Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 15
- Az áldozatok igazsága
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Az áldozatok igazsága
Beismerés címmel írta meg életgyónását M. atya. A 2009 őszén bekövetkezett halála utáni takarításkor találta meg felettese a dokumentumot. M. atya, aki halála előtt könnyíteni akart a lelkén, valószínűleg nem gondolta, hogy múltjának leleplezése valóságos lavinát indít el.
- januárja óta kiderült, nem ő, az ettali internátus szerzetes tanára az egyetlen, akinek fiatal fiúk megrontása terheli a lelkiismeretét. Világszerte több katolikus intézményben derült fény hasonló esetekre. Németországban száz fölött van a szexuális visszaélések száma, de Írországban, az Egyesült Államokban, Kanadában, Nagy-Britanniában, Ausztráliában és Mexikóban is több ügy került nyilvánosságra. A végleges adatokat még nem lehet tudni, hiszen folyamatosan zajlik a múlt feltárása.
Fontos az okok megismerése is. Sokakban többé-kevésbé az a vélemény alakult ki, hogy a római katolikus egyházban gyakorolt cölibátus a hibás. Sajnos, ez a magyarázat nem alkalmazható az evangélikus intézményekben – mint például a gaienhofeni bentlakásos iskolában – elkövetett visszaélésekre.
Összességében több száz érintettről lehet szó. Olyan emberekről, akik a történtek óta felnőttek. Akik eddig hallgattak, és nem biztos, hogy most meg akarnak szólalni. Vannak közöttük olyanok, akik többé-kevésbé feldolgozták az eseményeket, és olyanok is, akiknek életét, személyiségét megnyomorították az átéltek, és nem tudnak talpra állni. Vannak, akiket felszabadít, hogy végre beszélhetnek róla, de vannak olyanok is, akikben ez csak a sebeket tépné fel. Egy szenvedő alany, Bodo Kirchhoff író így beszélt erről: „Egyik érintetten sem látszik, mennyi minden tönkrement benne.” Ő minden írásában próbálja feldolgozni gyerekkori élményeit.
A közvélemény igazságot követel. De mi az igazság? Mi lenne az áldozatok javára? Mi lenne a megoldás? A tettesek szigorú megbüntetése? Anyagi kártérítés? A cölibátus eltörlése? Felejtsük el a történteket? Beszéljük át? Vállaljuk a nyilvánosság előtt? Vagy rejtsük el még magunk elől is? Bosszút akarunk? Megbocsátásra törekszünk?
Lassan már azt sem lehet tudni, ki az áldozat. Talán a tettesek maguk is áldozatai egy rendszernek, neveltetésüknek, más embereknek? Ki indította el a visszaélések ördögi láncolatát? Maga az egyház is áldozatává vált a kirobbant botránynak, és nem tudja, mihez kezdjen. Milyen választ adjon a támadásokra? Próbálja elkendőzni a múltat, vagy nézzen szembe vele? Hogyan lelkigondozza a szexuálisan kihasznált nőket és férfiakat? Talán a nyilvános bocsánatkérés az egyetlen kiút. Ezt követi a rajnai protestáns tartományi egyház is, és erre biztat az ír hívekhez szóló pásztori levelében XVI. Benedek pápa.
Ki az, aki itt igazságot tehet? Ki az, aki gyógyulást adhat? Ki az, aki átérzi a gyengék, a kiszolgáltatottak helyzetét? Ki az, aki tudja, mert a maga bőrén tapasztalta, mit jelent a testi-lelki bántalmazás? Csak az, aki maga is áldozat. Ő, akinek halálában minden ember vétkes. Jézus, mindannyiunk Megváltója – áldozatoké és tetteseké egyaránt.
A. M.
::Nyomtatható változat::
|