt ismerkedett meg Bolyai Farkas a két évvel fiatalabb Carl Friedrich Gauss-szal, „a matematika fejedelmével”. Összebarátkoztak, és egy életen át leveleztek.
Hazatérése után, 1799-től az anyai birtokon (a Marosvásárhely melletti Domáldon) gazdálkodott. 1801-ben megnősült, Árkosi Benkő Zsuzsannát vette feleségül. Házasságukból – Kolozsvárott – született János fiuk 1802. december 15-én. Két évvel később Bolyai Farkast a marosvásárhelyi református kollégium matematikaprofesszorává választották, itt tanított negyvenhét éven át, 1851-ig.
Igazi polihisztor volt, hét tankönyvet írt, valamint tagja volt a Magyar Tudós Társaságnak is. Fő reménysége fia, Bolyai János volt, akit ő tanított a marosvásárhelyi kollégiumban. Remélte, hogy fia mindazt eléri, amit ő nem tudott. Éppen ezért óriási csalódást jelentett számára, amikor nem sikerült elküldenie őt Németországba, mivel kérésére Gauss nem válaszolt.
Bolyai János 1818-ban iratkozott be a bécsi hadmérnöki akadémiára, és 1822-ben fejezte be tanulmányait. Alhadnagyi rangban Temesvárra helyezték, innen írt levelet apjának 1823. november 3-án: „A feltételem már áll, hogy mihelyt rendbe szedem, elkészítem, s ha mód lesz, a paralellákról egy munkát adok ki. (…) Ha meglátja, Édesapám, megismeri: most többet nem szólhatok, csak annyit: hogy semmiből egy új, más világot teremtettem.”
Az édesapa, Bolyai Farkas 1832-ben megjelent Tentamen című könyvének a függelékében (Appendix) jelent meg nyomtatásban a fiú, Bolyai János elmélete: a nem euklideszi geometria korszakalkotó felfedezése. Egyedül Gauss ismerte fel a felfedezés lényegét, ám ő azt írta, hogy maga is foglalkozott a problémával, mintegy elvitatva ezzel Bolyai János elsőségét. Pedig a Bolyaiak azt remélték, hogy Gauss segítségével János kiemelkedhet az ismeretlenség homályából. Ráadásul még az apa és fiú közti viszony is megromlott.
Amikor Bolyai János főhadnagyi rangban Aradon szolgált, maláriát és ízületi gyulladást kapott. 1830-ban Lembergbe helyezték, itt kolerás lett, Olmützben pedig agyrázkódást szenvedett. Szolgálatát nem tudta ellátni, és 1833-ban kapitányi rangban nyugdíjazták. Előbb Marosvásárhelyre, majd 1834-ben Domáldra költözött, és megnősült. 1846-ban tért vissza Marosvásárhelyre. Az apa, Bolyai Farkas 1856. november 20-án, a fiú, Bolyai János 1860. január 27-én halt meg.
A két Bolyairól Marosvásárhelyen szobrot állítottak fel, Németh László drámát írt róluk, Kolozsvárt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem őrzi a nevüket.
Dr. Reményi Mihály
::Nyomtatható változat::
|