Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 15
- Protestáns egyházzene Tapolcán
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Protestáns egyházzene Tapolcán
Nem mindennapi élményben volt részük az egybegyűlteknek március 20-án Tapolcán, a Tamási Áron Művelődési Központban. A tapolcai protestáns templom énekkarának meghívására hét együttes egyházi műveket adott elő a szépszámú közönségnek.
A protestáns templom énekkara eredetileg – mintegy másfél évvel ezelőtt – azzal az alapgondolattal alakult meg a két (református és evangélikus) gyülekezet tagjaiból, hogy kántori szolgálattal segítsenek a lelkészeknek, ha nincs hangszer a szertartás helyszínén. Hamar felmerült az igény komolyabb számok megtanulására és bemutatására is.
Már az első alkalmakon többszólamú művekkel jelentek meg, és jó színvonalon adtak elő közismert egyszólamú énekeket. Több meghívást kaptak a környező falvakból. Szeptemberben részt vettek egy kórustalálkozón Tapolcán, majd a reformációi istentiszteleteken és egyéb ünnepi alkalmakon. Programjukban több hangszeres számot is szerepeltetnek. Ezeket tagjaik vagy meghívott előadók tolmácsolják.
- szeptemberében Eizler Csaba, a kis együttes karnagya gondolt egy merészet, és felvetette egy kórustalálkozó ötletét. A csoport tagjai egyetértettek vele, és megkezdődött a szervezés. Végül mindent sikerült biztosítani, és a meghívott kórusok is – két kivételtől eltekintve – vállalták a szereplést.
A rendezvény címe I. egyházzenei kórustalálkozó lett, mottója: „Énekeljetek az úrnak…” (Zsolt 96,2) Lényege: egyházzenei összejövetel, megkötések nélkül. A hét közös szám hangsúlyozta az együtt éneklés fontosságát. Az elhangzott énekek protestáns darabok voltak, ebben jelentkezett egyedül a protestáns jelleg.
A rendezvényt Marton József alpolgármester nyitotta meg, majd Honthegyi Zsolt evangélikus lelkész mondta el gondolatait Zsolt 33,3 lutheri magyarázatát idézve.
Az éneklést a – fent bemutatott – házigazda együttes kezdte. Az első részben minden fellépőnek körülbelül tíz perc jutott saját programjára. A szünetet követő második részben a bemutatkozó Batsányi János vegyes kar kibővült a zenészekkel és a házigazdákkal, majd a többi kórus tagjaival. Ezután a színpadon lévő mintegy százötven fő közös énekeit három vendég karnagy: Krisztin N. Lászlóné (badacsonytomaji Nők a Balatonért kórus), Némethné Kálmán Zsuzsanna (balatonedericsi Magnificat kórus) és Kissné Dér Krisztina (tapolcai Batsányi János vegyes kar), valamint a rendező együttes vezetője vezényelte.
A műsor végeztével Kuti Géza református esperes – szívhez szóló köszönő szavak kíséretében – és Eizler Csaba egy-egy kis emléket adott át a részt vevő együtteseknek és a vezetőiknek. Szabó Emőke református lelkész egy rövid történettel világította meg az esemény jelentőségét, végül meghívta a szereplőket a színházterem előterében megterített szeretetvendégségre.
Ugyanitt Legeza Magdolna tanárnő egyházi tárgyú festményei voltak kiállítva, és arattak nagy sikert.
Már a közös számok próbáján eldőlt, hogy a találkozó megrendezését jövőre a badacsonytomaji Nők a Balatonért kórus vállalja.
Csaba Dezső evangélikus gondnok
::Nyomtatható változat::
|