Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 07
- A klímaváltozásról másképpen
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
A klímaváltozásról másképpen
A hőmérséklet jelenleg észrevehetően emelkedik, ami megváltoztatja életkörülményeinket. A szakemberek és politikusok a változás katasztrofális következményeire hívják fel az emberek figyelmét, és olyan intézkedéseket sürgetnek, melyek lassíthatják vagy megállíthatják ezt a folyamatot.
A klímaváltozás nem új jelenség. A hőmérséklet mindig vagy emelkedik, vagy csökken. A 16. században például markáns lehűlés kezdődött, ami sokfelé éhínséget okozott. A középkorban Grönlandon viking települések voltak, még tehenet is tartottak. Aztán jött a lehűlés, és megfagytak. Az eszkimók viszont tovább éltek, mert alkalmazkodtak a megváltozott életkörülményekhez. Ma az újdonság az, hogy az ember alkalmazkodás helyett azt képzeli, hogy a klímaváltozást maga tudja irányítani. Megtanultuk szabályozni a születést és a meghalást, génmanipulációval újfajta növényeket hozunk létre, őserdőből sivatagot csinálunk, ki tudunk lépni a világűrbe, de az időjárást nem tudjuk befolyásolni.
A klímát alakító erők ugyanis nagyságrendekkel nagyobbak, mint hogy azokra az ember említésre méltó módon hatni tudna. Ki merné állítani, hogy meg tudná változtatni az óceánok hőmérsékletét akárcsak egy tized fokkal? Pedig ez az egyik meghatározó tényezője az időjárásnak. Ki tudná elzárni a vulkánokat, amelyek autók millióinál több gázt bocsátanak ki folyamatosan? Az időjárást rendkívül bonyolult és összetett fizikai és kémiai folyamatok alakítják, melyeket nemhogy irányítani, de kiismerni is alig tud az ember.
Kétségtelen, hogy emelkedik a hőmérséklet, ami életkörülményeinket megváltoztatja, de ahelyett, hogy politikusok százai utazgatnának kontinensről kontinensre, és azon vitatkoznának, hogy kinek és hogyan kell ezt a folyamatot megállítani, arról kellene beszélni, hogy mit kell tenni a megváltozott éghajlat miatt, hogyan tudunk alkalmazkodni a változáshoz.
Természetesen szükség van a levegő, a vizek és a talaj szennyezésének csökkentésére. Véget kell vetni a föld kincsei pazarló elhasználásának. Meg kell változtatni a „nyugati” gazdag világ életstílusát, de mindennek semmi köze a globális felmelegedéshez. A klíma változik és mindig is változott. Ezt az ember a fentebb említett okok miatt nem tudja befolyásolni, bármennyire állítják is egyesek az ellenkezőjét. Tudnánk viszont jobban alkalmazkodni a megváltozott viszonyokhoz, ha meglenne erre az akarat. Magyarországon például víztározókat és csatornákat kellene építeni. A városokban zöld területeket létesíteni a sok beton és aszfalt helyett. Ez pénzbe kerülne, de vajon megvan-e az akarat erre a gazdagoknál? Képtelenség követelni a politikusoktól, hogy tegyenek valamit, ha a „választók” nem akarják.
Ahelyett, hogy a hőmérőt és viharokat meg akarnánk állítani, meg kellene tanulunk a túlélés technikáját és új az életformát. Az eszkimóknak sikerült, sokan viszont elpusztultak, mert ragaszkodtak tarthatatlan életformájukhoz.
Szilas Attila (Várpalota)
::Nyomtatható változat::
|