Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 30
- Definiáljuk önmagunkat!
A hét témája
Püspökök órája
Hozzászólás a cikkhez
Definiáljuk önmagunkat!
Dr. Fábri György kommunikációkutató szerint egyházunkban nem elégséges az együttműködés
„Evangélikus identitásunk folyamatos karbantartást igényel” – hangsúlyozta Fábri György a Szélrózsa kisszínpadán július 17-én délelőtt. Az evangélikus kommunikációkutató, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karának egyetemi docense Fabiny Tamás püspök vendégeként beszélt egyházunk társadalmi szerepéről és evangélikus mivoltunk jellemzőiről. A beszélgetés apropóját az adta, hogy ezekben a hetekben folyik a kérdőívek kitöltése, amelyek alapján elkészítik a Magyarországi Evangélikus Egyház Élő kövek egyháza címet viselő stratégiáját.
Fábri György 2002-től 2009-ig szakmai vezetője volt a Magyar Tudományos Akadémia által életre hívott, Mindentudás Egyeteme című előadás-sorozatnak. Mint mondta, a korábban tizenegy szemesztert megélt ismeretterjesztő programmal a magyarországi médiatörténet egyik mélypontján, a valóságshow-k térhódításakor az volt a céljuk, hogy bebizonyítsák: értéket is lehet és kell közvetíteni a tömegtájékoztatási eszközök útján. A sorozat sikerének egyik kulcsa az volt, hogy több felületen is megjelent, így el is érte a lakosság döntő többségét.
„Legyünk kitartóak, ha értékközvetítésről van szó, és ehhez keressük meg az újabb és újabb eszközöket” – emelte ki Fábri György, utalva ezzel már az egyházak szerepére is. Ehhez kapcsolódóan Fabiny Tamás megemlítette az általa már többször felvetett gondolatot: Luther Márton ma minden bizonnyal blogot vezetne, vagy közösségi oldalakat szervezne tanítása publikálására.
Fábri György rámutatott, hogy már az evangélikus kifejezés sincs kellőképpen beágyazódva a magyar közbeszédbe. Példaként említette, hogy hírszolgálatok is rendszeresen evangélikusnak fordítják angolból az evangelical kifejezést, amely valójában evangéliumi – többnyire pünkösdi vagy szabadegyházi – közösségeket takar. Ezen a helyzeten evangélikus egyházunk akkor tud változtatni, ha egyértelműen megfogalmazza saját – akár a többi egyházétól eltérő – üzenetét.
Az egyetemi docens szerint ugyanakkor nem szerencsés, ha az egyházak folyamatosan negatív megfogalmazásaikkal kerülnek a figyelem középpontjába. Javasolja, hogy a keresztények fogalmazzák át üzenetüket. Példának okáért a kereskedelmi egységek vasárnapi nyitva tartásával kapcsolatos tiltakozó nyilatkozatok helyett célszerűbb lenne teljes egészében átgondolnunk (és a társadalmat is átgondolásra késztetünk), hogy egyáltalán mi a fogyasztás szerepe a huszonegyedik századi ember életében. Mindenekelőtt azonban saját indentitásunkkal kell tisztában lennünk.
Az evangélikus lét egyik alappillérének Fábri György a szabadságot tekinti. A püspök ehhez kapcsolódóan azt fejtette ki, hogy talán helyesebb, ha a Tízparancsolatot is „Tízszabadságként” értelmezzük. „Szabadságunk van arra, hogy ne öljünk” – hozta a példát Fabiny Tamás. Az evangélikus ember szabadságához azonban a választás felelőssége is kapcsolódik – értett egyet a diskurzusban részt vevő két fél, idézve Pál apostol szavait: „Mindent szabad nekem, de nem minden használ.”
A kommunikációkutató sajnálatos tényként fogalmazta meg az egyházon belüli valódi közösség hiányát. Meglátása szerint az evangélikusok között nincs igazi együttműködés. Erre reagálva a püspök arról szólt, hogy a közösség azért is lenne fontos tényező, mert tagjai „nem engedik egymást leesni”…
A beszélgetés végén Fábri György röviden ismertette a Magyarországi Evangélikus Egyház által megrendelt stratégiát megalapozó szociológiai kutatás készítésének folyamatát. Túl vannak több mélyinterjún, jelenleg az ezerötszáz fős reprezentatív mintán alapuló kérdőíveket veszik fel, majd a bárki által elérhető on-line kérdőívek kitöltésére kerül sor. (Ez utóbbiak várhatóan augusztus végétől találhatók majd meg egyházunk honlapján.)
A felmérés kiterjed mindazokra, akik evangélikusnak vallják magukat, így például a vasárnapi igehallgatók mellett azokra is, akiknek keresztelőjük vagy konfirmációjuk óta semmiféle kapcsolatuk nem volt az egyházzal. A kérdések négy fő témát érintenek: a hitélet, a gyülekezeti élet, az országos egyház és az általános értékrend kérdéskörét.
Fábri György sajnálatosnak tartja, hogy több esetben tapasztalták a megkeresett lelkészek passzivitását. Az adatvédelmi aggályokat megfogalmazó evangélikusokat megnyugtatta, hogy az általánosan megköveteltnél is komolyabb gondot fordítanak az anonimitásra és a válaszadók adatainak védelmére.
Az Északi Egyházkerület püspöke hallgatói kérdésre úgy válaszolt, hogy a stratégia teljes egészében nyilvános dokumentum lesz, és szeretnék minden elemét a legkülönbözőbb fórumokon megvitatni, majd használni azt a mindennapokban, az egyes döntések meghozatalánál.
-ó -ő -a
::Nyomtatható változat::
|