Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 16
- Egy kivételes tehetségű evangélikus család nyomában
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Egy kivételes tehetségű evangélikus család nyomában
Generációkat átívelő beszélgetés dr. Zsigmondy Árpád nyugalmazott lelkész-levéltárossal
Közismert személyisége egyházunknak dr. Zsigmondy Árpád. Az idén nyolcvanadik életévét betöltő evangélikus lelkészről úgy tartják, akik ismerik: két lábon járó lexikon. Jelenleg is az Evangélikus Országos Levéltár munkatársaként dolgozik. Kivételes tehetségek sorát felvonultató családjáról és nem átlagos életútjáról beszélgettünk vele.
– A Zsigmondy család rátermett tisztségviselőket és buzgó híveket adott egyházunknak. A család történetét illetően Önnél nincs illetékesebb, hiszen ebből írta levéltárosi szakdolgozatát és doktori disszertációját.
– A Zsigmondyak a török és az ellenreformáció elől húzódtak az 1620-as években Bártfára (ma Kelet-Szlovákia). Mivel már akkor német formájú keresztneveket viseltek, kézenfekvő, hogy más szabad királyi városból költöztek tovább biztonságosabb helyre. Nemzedékeken át becsületes iparosok, főleg kalaposok voltak. Később volt, akit mészárosnak adtak a szülei. Családnevük magyar eredetüket bizonyítja, de mert a környékről nősültek, a német mellett szlovákul is beszéltek. A vezetéknevek írásmódja még a 19. század derekán sem volt olyan szilárd, mint a 20. században. A különböző nyelvi környezetben úgy írták a nevet, hogy az a hangzást hűségesen tükrözze.
– Hogyan emelkedtek följebb a Zsigmondyak társadalmilag?
– A negyedik bártfai nemzedékből a Rákóczi-szabadságharc vége felé Jan Zsigmondy katonaviselt kalapos Körmöcbányára került, s ott jövevény létére egyházfelügyelővé választották. Jan ötödik gyermeke, Godofredus Pozsonyban és Tübingenben tanult. Mint tekintélyes pilisi lelkészt esperessé választották. Korai halála után anyja – anyagi okból – a legkisebb fiát, Sámuelt ki akarta venni a középiskolából, és vaskereskedőnek szánta, azonban a fiút anyai nagybátyjai – két lelkész – kitaníttatták. Filozófiai és teológiai tanulmányait Pozsony után Wittenbergben folytatta nagy tehetséggel és szorgalommal, szegénységet vállalva, küldetéstudattal. Két főnemes ifjú nevelőjeként került vissza Pozsonyba. A felkínált, jól fizetett parókia és gimnáziumi állás helyett azonban a líceumi professzorságra törekedett. Régi professzorát, Fábry Istvánt helyettesítette, lányát feleségül vette, majd örökölte apósa – gyengén fizetett – tanszékét. Természetjogot, társadalmi-gazdasági földrajzot – amit akkor „státisztikának” neveztek –, továbbá magyar történelmet, (ó)görögöt és hébert tanított; az utóbbi három tárgynak maga írta latin nyelvű tankönyvét.
– Sámuel tehetségét és jellemét örökölték-e fiai?
– Első fia, Adolf, Bécsben kórházvezetővé lett neves orvos – sebész és fogorvos, Erzsébet királyné fogorvosa. Neki négy fia született. A legidősebb, Ottó folytatta a fogorvosságot, és öccsének, Emilnek úttörő társa volt az alpinizmusban. Emil orvosi doktorátusának megszerzése után megírta Az Alpok veszélyei című kézikönyvét, majd maga, mindössze huszonnégy évesen, a hegymászás áldozata lett. A harmadik bécsi fiú, Richárd elméleti kolloidkémikus és a jénai üveggyár gyakorló vegyésze volt, a membránszűrőért és a mikroszkóp tökéletesítéséért 1927-ben Nobel-díjat kapott. Az osztrákok és a németek is magukénak vallják, de ő mint magyar szülők fia nem szégyellte származását. A negyedik, Károly, elméleti matematikus volt. A Zsigmondyak bécsi ága csak Richárd lányában folytatódott.
Sámuel itthon maradt három ifjabb fia közül Pál ügyvéd lett és a Kossuth-bankót kibocsátó Pesti Magyar Kereskedelmi Bank egyik vezetője. A másik fiú, Vilmos bánya- és kohómérnök, hazánkban ő a leghíresebb Zsigmondy: Resicát védte a románok ellen, ágyút, golyót és szuronyt öntött a honvédseregnek. Az ezért kapott várfogságból pártfogói kegyelmi úton kiszabadították. Állami állástól eltiltva szakértőként dolgozott, bányatant írt, és a magyar artézikút-fúrás atyamestere lett. Fontos fúrásai: Harkány gyógyvizének megmentése, a margitszigeti gyógyvíz és a sokáig páratlan mélységű városligeti fúrás. Utóbbit a város és kartársai is hiábavaló erőlködésnek minősítették, de Zsigmondy Vilmos az öblítőiszap mikroszkópos vizsgálata és hőfoka alapján a tilalom ellenére is befejezte a fúrást. Ő használta először világításra a földgázt, ami hajdúszoboszlói fúrásából a gyógyvízzel együtt tört fel.
A legkisebb fiú, Gusztáv utásztiszt volt Görgey seregében. Bujdosása után állami építész lett, és 49-es fegyvertársával, Rómer Flórissal részt vett Aquincum feltárásában. Az ő munkája volt a római helytartói palota és a Duna-balparti hídfőállásának kiásása és megóvó visszatemetése.
– A Monarchia úgynevezett aranykorában és utána kik vitték tovább a Zsigmondy nevet?
– Elsősorban Pál fiai. Az ügyvéd Jenő, aki a bányai egyházkerület felügyelőjeként tagja lett a főrendi háznak is, a családon belül fölmerült problémák szigorú erkölcsű rendezője volt. Béla mint artézikút-fúró és hídépítő vált híressé. Öccsük, Géza kultúrmérnök, kiemelkedő sportember volt, a városligeti műjégpálya létrehozója, a tenisz meghonosítója. Mindeközben a nemzetek közti kapcsolatokat szolgálni igyekvő új műnyelvnek, a volapüknek lett elkötelezett híve. Jenő és Géza neve ott csillog a fasori evangélikus gimnázium márványtábláin. Pál nevű öccsük kereskedő vállalkozó lett, de érdekelte az emberi test biokémiája is. Sikeres sebkezelő folyadékot talált fel. Brazíliában azonban pénzügyileg és egészségileg tönkrement és meghalt. A család bizalmatlanul fogadta a nem keresztény üzlettársa által hagyatéka semmivé lételéről adott hírt.
– És Ön, Árpád, hogyan illeszkedik a családfába?
– Gusztáv egyetlen fiának, Zsigmondy Árpád bányafőtanácsosnak, apai nagyapámnak csak egyetlen fia ért meg felnőtt kort: Hugó. Ő folytatta apja szakmáját. Az apjáéhoz hasonló kemény jelleme miatt 1932-ben hazánk egyetlen B-listázott, kényszernyugdíjazott bányamérnöke lett. Magam – tehetséget, szorgalmat és keményfejűséget örökölve – a vörös püspökök fekete báránya lettem, majd tíz év káplánság után vegyésztechnikus, laborasszisztens, levéltáros, könyvtáros, német lelkész, besegítő egyházi munkaerő… Fiaim közül Ákos legény maradt, és harmadik szakmáját tanulja; Szabolcs barlangász, sziklamászó, vitorlázó, földrajzot hallgatott és három fiút nemzett; fogadott fiam, Ábris sajnos pszichiátriai beteg.
– Mi vezetett 1958 után lelkészi pályája félbeszakadásához?
– Beléfáradtam abba, hogy saját látásomat mellőzve más keze-lába legyek. Emellett – édesapám miatt – párválasztásom is válságba került. Idegkimerültséggel haza kellett költöznöm. A püspöki hivatalban azt ígérték, hogy heti három nap a levéltárban leszek Mályusz Elemér professzor mellett, másik három nap esperesi irodai munkám lesz, és havonta egyszer prédikálhatok Detre János mellett, Mendén. Ezt örömmel fogadtam, ám egy hónap múlva Grünvalszky Károly mellé osztottak be Józsefvárosba. Az ő egyházpolitikájától, teológiájától és stílusától meg a rám váró feladat természetétől idegenkedtem.
– Világi munkahelyein mik voltak a tapasztalatai?
– Beálltam az Egyesült Gyógyszer- és Tápszergyárba – ma EGIS – segédmunkásnak. Itt vegyésztechnikusi oklevelet szereztem, és jobb híján engem kellett kinevezniük csoportvezetőnek. Aztán, amikor Madocsai Miklós 1967-ben visszatérhetett budavári szolgálatába, utódjául engem ajánlott a Magyar Tudományos Akadémia mikrobiológiai kutatócsoportjának immunológiai laboratóriumába. Közben összeházasodtunk a választottammal, Kozma Éva Máriával, akivel a budavári gyülekezetben tartottuk a német bibliaórát, majd istentiszteletet. Egy évtized multán a Magyar Országos Levéltár állásajánlatát fogadtam el, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen pedig elvégeztem a levéltár szakot. Munkámért vörös csillagos kitüntetést kaptam. A Magyar Országos Levéltárból hét és fél év múlva az ELTE Egyetemi Könyvtára kért ki. A kézirattárban működtem, ahol kidolgoztam a sémi írások latin betűs transzliterálását, átírását. 1986-ban a Zsigmondyakról írt disszertációmmal bölcsészdoktori oklevelet szereztem.
– A rendszerváltás után aktivizálta magát az egyházi életben…
– A Budai Egyházmegye képviseletében bekerültem az 1991–97-es zsinatba. Ott nem fáradtam belé meggyőződésem kinyilvánításába – felszólalások, szavazások útján –, s nem hagytam magam ettől tekintélyalapon eltéríteni. A zsinat eredményeivel csak részben értettem egyet. Tapasztalataim miatt és a hetvenedik évemhez közeledve a következő zsinaton már nem akartam részt venni.
Feleségem halála után ajánlottam fel tudásomat és erőmet egyházunknak. D. Szebik Imre püspök ekkor az Evangélikus Országos Levéltárba osztott be – kérésemre – fél munkaidőben. Vető Béla igazgató visszavonulásakor megkérdezte: nem akarok-e utódja lenni. Én, látva a problémákat és a nem szakmai függést, ráhagytam a vezetést a fiatal pályázókra.
– Hogyan tekint vissza pályájára?
– Bánatom, hogy családomból csak fogadott fiam lett napi bibliaolvasó és imádkozó… De unokáimat újabban viszi apjuk gyermekalkalmakra, elsőszülött fiam meg minap jelentette ki: el kellene olvasni a Bibliát. Apokaliptikus időket élünk, felgyorsult és „kizökkent” az idő – de hiszem, hogy most is Jézusé minden hatalom, és biztosra várom, hogy övé az utolsó szó.
Czenthe Miklós
::Nyomtatható változat::
|