Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 05
- Új nap – új kegyelem
Napról napra
Hozzászólás a cikkhez
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Hit által értjük meg, hogy a világokat Isten szava alkotta, úgyhogy a nem láthatókból állt elő a látható. Zsid 11,3 (Zsolt 33,6; Mt 20,1–16; Jer 9, 22–23) Három, kettő, egy… A nagy visszaszámlálás ideje ez az egyházi esztendőben böjt előtt három vasárnapon át. Nekünk, akik tanítványaiként vele indulunk, először is „elbizakodottságból odaadó istentiszteletre” kell megtérnünk. Ebben segítenek minket az e heti igeversek. A mai azzal szembesít, hogy egyedül Isten – mint a létezés forrása – képes semmiből létrehozni valamit, ezért végső soron minden létező teljes függésben van tőle. Amikor mi, emberek alkotunk, valójában csak a tőle kölcsönkapott valamiből hozunk létre másvalamit. Ez számunkra – korlátolt emberi tudattal – felfoghatatlan, de hittel megragadható.
Hétfő
Volt ott egy ember, aki harmincnyolc éve szenvedett betegségében. Jézus azt mondta neki: „Kelj fel, vedd az ágyadat és járj!” És azonnal egészséges lett ez az ember, felvette az ágyát, és járt. Jn 5,5.8–9a (Zsolt 30,2a; Lk 19,1–10; 5Móz 9,1–6) Egy fél emberélet, 13 879 nyomorult nap, 333 096 vánszorgó óra, 19 985 760 kínos perc. Mennyi próbálkozást rejt 38 év szenvedése! Ki tudja, mi mindent megpróbált már ez az ember is, hogy végre szabadulhasson a fogyaték fogságából, hogy ne kelljen másokra szoruló kiszolgáltatottságában szégyenkeznie! Most is itt fekszik a gyógyulás remélt forrásánál. Hányszor vagyunk mi is így: elmegyünk a hévizekhez, mert az orvos is ajánlotta, és reméljük, hogy használ majd a felületi kezelés! Jézus jön és kérdez, a nyomorult ember pedig csak egy kis külső segítségre számítana: „…nincs emberem, aki beemeljen a medencébe…” Mikor értjük meg végre, hogy nekünk nem egy kis testi jobbulás kellene, nem néhány boldog évre van valójában szükségünk, hanem arra, hogy a szabadító Úr kézbe vegyen, és kívül-belül újjáteremtsen!
Kedd
Pilátus így szólt a zsidókhoz: „Íme, a ti királyotok!” Azok pedig felkiáltottak: „Vidd el, vidd el, feszítsd meg!” Jn 19,14–15 (Zak 12,10; Zsid 12,12–17; 5Móz 9,7–21) Amikor a zsidók megtagadták, hogy Jézus a királyuk, sőt a főpapok azt állították, hogy nincs királyuk, csak császáruk, valójában saját hagyományos hitvallásukat adták fel Isten királyságáról, és árulták el a reménységet a megígért Messiásban. Isten minden ígéretét eldobták földhözragadt érdekeik érvényesüléséért, emberi céljaikért. Hányszor teszünk mi is így, s leszünk látványosan vagy csak titkon, bent a szívünkben hitehagyók és hittagadók kényelemből vagy félelemből. Érthetetlen kegyelem, hogy a megfeszíttetést éppen az az Isten vállalja helyettünk, akit leköpve megtagadtunk.
Szerda
Hol vannak isteneid, amelyeket csináltál? Keljenek föl, segítsenek rajtad bajodban, ha tudnak! Jer 2,28 (1Jn 5,20; Mt 10,40–42; 5Móz 9,22–29) Segíts magadon, és az Isten is megsegít! – tartja a mondás. Ez azt sugallja, mintha a lényeges az lenne, mi mit teszünk, mi mit tudunk tenni a bajban. Látszólag ez működik is. Aki azonban megismeri a valódi Istent, az tudja, hogy a sorrend tulajdonképpen fordított: csak ha előbb ő segít, akkor tudunk talán mi is segíteni valamit. Mert az igazi nagy bajokat mi magunk képtelenek vagyunk orvosolni. Hála minden mély krízisért, amikor ráébredhetünk erre!
Csütörtök
Megbüntetlek titeket, ahogyan megérdemlitek – így szól az Úr. Jer 21,14 (Gal 6,9; 1Kor 3/1–3/; 5Móz 10,1–9) Micsoda?!? Mi mindig is azt hittük, hogy mi formálhatjuk Istent a saját igényeinknek megfelelően. Büntető Isten nem szimpatikus. Ő mégis szólt egykor Jeremiás által a királyi házhoz: hiába a természetes védelem, a hatalmi előjogok, semmi sem védi őket akkor, ha Isten számon kéri, hogy mit cselekedtek ezek által. Talán mi is szeretnénk – hozzájuk hasonlóan – rangot, hírnevet felelősség nélkül, de ezek csak együtt járnak. Ahogyan a királyi ház tagjai számára is eljött a számadás ideje, előbb-utóbb elérkezik a mi életünkben is, bármilyen szelíd istenképpel nyugtatgatjuk is lelkiismeretünket.
Péntek
Pál írja: Mindnyájan Isten fiai vagytok a Krisztus Jézusban való hit által. Gal 3,26 (Zsolt 22,11; Jn 2,13–22; 5Móz 10,10–22) Az anyaméhben Isten formált bennünket istenként. Megszületve és felnövekedve a legnagyobb emberi felismerésünk az lehet, ha Istent fogadjuk el istennek. Ez azonban az üdvösséghez kevés: a teremtmény számára ugyanis nincs örökség. De ő komolyabb kapcsolatra vágyik velünk, Krisztusban Atyánk lehet az Isten. Bármilyen rendű, rangú, képességű és minőségű földi és testi apát tudhatunk magunkénak, Isten apánkká kész lenni, és gyermekévé kész fogadni. Így lehet Krisztusban miénk az örökség is, mely összehasonlíthatatlan azzal, amit egy földi apa hagyhat ránk.
Szombat
Pál írja: Akik Krisztusba keresztelkedtetek meg, Krisztust öltöttétek magatokra. Gal 3,27 (Ézs 61,10; 1Kor 1,26–31; 5Móz 11,1–12) Mutasd meg a ruhád, és megmondom, hogy ki vagy! Bár nem a ruha teszi az embert, megfelelő öltözék nélkül még Hamupipőke sem mehet a bálba. Az új teremtésben megígért földre pedig csak egy öltözet ad belépési jogot: Krisztus. Egyedül ő az a ruha, aki nemcsak külsőleg takarja el az esetleges fogyatékosságokat, de azt, aki magára ölti, belülről is átformálja.
Győri Tamás József
::Nyomtatható változat::
|