Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 30
- Erdélyiek is hallatták a hangjukat
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Erdélyiek is hallatták a hangjukat
Belépve az üdülőterület faházas részére román szó ütötte meg a fülemet. Aztán ízes magyar beszéd. Akkor már tudtam, hogy jó helyen járok, itt van az erdélyiek szállása. A vezetőt, Simon Lászlóné Nagy Ilonát sem kellett sokáig keresnem, épp eligazított, szervezett, mint itt-tartózkodásuk alatt annyiszor.
Kell is, hiszen a csoportosan érkezettek között az erdélyieké volt a legnépesebb társaság a Szélrózsán. Az apácai lelkésznő elmondása szerint százharmincnyolcan érkeztek a Romániai Evangélikus Ifjúsági Szövetség (Revisz) színeiben. Többségük barcasági evangélikus gyülekezetekből, de Kolozsvárról és Nagyváradról is. Mind tizennégy év fölöttiek, hiszen az ifjúsági tagságnak feltétele a konfirmáció. Kivételt csak egy gyerekkel tettek, akinek ez az alkalom jutalomkirándulás volt, miután idén Piliscsabán tagja volt a hittanversenyt nyert csapatnak.
Nagy Ilona a kezdetekről részt vesz a Szélrózsa találkozókon, az erdélyiek – csoportosan – másodszor vannak jelen. Idén több fiatal volt vezetőképzésen, és tevékenyen kivették részüket a különböző munkaágak feladataiból is, a csoport pedig kétszer is fellépett. Valójában az idevezető úton állt össze a mintegy órás énekes-táncos műsoruk, hiszen a nagy területről „összeverődött” fiataloknak korábban nem volt alkalmuk együtt próbálni. A műsor vázát persze az apácai ifjak adták, akik másnap egy helyi szokást, a kakaslövést mutatták be.
A fiatalok szarvasi napjainak megszervezésében a lelkésznő férje, a szintén lelkész Simon László és ifj. Domokos Jenő hétfalusi ifjúsági lelkész is segített. Ő egyébként néhány éve még Szarvason, majd Mezőtúron és Békéscsabán szolgált, de a szíve hazahúzta.
A hétfalusi fiatalok ezúttal már nemcsak az egyházat képviselték, hanem újonnan létesült ifjúsági szervezetüket, a Hétfalusi Magyar Ifjúsági Klubot (HMIK) is. A nemrég alakult intézménynek még folyik a jogi bejegyzése, székházuk sincs, ám elszántak arra, hogy hallassák hangjukat. Ahogy Domokos Jenő mondta, ez egy alulról jövő kezdeményezés, azaz a fiatalok maguk akarták kezükbe venni kulturális életük, illetve szórakozásuk intézését. Ráadásul három korosztályba szerveződnek, amely biztosítja a folyamatos utánpótlást is. Mivel a hétfalusi ifjúság zömmel evangélikus, a szervezet magját tulajdonképpen ugyanazok a fiatalok alkotják, akik egyébként az egyházi ifjúsági életbe is bekapcsolódnak, de vannak mellettük katolikusok, reformátusok is.
Pénteken délután három apácai fiatallal is sikerült beszélgetnem. Oláh Szabolcs, Oláh Zsolt és Bölöni Imre szintén másodjára van Szélrózsa találkozón. Bár szerintük a kőszegi jobb volt, itt is jól érzik magukat, színesek a programok. Általában ugyan együtt van a csoport, de maguk az erdélyiek sem ismerték mind egymást, így gyarapodtak a „helyi” kapcsolatok is. Elmondásuk szerint lelkiekben is gazdagodtak, leginkább az áhítatok során, és úgy érzik, hogy megint volt mit tanulniuk.
Ezek után kérdés, hogy sikerül-e a közeljövőben Erdélyben Szélrózsa találkozót szervezni, úgy, ahogy ennek ötlete már néhány évvel ezelőtt felvetődött, és a megvalósulása is körvonalazódni látszik. Lesz-e mit tanulnia a hazai evangélikusságnak a maroknyi és leginkább szórványban, néhol a tényleges megszűnés határán vergődő erdélyi és partiumi evangélikus ifjúságtól?
Veres Emese-Gyöngyvér
::Nyomtatható változat::
|