Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 07
- „Féltő szeretettel gondozom a templomom”
A hét témája
Egyházfi-konferencia – révfülöp, február 5–7.
Hozzászólás a cikkhez
„Féltő szeretettel gondozom a templomom”
Az egyházfi-konferencián Szabó Vilmos zalaegerszegi lelkész, a rendezvény ötletgazdája is előadást tartott. Az alábbiakban referátumának szerkesztett, rövidített változatát közöljük.
„Azonban minden illendően és rendben történjék.” (1Kor 14,40)
Úgy járt az egyházfi tisztség, mint vízkereszt ünnepe, amely fontos üdvösségtörténeti eseményekre figyelmeztet, mégis háttérbe szorult. Ez történt az egyházfi posztjával is. Fontos feladata lenne, hogy minden illendően és rendben történjék. Nagyon sok gyülekezetben azonban nincs is beiktatott egyházfi. Sok helyütt a harangozó, majd a takarító feladatait vette át. Lassan elfelejtkezünk erről a tisztségről és a hozzákapcsolódó feladatokról. Ezért határoztam el évekkel ezelőtt, hogy tartsunk egyházfi-konferenciát.
Régebben az egyházfi feladat, tisztség volt, nem fizetett munkakör. Például Galgagután a lelkész apácarácsos padban ült az énekek alatt, az egyházfik pedig szemben a gyülekezettel. A templomtakarítást a gyülekezeti tagok sorban végezték, az egyházfi felesége volt a harangozó. A régebbi időkben hosszú botjuk volt, amellyel az elalvókat felébresztették, a rendetlenkedő fiatalokat rendre utasították. Esküjük így szól: „Én, X. Y. esküszöm az élő Istenre, aki Atya, Fiú, Szentlélek egy igaz Isten, hogy egyházfi tisztségemben az evangélikus egyház törvényes rendjét elfogadom és megtartom, a rám bízott helyiségeket és berendezéseket rendeltetésükhöz méltóan gondozom és rendben tartom, tisztségemmel járó feladataimat legjobb tudásom szerint hűséggel végzem el. Isten engem úgy segéljen. Ámen.”
Az egyházfi lelki tevékenysége
Egy tréfával vezetem fel az ezzel kapcsolatos gondolatokat.
A lelkész javítja a kerítést. Egy kisgyermek megáll az utcán, és nézi. A lelkész többször is hátrapillant, majd megkérdezi:
– Kíváncsi vagy, hogy kell megjavítani a kerítést?
– Nem! Azt tegnap édesapámtól megtanultam, mi is kicseréltük a törött léceket. Arra vagyok kíváncsi, mint mond a tisztelendő bácsi, amikor az ujjára üt.
Az egyházfi testvérek sokszor látnak bennünket, lelkészeket ilyen helyzetekben, amikor az „ujjunkra ütünk”. Körültekintő mérlegelést kíván, hogy mit mondanak el ebből.
1973-ban egy szuplikációs istentisztelet után körülvettek a templom előtt a gyülekezet tagjai. Történetesen nagyapám testvére oda házasodott, így a szórványgyülekezet nagy része a rokonom volt.
– No, látjátok, ő a Miska fia, maholnap pap lesz.
S ezután elkezdődtek a történetek a gyülekezet néhai lelkészéről, arról, hogy milyen gazda volt, milyen ökrei voltak, milyen szénásszekeret tudott rakni… Egy szó sem esett arról, hogy milyen vigaszt adott Isten rajta keresztül, csak arról szólt a fáma, hogy ugyanolyan ember volt, mint mi…
Itt van óriási feladata az egyházfiknak, akik nemcsak akkor látnak bennünket, amikor Luther-kabátban hirdetjük az igét – az egyházfik látják azt is, mi van a Luther-kabát alatt. Nem mindegy, hogy mit és hogyan adnak tovább a gyülekezetben.
Az egyházfi az, aki lát bennünket szombaton, egy ünnepi forgatag előtt. Lehetetlen időben is szükséges, hogy bejöjjön hozzánk – délben harangozás előtt vagy után, látja az ebédünket is. Lát bennünket emberként, lát istentisztelet, temetés, esküvő előtt, azt is hallja, amikor telefonálunk, hogy egy testvért bejuttassunk egy megyei vagy fővárosi kórházba, amikor gyógyszer beszerzését intézzük valakinek külföldről, esetleg kollégiumi szállást vagy albérletet szervezünk az egyik fiatalnak. Vagy esetleg még olyankor is lát, amikor imádkozunk a gyülekezetért. Kivitt hírekkel építeni vagy rombolni lehet a gyülekezetet.
A behozott hírek is formálnak. Fontos, hogy mikor és milyen felhanggal adják át az egyházfik a hírt nekünk, lelkészeknek. Ugyanis a gyülekezeti tagok gyakran nem mondják meg a véleményüket a lelkésznek, hanem az egyházfi előtt beszélnek egymással, így jut el a hír a lelkészhez.
Az egyházfi nemcsak azt tudja jobban a híveknél, hogy milyen a lelkészcsalád élete, de azt is jobban tudja, hogy mi a véleményük a gyülekezeti tagoknak a lelkészről, mint maga a lelkész.
Az egyházfi találkozik a templomba érkezőkkel először, s amikor távoznak, ő legtöbbször akkor is ott van az ajtóban. Nagyon fontos hangulati információkat kap; az ezekkel való élés igen nagy hatással van a gyülekezet életére.
Újabb példák. Minden lelkésszel megtörtént már, hogy temetésen a gyászoló család felsorolásában vagy az elhunyt életének ismertetése során hibát követett el. Ezt megint az egyházfi tudja meg legelőbb, vagy esetleg a lelkésznek egyáltalán nem is szólnak róla. Vasárnap jön a család a templomba, ilyenkor fontos a helyreigazító mondat. De ha nincs ott a család, akkor nem istentisztelet előtt, hanem utána kell szólni a lelkésznek a hibáról, hogy egy látogatás során engesztelhesse ki a családot.
Nem mindegy, mit, mikor, hogyan adnak tovább a lelkésznek.
Az egyházfi és a fizikai rend
A legkisebb rendellenességbe is beleköt az ördög, és eltereli a figyelmet. Rosszul kirakott énekszámok, ferde gyertya az oltáron, lógó pókháló, poros pad, rágógumi a padon. Nincs ostya az ostyatartóban, és ez a szereztetési igék alatt derül ki, ecetes a bor a kancsóban – ezek mind fontos dolgok.
Az egyházfi látja utoljára a lelkészt, mielőtt az bemegy a templomba. Nézze körül őt, hiszen egy rojt, egy kilógó akasztó, lelkésznőknél akár egy félrecsúszott csat is elterelheti a figyelmet.
Megtörtént velünk, hogy egy szombaton az egyházfi lánya telefonált, hogy megbetegedett az édesanyja. Nem tudtunk már helyettest szerezni, gondoltuk, hogy majd mi felkészítjük a templomot. Délután feleségemmel és az irodavezető hölggyel hárman nekiláttunk – majd két óra múlva megállapítottuk, hogy többet nem engedjük kritizálni a munkáját… Noha sok kritika érte a gyülekezeti tagok részéről, akkor azonban nyilvánvalóvá vált, hogy nem könnyű ekkora épületet rendben tartani.
Egy hegedűművészről jegyezték fel, hogy a háború alatt tartott egy háborúellenes koncertet, s a háború hívei a koncert előtt néhány perccel eltépték a hegedű húrjait. A művész kiállt a közönség elé, és ezzel a tönkretett hangszerrel, egy húrral csodálatos koncertet adott. Így dolgozik a jó Isten, a mennyei Atya is, aki minket, tönkretett eszközöket is sokak szolgálatába tud állítani. Mert mi Isten munkatársai vagyunk. (1Kor 3,9)
Ha a mennyei Atya eszközei vagyunk, annak kisugárzása van. Tanuljuk meg újra ezt a szót: szolgálat. Sikerült ezt a szót kiüríteni, lejáratni. Több gyülekezetben is megfordultam, kevés olyan helyzetet találtam, ahol a hűséges munkát az értékén tudta megfizetni a gyülekezet (gondnoki, kántori, egyházfi, lelkészi), ezért olyan egyházfi testvéreket várunk munkatársunknak, akik munkájukat Istennek szánt szolgálatként végzik.
::Nyomtatható változat::
|