Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 16
- Jegyzetlapok
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Jegyzetlapok
Napló, 2009
Szomáliai tigrisek. Megdöbbentő adat: alig van már belőlük, csak mutatóban, egy parkban szaladgálnak körbe-körbe. Pedig gyönyörűek, fenségesek, hatalmas fogaik messziről kivillannak. És a többiek? Valaha igazi királyok voltak, ma pedig pusztuló foglyok. Egy francia tudós azt tervezi, hogy a rezervátumban sínylődőket (a nőstényeket) szaporítja az őserdei hímekkel, így talán az újszülötteknek is lesz reményük a továbbélésre.
Örök tanár. Nemcsak hazai elődeitől tanult Kosztolányi, hanem külföldiektől is. Az egykorúaktól, sőt a nála fiatalabbaktól. Krúdyról ezt írta: „Az élet gazdagsága az övé, az a kincs, hogy mindent másképpen lát, mint a többiek.” Móriczban azt csodálja, hogy „úgy dolgozik, mint a természet, biztosan és bátran”. Bartókban, hogy „testi mivoltában is arányos, felhúrozott és zengő”. Rippl-Rónai József, a nagy festő is ott van Egy ég alatt című kötetében: „Szívem mélyén mindig érzem, hogy költő, varázsos, boszorkányos, olyan, amilyen kevés él ma a föld hátán.” Páratlan tudással, leleménnyel talált rá a legjobbakra, s a művészet bonyolult, rejtőző titkairól írt megállapításait nem kezdte ki az idő.
Fiatalok. Isten egyik legszebb ajándéka a templomba betérő fiatal fiúk és lányok csapata. Ünneplőbe öltözött szívvel énekelnek és imádkoznak. Egyre ragyogóbb lesz az arcuk a gyorsan pergő időben. Elfogyhatatlan boldogság, hogy együtt vannak. Megismerik egymást, barátságot kötnek, mosolyognak, egymás szavába vágnak, nevetnek, és van, aki sírásra fakad a feltámadó emlékektől. Sokan az ország legtávolabbi részéről jönnek, kora hajnalban kelnek, hosszú órákat várakoznak, hogy itt lehessenek. Mind egy-egy kis külön csoda, mégis mennyire egyformák, szépek és sebezhetők.
Kis csodák. Több bizalommal és hittel kellene élni. Van valami remény az élet legmélyén is. Kis csodák a szegénység fojtó szorításában. Sehol nem tudnak az emberek ilyen öntudatosan nélkülözni, mint itt, Magyarországon. Több bizalommal élni, nem lankadó figyelemmel, hogy észrevegyük Isten legkisebb ajándékát is. Egy szót, egy biztató szót csupán. Tanulni tőlük, a szegényektől, fáradt mosolyukból és mozdulatukból megtanulni azt az optimizmust, amelytől nehéz életüket nem adják föl, megmaradnak embernek a kegyetlen világban.
Balázs Károly. Véletlenül került a polcról elém a hatalmas kézikönyv. A tíz éve megjelent műről a leghivatottabb, Ritoók Zsigmond akadémikus írta: „A magyar szakirodalomban egyedülálló művet tart az olvasó a kezében. Senki, aki az Újszövetséget tanulmányozza, nem nélkülözheti e könyvet.” Ehhez az elismeréshez nincs mit hozzátenni. Talán annyit, hogy maga a szerző teológus, volt gazdagréti lelkipásztor. Az Újszövetségi szómutató szótárt 1965-ben kezdte írni, és 1998-ban fejezte be. Harminchárom évi megfeszített munka! Egy emberöltő alázatos fáradozása. És ebből kilencet ágyban fekvő (halálos) betegként töltött el. Joggal mondhatjuk, a szerző Isten élő csodája: minden orvosi vélemény ellenére képes volt befejezni élete fő művét, s megérte a kiadását.
Három Grácia. Fiatalok a 156-os buszon. Végzős orvostanhallgatók, vidámak és nagy hangúak. A szőke hajú megjegyzi: „Nagyon várom már a boncolást.” A másik kettő felujjong: „Tök jó lesz!” Boldogan összeütik a tenyerüket. Kis szünet után az alacsony folytatja: „Én egy fiatal férfinak örülnék a legjobban.” A többiek is elnevetik magukat, majd megfordulnak, és végigpásztázzák a didergő utasokat. Mire a végállomásra érünk, gondolatban mindenkit felboncolnak, a férfiakat kiválogatják, és néhányat magukkal visznek.
Nézni és látni. Borzalmas a világ: amerre nézek, mindenütt pusztítás és gyűlölet. Szörnyű az ország: mindenütt korrupció és közönyösség. Csak a vidék maradt, az eldugott kis falvak, s néha egy barát, fiatal család sok gyerekkel. Egy-egy igaz könyv és gyógyító zene. Minden más borzasztó. Talán segít még Isten.
::Nyomtatható változat::
|