Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 07
- Mellénk szegődő Krisztus
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Mellénk szegődő Krisztus
Pizzásdobozhegyek borították a konyhapultot országos irodánk utcai termében január 30-án délutánra. Ez már szinte hagyomány. Ha az egyedülálló szülők és gyermekeik összegyűlnek, akkor – a kicsik örömére – a déli menü nem más, mint pizza. Idén sem volt ez másként. Csupán az időpont változott.
Decemberi, „előkarácsonyi” találkozó helyett január végi együttlétre érkeztek a résztvevők, közel negyvenen. S bár az ünnep már elmúlt, a Harmat Kiadó adománya révén mindenki értékes könyvajándékkal térhetett otthonába a nap végén.
Az alkalom célja mégsem csupán az egymással való találkozás volt, hanem az, hogy a lassan igazi közösségé formálódó „csonka családok” együtt figyeljenek Isten igéjére, annak a Jézusnak a szavára, aki életük útján melléjük szegődik. Az emmausi tanítványok találkozását a feltámadott Krisztussal Grendorf Péter rákoskeresztúri segédlelkész idézte fel, aki a találkozó igemagyarázatát tartotta.
Az ebéd utáni kötetlen beszélgetések a pizzásdobozok körül a nyári tervekről szóltak. Július 17–23. között újra találkozhatnak a rászoruló családok, s révfülöpi központunkban testileg-lelkileg feltöltődhetnek. Ám a fiatalok között szó esett a házasság hete programsorozatáról is. Kíváncsi voltam, hogy ők, akik szüleik válásának elszenvedői, szemtanúi egy párkapcsolat megromlásának, hogyan vélekednek két ember elköteleződéséről. Kérdésemre egy főiskolás lány felelt, válaszát nagyon érdekesen kezdte.
„Szerencsésnek tartom magamat. Nem azért, mert csonka családban nőttem fel, hanem azért, mert én eleve ilyen családba születtem. Így nem is tudom elképzelni, hogy milyen egy jobb helyzetből egy rosszabba kerülni. Mivel én a »rosszat« tapasztaltam meg eddig, így nincs viszonyítási alapom, hogy milyen lehet »derűből borúba« jutni.
Tényleg igaz azonban, amit a szakemberek írnak, bármilyen közhelyesnek tűnik is. Nincs apaképem, s mivel nincs fiútestvérem, és a családban is kevés férfi vett körül, így valóban nem tapasztalhattam meg, hogy hol húzódik a határ a női és a férfiszerepek közt. Ezt tanulnom kell, figyelnem.
A házasság intézményéről mégsem alakult ki negatív kép bennem, sőt nagyon is reményteljesen fogom fel a saját jövőbeni párkapcsolatomat. Értéknek tartom, mert Isten rendje szerint való. A mai világban a fiatalok vágynak az ilyen »örök« értékekre. Csak félnek, mert nincs bizalmuk egymásban. Én próbálok erre figyelni. Nem félek az elköteleződéstől, mert tudom, hogy a döntésemet egy hosszú időszak előzi majd meg, amíg megismerem a másikat. Kiismerem őt, hogy megtudjam, rábízhatom-e magamat. Megtanultam szüleim helytelen példáját látva, hogy a párválasztást nem kell elkapkodni.
A környezetemben nem csak rossz házasságokat láttam. Észrevettem, hogy ők az együtt maradásukért sokat tesznek is. Nem gondolkodnak felületesen, hanem nagyon is tudatosan élik meg a kapcsolatukat. Én sem akarok úgy belemenni egy kapcsolatba, hogy tart, ameddig tart, hanem küzdeni akarok azért, hogy sírig tartson. Számomra nagy biztosíték, hogy a házasságomban Isten segítségére is számíthatok. Olyan fiút keresek tehát, akivel azonos az értékrendem. Vagyis aki nemcsak velem lép kapcsolatba, hanem az Úristennel is élő kapcsolatban áll. A nap áhítatára utalhatok: azért a fiúért imádkozom társamul, aki nemcsak velem akar majd útra kelni, hanem számít arra, hogy Isten is útitársunk lesz.”
B. P. M.
::Nyomtatható változat::
|