Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 16
- Eckhart mester
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Eckhart mester
Hétszázötven éve született a reformáció egyik jeles előfutára
Eckhart mester (Meister Eckhart vagy Eckhart von Hochheim) egyike azoknak a nagy középkori gondolkodóknak, akik bibliai látásukkal és tantételeikkel maguk is hozzájárultak a lutheri reformgondolatok megszületéséhez. A Domonkos-rendi szerzetes, akit teológusként, nagy hatású gondolkodóként és egyben a német misztika legjelesebb képviselőjeként tartanak számon, hétszázötven évvel ezelőtt a türingiai Hochheimben látta meg a napvilágot. A következőkben rá emlékezünk.
Eckhart 1275 körül lett az erfurti Domonkos-rendi kolostor novíciusa. Felsőbb tanulmányait (studium generale) a dominikánus rendi főiskolán folytatta Kölnben. Itt avatták prédikátorrá, ahonnan Párizsba vezetett az útja. A híres egyetem 1293/94-es téli szemeszterére már mint baccalaureus sententiarius iratkozott be. E bejegyzésből kiderül, hogy ekkorra már elsajátította a teológiai fakultások hagyományos tananyagának, Petrus Lombardus (1095/1100–1160) Liber sententiarum című művének anyagát. Ezután hazarendelték, és kinevezték a prédikátor testvérek erfurti kolostora priorjának, illetve a türingiai rendtartomány helyettes vezetőjének.
1302-től újra Párizsban találjuk, ahol elnyerte a teológia doktora címet, és megbízták a nem francia nemzetiségű hallgatók számára fenntartott dominikánus tanszék vezetésével. Előadásokat tartott, disputákat vezetett, és mint a prédikátor rend tagja – magától értetődően – rendszeresen prédikált.
A következő év őszén a területrendezés során létrejött szászországi rendtartomány provinciálisává (vezetőjévé) választották. A Strassburgban 1307 pünkösdjén megtartott generáliskáptalanon a cseh rendtartomány helyettes vezetőjévé nevezték ki.
1311-től újra a nem francia nemzetiségű hallgatók tanára lett a párizsi egyetemen, ami igazi kitüntetésnek számított, mivel e megtiszteltetésben addig csak Aquinói Tamásnak (1225–1274) lehetett része.
Életének következő évtizedét – források hiányában – homály fedi. Egyes kutatók szerint délnémet apácakolostorok (Katharinental és Ötenbach) lelki vezetőjeként működött. 1324-től újra Kölnbe került, és a korábban Albertus Magnus (1200k–1280) által irányított studium generale professzora lett.
Oktatói tevékenységét azonban nem sokáig folytathatta, mivel rendtársai tévtanításokra hivatkozva feljelentették a kölni érseknél (Heinrich II. von Virneburg, 1244/1246–1332). Inkvizíció elé állították, és első körben 48, majd pedig 59 hamis tételt-kijelentést véltek felfedezni Eckhart megjelent műveiben és igehirdetéseiben. A vádlott a pápához fellebbezett, sőt személyesen utazott Avignonba, hogy tisztázza magát. A pápa, XXII. János (1245/1249–1334) tanácsadói testülete a felsoroltak közül végül 28-ról állapította meg, hogy herezist (tévtanítást) tartalmaz.
A végig őrizetben tartott mester végül nem érte meg az eljárás végét. A pápa 1328. április 30-án kelt levelében közölte Köln érsekével, hogy Eckhart mester még az eljárás végezte előtt elhunyt… Az 1329. március 27-én kelt In agro dominico kezdetű pápai bullában a már említett 28 tételből végül is 17-et ítéltek el mint tévtanítást, a többivel pedig heves polémiát folytattak.
Eckhart mester latin, illetve német nyelvű műveit alapvetően három csoportra oszthatjuk: rendszeres teológiai művek (például az Opus tripartitum), bibliai kommentárok (például Mózes első és második könyvéről, az Énekek énekéről, János evangéliumáról), illetve igehirdetések (mintegy 127).
A mester önmagát sokkal inkább tartotta „élő mesternek” (Lebemeister), aki a lelki embereket Istenhez vezeti, mint „előadómesternek” (Lesemeister), aki különböző elképzelések, vélemények művelt oktatója és továbbadója. A skolasztika kidolgozott útjaival (via) szemben azt vallotta, hogy a Teremtővel bárki kapcsolatba kerülhet, akár papi közvetítés vagy az egyház dogmatikus tanítása nélkül is. Ebből következően egyértelmű kritikát gyakorolt a középkori vallási-egyházi külsőségekkel szemben. Saját tanításáról úgy vélekedett, hogy az nem más, mint az Ige, a Szentírás teológiája, mely Krisztust mint Isten háromféle (teremtő, megváltó és beteljesülő) szavát járja körül.
Dr. Blázy Árpád
::Nyomtatható változat::
|