EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 3 - A megújuló energiaforrások szerepe a környezetvédelemben

e-világ

Hozzászólás a cikkhez

A megújuló energiaforrások szerepe a környezetvédelemben

Szélkerék
Egyre gyakrabban, egyre több helyen hallhatunk a megújuló energiaforrásokról, közvetve rovatunk hasábjain is többször előkerült már e téma. Szeretnénk részletesebben is bemutatni ezeket a lehetőségeket.

Az energia-előállítás szoros kapcsolatban áll a környezetvédelemmel. Az energiatermelés és -felhasználás szinte összes formája környezethasználattal jár. A fosszilis energiahordozók használatával az évmilliók során megkötött szén-dioxid-mennyiséget égetjük el mintegy másfél évszázad alatt. Az iparosodás következtében 25%-kal nőtt a szén-dioxid koncentrációja, ami az üvegházhatást fokozza, azaz melegedést okoz, melynek súlyos következményei lehetnek. (A sarki jég olvadásával a tengerszint emelkedik, és szárazföldi területeket önt el, ugyanakkor egyre több terület válik csapadékban szegénnyé. A tengeráramlatok megváltozása szintén beláthatatlan következményekkel járhat.) Az energiaszektor a kén-dioxid kibocsátásának legjelentősebb, a nitrogén-oxidok és a por, valamint a szén-dioxid kibocsátásának számottevő forrása.

A megújuló energiaforrások jellemzője, hogy emberi léptékkel mérve ésszerű gazdálkodás esetén nem fogynak el. Ha felhasználásuk mértéke növekedne, annak számos kedvező hatása lenne, például javulna a környezet minősége, és takarékosabban bánhatnánk a hagyományos energiahordozókkal. A megújuló energiaforrások közül igen nagy mértékű a biomassza felhasználása (világátlagban a felhasznált energia 14%-át, a fejlődő országokban 35%-át biomassza felhasználásával nyerik). A megújuló energiaforrások alkalmazásának egyértelmű előnye az üvegházgázok – különösen a szén-dioxid – kibocsátásának csökkenése. Ennek mértéke függ attól, hogy milyen típusú megújuló energiaforrás milyen hagyományos (fosszilis) energiaforrást helyettesít, de valamennyi esetben számottevő a csökkenés. Ezenkívül felhasználásuk során általában egyáltalán nem, vagy jóval kisebb mértékben bocsátanak ki káros anyagokat. Az atomenergiával ellentétben itt nincs radioaktív hulladék, melynek tárolását évezredekre kell megoldani. Ismernünk kell azonban a hátrányos tulajdonságokat is. Gondatlan tervezés esetén az alternatív energiaforrások is veszélyeztethetik természeti kincseinket, például egy vízerőmű értékes élőhelyeket tehet tönkre. Az is igaz, hogy a megújuló energiaforrások hasznosításához szükséges berendezések (napelem, szélturbina) gyártásához, telepítéséhez legtöbbször foszszilis energiát használunk fel, de ez egyszeri alkalom, és mértéke általában elhanyagolható.

A fizikai hátrányok közül megemlíthető a zaj, valamint a tájképrombolás, de ezek a problémák a fosszilis energiahordozók kitermelésénél szintén jelentkeznek.

Sajnos sokszor alaptalanul eltúlozzák a hátrányok jelentőségét. A szélerőművek esetében gyakran említik, hogy nagyon sok madarat csapnak el a szélcsavarok. Megfigyelések szerint viszont egymás melletti szélturbinák sorozata 1 km hosszan annyi madarat pusztít el, mint az 1 km autópálya-szakaszon közlekedő autók, és egytizedét annak, amennyit 1 km magasfeszültségű vezeték elpusztít. A turbinák üzemelésük során viszont semmilyen szennyező anyagot nem bocsátanak ki.

A hagyományos energiaforrásokat a megújuló energiaforrások még nem, vagy csak igen nagy költségek árán képesek az élet minden területén helyettesíteni, ezért nagy hangsúlyt kapnak az energiatakarékos megoldások is, mint például a lakások, házak gondos hőszigetelése, vagy akár a tömegközlekedés, mellyel sokszor gyorsabban, gondtalanabbul és olcsóbban elérhetjük célunkat, mint autóval.

A megújuló energiaforrások alkalmazásának lehetőségei és korlátai országonként jelentősen különböznek egymástól. Hasznosításukat, elterjedésüket és felhasználási területeiket elsősorban versenyképességük, azaz gazdasági szempontok határozzák meg. Például egyes országokban a leszorított benzinárak, a tömegközlekedés fejletlensége és az autók konstrukciója miatt az üzemanyagot nagy mennyiségben pazarolják, pedig már jó ideje tudjuk, hogy a kőolajmezők nem kimeríthetetlenek. A jelenlegi energiafelhasználás hátterét biztosító fosszilis energiaforrások előrejelzések szerint pár évtized alatt kimerülnek. Ezért az energiaellátásban a megújuló, újratermelődő energiaforrásokról általában elmondható, hogy jelentőségük és szerepük egyre inkább növekszik. Előnyeik környezetvédelmi szempontból felbecsülhetetlenek, és a hátrányok gondos tervezéssel, illetve üzemeltetéssel minimálisra csökkenthetők.

Ragályi Péter


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Kantátazenés istentisztelet
Élő víz
Amikor az Isten dolgozik...
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
A doni áldozatokra emlékeztek
Lelkésziktatás a diakonisszáknál
Magyarországi Ökumenikus Szeretetszolgálat
Szeretetotthon-bővítés Gyenesdiáson
Keresztutak
Cserkészélet a gyülekezetben
Álomból valóság?
Vissza a saját valóságomba?
"Az én békességemet adom nektek" (Jn 14,23-31)
Az egységre törekvés egész esztendőre szóló feladat
Evangélikusok
600 kilométer a hómezőkön át
Terray László 80 éves
e-világ
A megújuló energiaforrások szerepe a környezetvédelemben
Válaszd a Magort!
Hajlék...
Mozdulunk vagy megfagyunk?
Evangélikusok a hajléktalanokért
Hajléktalansirató
Keresztény szemmel
A gyógyító humor
Megkülönböztető jelzés...
Evangélikus tanítás az egyházról
A hét témája
Protestálunk? - PRO-testáljunk
Protestálunk? - PRO-testáljunk!
Nyilatkozat
Hírek szintje
Véleményem szerint...
Többet egy szót se!
TILOS
evél&levél
Részletek egy újságolvasó naplójából
...és még egy levél "az ország templomából"
Tisztelt (és szeretett) Deák téri lelkészeim!
Közlemények, nyilatkozatok
Segítségnyújtás
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Mi az igazság?
Az Orsó utcai villa
A vasárnap igéje
Jézus a mértékek mértéke
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
EvÉlet - Lelki segély
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 3 A megújuló energiaforrások szerepe a környezetvédelemben

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster