Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 15
- Gyógyító szavak
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Gyógyító szavak
Tavasz van… Tavasz van megint, érzem. A téren diáklányok várakoznak a HÉV-szerelvényre. Két fiú közeledik feléjük, fagylaltokat hoznak. Egyikük karján kék, kapucnis kabát. Az évszakhoz képest meleg van. A jókedvű fiatalok harsány kacagása könnyen száll a friss levegőben. Unokáit fényében fürdető, aranyos nagyanyó most a nap. (Ha emlékezetem nem csal, egy nepáli király mondta valahol a következőt: „A napot azért szeretem, mert felvidítja az embereket.”)
Körömcipők kopogását hallani s apró, tompa kísérő koppanásokat. Középkorú nő érkezik óvatos lépésekkel. Meg-megáll. Arcát az ég felé tartva kívánja a nap érlelő csókjait. Figyelem ezt az arcot s a lehunyt szempillák fegyelmét. Bőrén lassan kirajzolódnak a mosoly virágainak vonalai. Vidámsága, ha szerény-szelíd is, ünnepi. Mindenképpen életöröm. Közben a járda széléhez ér. Fehér botjával igyekszik tájékozódni. Átkísérem a zebrán. A túloldalon halk szavaival mond hálás köszönetet. Arcunkba süt a nap. Mosolyog ismét, s ez a mosoly nagyobb gazdagságot jelent most a szónál… Aztán ő balra folytatja útját, én meg jobbra lépek.
A távolodó nő után pillantva véletlenül meglökök valakit a könyökömmel. Azonnal elnézést kérek. „Emberek vagyunk” – hallom a megbocsátó hangsúlyú kijelentést, s mindketten különösebb zaklatottság nélkül haladunk tovább. A tavasz emberséget növel, és békét áraszt.
Gyenge szél kap a járókelők hajába, a látóhatárt felhők szegélyezik. Szeretem a boldog embereket s ezért a napot is, hiszen sajátos tulajdonsága nem a tündöklés, hanem az érdek nélküli szolgálat. Az önzetlenség őszinte példája a nap. Kár, hogy ezúttal csupán néhány órán át tartott kora délutáni jelenléte. Nemsokára gyakrabban és sűrűbben, huzamosabban érkeznek hozzánk sugarai. Ismét tavasz van, érzem. Naponta vártam, szomjaztam újraébredését, hogy hétköznapjainkba idézze a boldogság ünnepi méltóságát, a szeretetet.
Mesteri hasonlatok. Olvastam persze népszerű regényeit, mégis az Én magam című könyvében megjelent jegyzeteivel, bölcs és szép gondolatgyémántjaival lopta be magát igazán a szívembe Gárdonyi Géza. Az egyik ilyen: „A tudós azt keresi, ami igaz. A művész azt, ami szép. Mindenki más azt, ami neki hasznos.”
A költészet napja táján szívesen idézem hasonlataiból a következőket: „A mélybe leszálló bányász magával visz mindenféle szerszámot egy bőrtarisznyában. És egy lámpást csatol a fejére, hogy világítson magának. Így száll az emberi lélek is a Földre. A nagy költő nagy rendeletre jött nagy bányász. Tudja, hol a rejtőző kincses ér, amelynek vagy alatta, vagy fölötte, vagy mellette gyanútlanul járkál el a többi. Már korán kibontja képességeit. Korán, gyermekkorban, ösztönösen. S lámpása nemcsak magának világít, hanem nemzetének is, és a nemzet határain túl elvetődnek a sugarai.
De az emberek nem értik készülődéseit, mint ahogy a tyúk nem érti, miért rohan bele a kiskacsa a vizes tálba? Csak később, mikor már az élet munkája be van fejezve, akkor mondogatjuk: Munkácsy már inaskorában tarkára festette a temetőkaput, Canova vajból oroszlánt formált, Petőfi már az elemi iskolában verset faragott.
A regényt elolvasom – elvetem. A verset szívembe elteszem.”
A fenti idézet a művészetről szól, míg az alábbiban a kritikusok kapnak eligazítást: „A bányász rátalál egy aranyrögre. Bizonyára nem a sarat vizsgálja, amely rátapadt, hanem az arany értékét. A kritikusnak is csak az aranyat kell keresnie az irodalmi termelésben.” S ez nem csupán a kritikusoknak intő figyelmeztetés… A hétköznapi emberek életében szintén boldogság lehet „aranyra” lelni.
Szinte önmagát igazolja Gárdonyi jelzett könyve: „Minden könyv, amelynek tartalma érc, s hangja tiszta, átkondítja zengését a jövendő századokba.”
Menedék. Felemelő olvasmányélmények Áprily Lajos versei. A természet hű krónikásának szelíd hangjából annyira józan emberség árad, hogy jólesik fürödni tiszta sugaraiban.
Nemes érzelmeiről értesülünk rokonszenvesen tömör négysorosaiból is. Hitének erejét példázza a következő: „S mikor völgyünkre tört az áradat / s már hegy se volt, mely mentő csúccsal intsen, / egyetlenegy kőszikla megmaradt, / egyetlen tornyos sziklaszál: az Isten.”
Az ilyen írásokat tartós hajnali harmatban mosdathatta a lélek!…
A legerősebb biztonság. Kezembe került nemrég a Képes Újság évtizedekkel ezelőtti számainak egyike, amelyikben Tolnay Klári, a népszerű színművésznő nyilatkozata olvasható. Őszintén, találóan fogalmazza meg a szeretet lényegét, korunkhoz illő módon: „…És lehet persze háborogni azon is, hogy a fiatalok discóba járnak, galerikbe tömörülnek – de mennyivel könnyebb ítélkezni, mint megérteni, hogy ezek a fiatalok azért verődnek csordába, mert félnek! Hisz a szeretet a legerősebb biztonság. Ki ezt nem ismeri – az fél…”
A tanulság sem marad el: „Többet kellene olvasni, többet beszélni a jónak győzelméről is – és talán egyre többen megértenék, hogy a példaadást minden embernek önmagával kell elkezdeni. Feltenni a kérdést: azt akarom, hogy béke legyen körülöttem? Előbb önmagamban kell azt megteremtenem. Képes vagyok-e kiegyensúlyozni egy diszharmóniát? Van-e bennem elég méltóság ahhoz, hogy a felém áradó indulatot lefegyverezzem? … mit tettem az emberekért…?”
Örülök, hogy végre nem pletykaéhséget csillapító történetekről olvashattam egy művészinterjúban, hanem a tartalmas, szép létre való törekvés példáját visszhangozhatták az iménti sorok.
Bánffy. Színművész, aki képes többet nyújtani önmagánál, mert hivatásával párhuzamosan – napjainkban is – a szép magyar beszéd apostola, annak idején a magyarországi vadászok legfőbb intézményének elnöke és országgyűlési képviselő is tudott lenni. Egyik-másik elhivatottságát a mai napig, nyolcvanharmadik életévében is gyakorolja. Tekintély és becsület övezi, ahol csak megjelenik. Genetikusan örökölt képességének szolgálatába álltak szerepei, azok az általa alakított hősök, akik – mint Széchenyi, mint Bolyai – mindenképpen igazították kitartóan magyar jellemének kiteljesítésében és következetes megőrzésében.
A Bánffy név fogalom a magyar közéletben. Megnyilatkozásaiból egyértelműen kiviláglik, hogy tisztában van az érzelmi hatás fontosságával, amely a művészek határozott célja abban a korban is, amelyben éppen az érzelmek hatástalanítása látszódik kifejeződni.
Bánffy Györggyel évtizedekkel ezelőtt az Országos Dohányfüstmentes Egyesület ülésein találkoztam személyesen, vagyis jó és értelmes cél, az egészséges emberi élet érdekében tevékenykedő közösségben. Józan, mérsékelt elveiért, kiemelkedően szép versmondásáért, kiegyensúlyozott művészi és emberi magatartásáért becsülöm és kedvelem.
A Nimród vadászújság 2007. júliusi számában nyolcvanadik születésnapja alkalmából így fejezte be a vele készült interjút: „Rendületlenül hiszek abban, hogy a polgári Magyarország az élet valamennyi területén igazságosabb, emberibben és jobban élhető rendszert alakíthat ki magának, mint a nemzetközi tőke uralma.”
Fásítás, jó szándékkal. Meglátogattam a falusi kőművest. Azt terjesztik róla, hogy nagyon rendes, jószívű ember. Erről meg is győződtem. Szívesen segít másokon. Amikor kikísért, a következőket mondta a kertkapuban: „Azért ültettem a körtefákat ide az árokpartra, hogy az erre járó szomját olthassa néhány szem gyümölccsel. Kosárba nem szabad szedni ezekről a fákról. A vándorembereknek teremnek meg a gyerekeknek…”
Azok a körték, ott a kőművesmester háza előtti fákon, az őszinte emberség gyümölcsei.
Üzenet. Megvallom, a kiszolgáltatottság gondjaival kezdődött számomra ez az évezred. Hónapok óta lappangó betegségeim árnyékot vetettek az évforduló jeles ünnepeinek külsőségeire: a szokásosnál szerényebb karácsonyt szelídebb szilveszter követte, majd reménykedésben gazdagabb újév napja… A kiadók alaposan elkéstek tiszteletdíjaim postázásával, s néhány írásom ígért megjelentetése szintén halasztást szenvedett.
Elkeseredésre alkalmas helyzet, amelyet a rokonok és barátok által küldött ajándékok csak részlegesen tudtak feledtetni. És akkor, a távolság miatt az ünnepi levéláradattól kissé leszakadva, de pont jókor érkezett Belgiumból Farkas Páltól, az ottani magyarok irodalmi szemléjének főszerkesztőjétől egy kedves jókívánatokat kifejező üdvözlőkártya, hátlapján múlt századi, ám örök érvényű üzenettel: „Pénzt, egészséget és sikert / Másoknak, Uram, többet adtál, / Nem kezdek érte mégse pert, / És nem mondom, hogy adósom maradtál.” Az idézet Tóth Árpád Isten oltó-kése című versének üzenetét közvetítette, leghatékonyabb ajándékomul vigaszt nyújtva és még a télben előrevetítve az alkotás termésben gazdag tavaszát.
Megtapasztaltam, hogy a gyógyító szavak megerősítő hatása hasonló, mint a napsugaraké. Hála érte!
Zsirai László
::Nyomtatható változat::
|