Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 05
- Hidrológiai jelenség leírása János evangéliumában
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Hidrológiai jelenség leírása János evangéliumában
János evangéliuma 5. fejezetében Jézus a Betesda-fürdőben találkozik egy harmincnyolc éve béna emberrel, és megkérdezi tőle: „Akarsz-e meggyógyulni?” A beteg azt feleli: „Uram, nincs emberem, hogy amint felkavarodik a víz, beemeljen a medencébe: amíg én megyek, más lép be előttem.” Mindezt azért mondta, mert „betegek, vakok, sorvadásosak tömege feküdt ezekben (és várták a víz megmozdulását. Mert az Úr angyala időnként leszállt a medencére, és felkavarta a vizet: aki elsőnek lépett bele a víz felkavarása után, egészséges lett, bármilyen betegségben is szenvedett). Jézus azt mondta neki: »Kelj fel, vedd az ágyadat, és járj!« Az ember azonnal meggyógyult.”
Sokáig nem tulajdonítottam a hidrológia szempontjából jelentőséget a medence időszakos felkavarodása leírásának, de mint a karsztforrások vízhozam-változásával foglalkozó geológus, megismertem, hogy működnek úgynevezett szivornyás források. Kiderült, hogy Magyarországon három ilyen forrás van, melyek közül kettő Jósvafő közelében fakad. Az egyik a nagyon régen ismert Lófej-forrás, ettől délre a Nagy-Tohonya-forrás a falu határában található.
Karsztos területen a lehulló csapadék nem felszíni patakokat, hanem felszín alatti vízfolyásokat hoz létre, melyek a hegy lábánál forrás alakjában jelennek meg. A csőszerű forrásjáratban a visszaduzzasztás hatására terem képződhet, ha a mészkőnél tízszer kisebb mértékben oldódó dolomittömb kerül a vízfolyás útjába. Ebben az esetben a terem után elvékonyodó járat alakul ki a dolomit és a mészkő határán. Ha a terem aljától a tetejéig emelkedő, majd a terem alsó szintjére visszatérő leszívó cső keletkezik, akkor ezt a jelenséget a teremmel együtt szivornyának nevezzük. Ha a patak a termet feltölti vízzel, akkor a rendszer magától leszívódik a görbe leszívó hatás fizikai elve alapján. Ebben az esetben – többé-kevésbé szabályos időközönként (néhány óránként vagy többnaponként) – csapadék hatása nélkül is áradás jelenik meg a forráson. A jelenség neve szivornyás kitörés.
A Jósvafő környékén lakó emberek ezt az időszakos kitörést „természetfeletti” jelenségnek tulajdonították, ezért Magyarországon sárkánylegendák alakultak ki e források viselkedésének magyarázatára. Ezért írta meg a közeli Keleméren lakó Tompa Mihály Lófő című versét, amely nagyon szép költői feldolgozása a nép körében kialakult legendának. Ezért hívják hazánk harmadik szivornyás forrását a Mecsek hegységben, Orfű közelében Sárkány-kútnak.
Egyik barátommal megállapítottuk, hogy a Kárpát-medencében összesen kilenc szivornyás forrás működik. Ezek közül az egyik leghíresebb az Erdélyben fakadó úgynevezett kalugyeri Dagadó-forrás. Amikor ezt személyesen megtekintettük, mellette egy ortodox apácazárdát találtunk. Kiderült, hogy e forrás „természetfeletti” tulajdonságát gyógyhatásként értékelik. Ez az oka annak, hogy különböző betegségben szenvedő embereket a Dagadó-forrás hideg karsztvizében gyógyítanak meg. Tudjuk, hogy a hit nagy dolog, ezért bizonyára egyesek valóban gyógyultan távoznak a kezelés után. Nyilvánvaló azonban, hogy a hideg karsztvíznek általában nincs gyógyító hatása.
A fenti tapasztalatok után értettem meg, hogy az ókorban a Betesda-forrást is gyógyforrásnak tekintették, mert rendszeresen csapadék nélküli kitörései voltak. Azt a feltételezést, hogy a Betesda-forrás is időszakos forrásként működött, a jeruzsálemi Földtani Intézet hidrogeológusa is igazolta, ezt geológus barátaim segítségével tudtam meg. Izraelben ugyanis nagyobb kiterjedésű karsztos területek vannak, és a karsztforrások vizét már Jézus korában felszín alatti alagutakon a város alá vezették vízellátás és fürdés céljából.
A vallásellenes kritika sok évtizeddel ezelőtt azt állította, hogy János nem mondott igazat, amikor azt írta evangéliumában, hogy Jézus meggyógyította a béna embert a Betesda-fürdőben. Azt mondták, hogy Jeruzsálemben sehol sem lehet találni Betesda-fürdőt, és a korabeli irodalomban sehol sem említik meg a fürdő nevét. A legutóbbi időben azonban kiderült, hogy a fürdő nevét a Kumráni-barlangban talált iratok egy helyen megemlítik. Másrészt néhány évvel ezelőtt a régészek huszonöt méter mélyen megtalálták a Betesda-fürdő maradványait.
Aki ismeri Jeruzsálem történetét, az tudja, hogy a várost a keresztény és az iszlám vallás is sajátjának tekinti. Ez az oka annak, hogy a Jeruzsálem szent helyein épült templomokat a történelem során sok alkalommal lerombolták és újjáépítették. Így történt 70 körül a zsidók és a rómaiak közötti háború végén is, amikor a rómaiak Jeruzsálemet teljesen elpusztították, és a babiloniak által Kr. e. 580-ban lerombolt második templom helyére is római szentélyt építettek.
A régészek munkája nyomán bebizonyosodott, hogy a Betesda-fürdő oszlopcsarnoka pontosan olyan volt, amilyennek János leírta. A béna ember válaszában pedig benne volt az is, hogy a fürdőt egy szivornyás forrás látta el vízzel.
Maucha László
::Nyomtatható változat::
|