Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 30
- Hazai pálya
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Hazai pálya
Evangélikus könnyűzenei fesztivál a nagyszínpadon
Megszoktuk már, hogy a Szélrózsa ifjúsági találkozók kulturális programjának gerincét a könnyűzenei koncertek adják. Végre-valahára a szervezők ráébredtek arra, hogy e fesztivál elsősorban az egyházi könnyűzene, ezen belül is az evangélikus (vagy legalábbis evangélikus kötődésű) formációk bemutatkozására hivatott. Idén a négy nap során – a Szélrózsa Band-et nem számítva – tizenegy együttes lépett fel a nagyszínpadon. Vegyük hát sorra, ki mindenki állt – hazai pályán – a középkezdéshez!
Mezítláb
Tényleg mezítláb játszottak. Népzenei – magyar, finn, bolgár – elemek progresszív rockzenében ötvözve. Muzsikájukon, előadásmódjukon érződik a játékosság. Egyetlen koncertélmény alapján ez ugyan nem ítélhető meg, de gyanítható a kísérletező kedv a különböző népzenei ritmusokkal. Igényességüket jelzi, hogy egyik dalukat azért éneklik finnül, mert így a szöveg prozódiája jobban illeszkedik a zenéhez.
Kobak
Lírikus, szelíd, szép zene – kiegyensúlyozott hangzásvilággal. Angolszász eredetű dicsőítő dalokat interpretálnak. Erősen építenek a többszólamúságra.
Credo
A Credo-recept a következő: üssük fel énekeskönyvünket a kettőszáz-ennyiedik éneknél, és… a gyanútlan hallgató alig ismer rá az általa több százszor megszólaltatott énekre. Igen, ez a szöveg, a dallam is valami hasonló, no de a ritmus! A Credónál – a hegedűt leszámítva – minden ritmushangszerként szól. Ez a megállapítás persze erős leegyszerűsítése annak a kísérletnek, amely ismert énekeink „darabokra szedéséből, kristályokká csiszolásából, majd összeillesztéséből” áll. Intellektuális rétegzene? Lehet, de megújulva él!
Tálentum
Akusztikus, tiszta hangzásvilág, kiszámítható akkord- és ritmusképletek oszlopszerű elrendezésével. Ezekre az oszlopokra díszítő repkényként futnak fel például a szájharmonika-futamok. Vannak versmegzenésítések is, de a hallgatóban leginkább az evangélizáló szövegek refrénjeinek rövid, felszólításszerű ismétlése rögzül: Segíts! – Adj! – Vezess!
Large Room
A felkonferálásban keménynek ígérik őket, de imádsággal és „Erős várunk”-kal kezdenek. Evangélikus himnuszunkra azonban csak a többször felhangzó „Erős vár” szókapcsolat emlékeztet. E zenekar esetében nemcsak a zenei szövetek, hanem a szövegek boncolására is sor kerül. Olykor pedig mernek „csak zenélni”. Csaliként. A fajsúlyos zenei anyagból hátha kihallja a muzsikába feledkező hallgató a dalszövegekben is többnyire áttételesen megfogalmazódó evangéliumot. Dzsesszel kacérkodó progresszív rockzenét játszanak, és akár egy számon belül is képesek hangulatot váltani. A zenén túlmutató elemként jellemzi őket a közönséggel való kapcsolattartás igénye is.
Shamrock
A hitelesen előadott ír zene teljesen világi zene. A Shamrock tagjai azonban evangélikusok, és olyan hűséggel adják át az ír zenében rejlő tiszta életörömöt, hogy az okkal ragadta magával hallgatóságukat. A közönséget elérő, megszólító kapcsolat mértékét jelzi, hogy másnap reggel nyolc (!) órakor több mint százan tértek vissza hozzájuk a reggeli tornának titulált ír táncházba.
Immánuel
Klasszikus gitárakkordok, monoton alapritmus, könnyen megjegyezhető szövegek. Ismert dicsőítő dalokat adtak elő, így nem volt meglepő, hogy a közönségből többen velük együtt énekeltek.
Keresztmetszet
A legfiatalabb zenekar, akár fennállásukat, akár életkorukat nézzük. Zenéjük rendkívül összetett és sokoldalú. Játszanak korálfeldolgozásokat, de az igazi szenzációt legtöbbünk számára saját dalaik jelentették, melyekkel letették a névjegyüket. Ezek is szépen terjednek, több számukat már velük együtt énekelte a közönség.
Pécsi Gospel
Ha a Pécsi Gospel zenéjét akarjuk elemezni, akkor ezt nagyon gyorsan elintézhetjük, hiszen „hozott anyagból” dolgoznak, saját dalaik nincsenek. Népszerűségüket látva azonban azt kell mondanunk, hogy semmi mással össze nem téveszthető jelenségről van szó. Ennek alapfeltétele, hogy magas színvonalon, hitelesen képviselik a műfajt. Teszik ezt üdítő látványt nyújtva: mozgással, szivárványszerű megjelenéssel. Nincsenek híjával a kommunikációs készségnek sem: a közönséget megszólítva vonják be hallgatóikat a zenei élmény közös átélésébe.
- Is.K.A.
Bár más együtteseknek is vannak hívei, e zenekar esetében olyan népes és markáns rajongótáborról van szó, amely tulajdonképpen megelőlegezi, meghatározza a koncertélményt. Félve merjük e helyen leírni, hogy egy M.Is.K.A.-koncertnek rítusai vannak, amelyeket nem feltétlenül a zenekar irányít. Ők csak hatalmas szabadsággal dolgoznak fel mindent, amit találnak: dalt, zenét, motívumot, szöveget; és ha nem találnak: készítenek maguk. Egy konkrét példa: az ébredési mozgalmak dalai már rég múzeumban vannak, de ők biztos kézzel tudják kicsomagolni ezeket a mai fiatalok számára. Ezzel együtt főként saját szerzeményeiket adják elő. Szombaton ők voltak az utolsó fellépők. A beállítások sorozatos elhúzódása miatt később kerülhettek színpadra. A szervezők úgy gondolták, hogy a következő programnak időben kell kezdődnie, és mivel megállapodniuk nem sikerült, a játszó zenekart egyszerűen lekeverték. Nos, a hangot elvehették, de az együttes kapcsolata a közönséggel élt tovább. Aki ott volt, láthatta ezt a néma zenét.
Izsóp
Az Izsóp már egy kicsit történelem is, hiszen az ifjúsági énekfüzetben számtalan dal felett találhatjuk a nevüket. A kórus most nem adott külön koncertet, hanem a záró istentiszteleten működött közre. Valójában azonban talán ők szerepeltek legtöbbet az idei Szélrózsán, hiszen tucatnyi előadó műsorában csendültek fel olyan énekek, amelyeket első ízben tőlük hallhattunk. Mostani „háttérszolgálatuk” alapján mindenki meggyőződhetett róla, hogy az együttes továbbra is méltó jó híréhez, jóllehet lassan már a harmadik generáció veszi át a „stafétabotot” a pilisi evangélikus gyülekezet ének- és zenekarában.
Szélrózsa Band
Bár két koncertet is adtak, a programfüzet nem méltatta külön érdemeiket, csak hivatkozott rájuk, feltételezve, hogy úgyis mindenki tudja, miről van szó. Pedig mint együttesnek nekik sincs hosszú múltjuk, hiszen a kőszegi találkozó előtt állt össze ez a formáció.
Szeretnénk remélni, hogy most már a Szélrózsák elválaszthatatlan „tartozéka”, hivatalos zenei hangja marad ez a csapat, hiszen kiválóbbnál kiválóbb zenészek és énekesek alkalmi együttese ők. Alkalom szerencsére Szélrózsán kívül is mind gyakrabban adódik.
Mostani szolgálatukra november óta készültek. Repertoárjuk jobbára az énekfüzet dalaiból áll, ám a megszokott énekek zenei újraformázására való képességükre több példát is hallhattunk. Néhány Kőszegen megismert nóta is másképp szólalt meg Szarvason, hirdetve az örökös megújulás szükségét és lehetőségét.
Ha össze akarjuk foglalni, hogy mi történt „hazai pályán” az evangélikus könnyűzenében, azzal kell kezdenünk: talán nincs is olyan, hogy evangélikus könnyűzene. A fellépők között volt református és baptista hátterű együttes, a legtöbb zenekar, kórus pedig „vegyes összetételű”.
Az együttesek tagjaival folytatott beszélgetések során többször előjött a „dicsőítő ének” fogalma, amely egyszerű zenei formákkal, gyakori ismétlésekkel próbálja tudatosítani mondanivalóját. Ez a forma inkább liturgikus szerepet tölt be az evangélikus közösségekben, a találkozón ugyanakkor jól megfigyelhető volt egyfajta kutató műhely-munka is. Folyamatos kísérletezés zenei formákkal, stílusokkal, szövegekkel. Ezek jelentősége sem hanyagolható el, mert komolyan hozzájárul az egyházi könnyűzene színvonalának emeléséhez.
A legfeltűnőbb talán mégis az volt: hogy megjelent, illetve tovább erősödött a „koncertzene”, a közönséggel való kapcsolattartás, a közönség bevonásának mind tudatosabb igénye. (Ennek alapján megfontolandó egy egyházi koncertiroda létrehozása az együttesek hatékonyabb támogatására, a jobb koncertszervezésre, a fejlesztések koordinálására.)
Bár megkérdőjelezhető, hogy van-e evangélikus könnyűzene, ahhoz viszont kétség sem fér, hogy a könnyűzenének van evangélikus közössége. E közösség énekes-muzsikus tagjai olykor több formációban is közreműködnek, továbbképzéseken vesznek részt, folyamatosan foglalkoznak a fejlesztés, a fejlődés lehetőségeivel.
Megkerülhetetlen, hogy név szerint ne említsük Huszák Zsoltot, az országos iroda ifjúsági osztályának referensét, aki nemcsak a háttérben adta hozzájárulását e közösség működéséhez, hanem – basszusgitárosként, énekesként, szóvivőként… – több együttes koncertjén tevőlegesen is közreműködött.
Dr. Sramó András
::Nyomtatható változat::
|