Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 07
- Tirpák elődeikre emlékeztek a nyíregyházi evangélikusok
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Tirpák elődeikre emlékeztek a nyíregyházi evangélikusok
Hálaadó istentisztelet keretében emlékeztek a gyülekezetet több mint kétszázötven éve alapító őseikre február 7-én, hatvanad vasárnapján a nyíregyházi evangélikusok. Bár az első betelepített családok nélkül ma nem lenne Nyíregyháza a Magyarországi Evangélikus Egyház egyik legnagyobb gyülekezete, a köszönet Isten felé mindazokért a generációkért is elhangzott, amelyek az elmúlt évszázadokban ápolták hagyományaikat, és mindvégig hitközösségben maradtak.
Ma már alig-alig beszélik páran őseik nyelvét, a múlt iránti tisztelet mégis arra ösztönözte a helyieket, hogy szlovákul is elhangozzék a liturgia egy-egy eleme: a lekció, az imádság, az „Erős vár a mi Istenünk…” kezdetű énekünk néhány verse és az útra bocsátó áldás. A szolgálatban Gulácsiné Fabulya Hilda, az evangélikus Országos Szlovák Lelkészi Szolgálat lelkésze segített Kovács László Attilának, a körzet lelkészének.
A Nyíregyházi Evangélikus Általános Iskola és Óvoda diákjai szlovák nyelvű műsorral készültek, melyben énekek, versek és a tirpákok életét felidéző szemelvények hangoztak el. Az intézményben a szlovák nyelv oktatása Mira Stračinová nyelvi lektor segítségével fakultatív kereteken belül, a hagyomány őrzésének jegyében, kis csoportokban zajlik.
A körzet felügyelője, Endreffy Ildikó – akinek édesapja, Endreffy Zoltán a gyülekezet hajdani lelkésze volt – utalt arra, hogy az alkalom nem csupán egyszeri istentisztelet, hanem egy több mint ötven éve megszakadt hagyomány felelevenítése. Benczúr László kerületi felügyelő köszöntőjében elmondta, hogy az ő ősei is szarvasiak, és családjának egy része onnan jött Nyíregyházára. Biztatta a jelenlévőket a hagyomány lelkes és szeretetben megvalósuló őrzésére és ápolására.
Fabiny Tamás püspök igei szolgálatában – Zsid 4,12–13 alapján – a beszélő Isten élő és ható igéjéről mint kétélű kardról beszélt. Az ige történés és cselekvés, mely Jézus Krisztusban jelent meg közöttünk – ahol pedig ő megjelenik, ott igazi vigasztalódást kap a benne bízó. Az ige és a nyelv szorosan összefonódik, a többnyelvűség pedig csak gazdagodást és még mélyebb ismeretet jelenthet annak, aki a Szentírást ily módon tanulmányozza. Így válhat elődeink nyelvének tanulása nemcsak egy szép gesztussá, hanem saját generációnk és közösségeink megajándékozásává is.
A hagyomány őrzésének apró jeleként a szeretetvendégséget előkészítő asszonyok igazi tirpák csemegének számító lapcsánkát sütöttek – szám szerint több mint háromszázat.
Reménység szerint a legközelebbi kétnyelvű istentiszteleten is hasonlóan sokan gyűlnek össze, és többen éneklik majd szlovákul, kezükben a padlásról vagy egy hátsó polcról előkerült Tranoscius-énekeskönyvvel: Hrad prepevnỳe Pán Boh ná¨! – Erős vár a mi Istenünk!
Horváth-Hegyi Áron
::Nyomtatható változat::
|