Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 3
- Hírek szintje
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Hírek szintje
| Lovas István beszédet tart |
Polgári körök tüntettek a Tilos Rádió budapesti stúdiójánál január 11-én, vasárnap délután. A demonstráció résztvevői a rádióban karácsonykor elhangzottak miatt a médium betiltását követelték. A megmozdulást szervező Rákosmenti Polgári Körök Egyesülésének elnöke – a tüntetés első szónokaként – leszögezte: azért gyűltek össze a stúdió előtt, hogy „szelíd, de határozott választ” adjanak a rádió „keresztényellenes műsoraira”. Pesti Imre hangsúlyozta, „a Tilos Rádió nemcsak szenteste, nemcsak advent idején gyalázott meg keresztény jelképet, szentet és vallást, de közerkölcsöt romboló megnyilatkozásaival folyamatosan életben tartotta a keresztények és a keresztény erkölcs iránti gyűlöletet”.
A Tilos Rádió műsoraival kapcsolatos panaszok ügyében az elmúlt hét közepén az Országos Rádió és Televízió Testület, az ORTT tagjai is tanácskoztak, ám döntést nem hoztak, mert az adó keresztény-ellenes kirohanásait szankcionáló indítványok egyike sem kapott többséget az ötfős testületben. A javaslatok között szerepelt a műsorszolgáltatási szerződés azonnali felmondása, illetőleg „közigazgatási eljárás megindítása a Tilos Rádió 2003. december 9-i, 19-i és 24-ei műsoraiban elhangzottakkal kapcsolatban”.
December 9-én a karácsonyi köztéri keresztekről szólva az hangzott el a rádióban, hogy „mennyivel keresztényibb cselekedet lett volna ezeket a fákat fölaprítani, fölhasogatni, és szétosztani a szegény emberek között”. Tíz nappal később a rádióban Jézus Krisztust fatytyúnak titulálták, karácsony szentestéjén pedig a műsorvezetők egyike obszcén szövegkörnyezetben kijelentette: „Kiirtanám az összes keresztényt.”
A szentestén elhangzott kijelentés ellen több párt, civil szervezet és egyház is felemelte szavát, sőt az elmúlt héten „közösség elleni izgatás bűncselekményének gyanúja miatt” a IX. kerületi ügyészség nyomozást rendelt el.
Az inkriminált adások egyikében a műsorkészítők szükségesnek tartották hangsúlyozni zsidó mivoltukat. Vélemények szerint ezzel hozható összefüggésbe, hogy a tüntetés során egy izraeli zászlót is elégettek a rádió épülete előtt, jóllehet ezt a cselekményt a szervezők közönséges provokatőrök számlájára írják. A zászlóégetés miatt néhány órával később Izrael Állam budapesti nagykövetsége közleményben tiltakozott.
Összesen egyébként mintegy 4-5 ezren vettek részt a demonstráción, melyen – többek között – felszólalt Melocco Miklós szobrászművész és Döbrentei Kornél költő is. (A megmozdulást levélben üdvözölte Gyulay Endre szeged–
csanádi megyés püspök.)
„Magyarországon a magyar nemzetet és a kereszténységet gyűlölő kisebbség immár öt évtizede sanyargatja, gúnyolja, szorítja ki a többséget a nemzeti erőforrások totális birtoklásáért folytatott harcában” – jelentette ki a demonstráció „vezérszónoka”, Lovas István. Az újságíró, aki szerint „a Tilos Rádió az állami pénzen támogatott magyar- és keresztényellenes rasszisták adója”, hozzátette: „Ha nem akarjuk, hogy mi és gyermekeink hamarosan rezervátumokban éljünk, miközben lenáciznak bennünket, amiért sorsunk ellen tiltakozni merünk, ettől a pillanattól kezdve gyakoroljunk nulla toleranciát vadászainkkal szemben.”
Jóllehet a demonstráció végén a tüntetők hógolyókkal dobálták meg a rádiónak helyet adó épületet, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletesének tájékoztatása szerint rendőri intézkedés nem történt.
A Tilos Kulturális Alapítvány által működtetett rádió 1991. augusztus 21-én, kalózadóként indult Budapesten. 1995-től 2000-ig stúdióengedéllyel földi frekvencián működött, majd 2003-ig csak kábelen és interneten volt fogható. Az adó a médiahatóságtól hét évre elnyert földi frekvencián tavaly márciusban kezdte meg műsora sugárzását.
„A provokálókból álló szűk csoportnak a rendezvény utáni minden megnyilatkozása élesen szemben áll a polgári körök szellemével, ezért a leghatározottabban elhatárolódunk a történtektől, és elítéljük azt” – nyilatkozta Pesti Imre az MTI-nek vasárnap kora este. A Rákosmenti Polgári Körök Egyesülésének elnöke hangsúlyozta, hogy nem keresztényi bármely nemzet zászlajának meggyalázása, és ugyanolyan mértékben visszautasítandó, mint a keresztények kiirtására szóló felhívás.
(Forrás: MTI)
::Nyomtatható változat::
|