Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 38
- Újratemették a cári nagyhercegnõt Ürömön
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Újratemették a cári nagyhercegnõt Ürömön
Az orosz ortodox egyház kérésére eredeti helyén, az ürömi sírkápolnában, pravoszláv egyházi szertartás mellett helyezték szombaton ismét örök nyugalomra az 1801-ben elhunyt Alekszandra Pavlovna Romanova cári nagyhercegnõt, I. Pál orosz cár lányát, aki József nádor elsõ felesége volt. A hercegnõ bebalzsamozott testét az elmúlt évtizedekben a budai Várban õrizték.
A gyászszertartáson Hilarion Alfejev bécsi és ausztriai püspök, a Magyar Ortodox Egyházmegye kormányzó fõpapja és Erdõ Péter bíboros, Magyarország prímása tartott beszédet. Mindketten hangsúlyozták, hogy az újratemetés és ez alkalomra a sírkápolna helyreállítása a magyar és az orosz nép közötti barátság, valamint az egyházak közötti ökumenikus szeretet erõsítését szolgálja.
A szertartáson részt vett többek között a Portugáliában élõ Habsburg József Árpád fõherceg, József nádor ükunokája, és Belgiumból ez alkalomra Ürömre látogatott Dimitrij Romanov nagyherceg, a cári család leszármazottja, valamint Valerij Leonyidovics Muszatov, az Oroszországi Föderáció budapesti nagykövete.
A Habsburg fõherceg a történelmi elõzményekrõl beszédében elmondta, hogy 1799-ben Napóleon seregei betörtek az osztrák birodalomba. A katonai fölényben lévõ franciák ellen I. Ferenc császár Oroszországtól remélt segítséget, s a szövetség megerõsítése érdekében Szentpétervárra küldte öccsét, Józsefet, magyarországi helytartóját, hogy kérje meg a cár tizenhét éves lánya, Alekszandra Pavlovna Romanova kezét.
A politikai okból köttetett frigy boldog házasságnak ígérkezett. Az új nádornét szeretettel fogadta a magyar nemzet. Õ tette szalonképessé a magyar udvarnál a magyar zenéket és táncokat, s javaslatára lett piros-fehér-zöld a magyar zászló. A szegények között saját vagyonából hatvanezer aranyat osztott szét. A nagyhercegnõ azonban 1801 márciusában tizennyolc éves korában, gyermekszülést követõen meghalt. A nádor Ürömön, kedvenc kirándulóhelyén építtetett számára sírkápolnát.
A nemzeti kegyhelyet a második világháború után elhanyagolták, majd 1978-ban és 1981-ben vandálok dúlták fel a koporsót. Ezután Alekszandra földi maradványai ideiglenesen a Habsburg családi sírboltba kerültek Budára, innen tértek most vissza a megújult sírkápolnába.
A szertartáson Hilarion Alfejev püspök a sírkápolna helyreállításáért végzett munkája elismeréseként Laboda Gábornak, Üröm polgármesterének II. Alekszij, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája nevében a Radonyezsi Szent Szergij-érdemrendet adományozta.
Az orosz nagykövet gyönyörû ajándékot nyújtott át a község polgármesterének: egy Alexandra Pavlovnát ábrázoló festményt. A kép eredetije valaha a cári palota egyik termét díszítette, de annak feldúlása alkalmával sok más tárggyal együtt eltûnt. Egy londoni árverésen az amerikai Rothschild vásárolta meg, majd nemrég Putyin elnöknek adta ajándékba, az orosz nép számára. A képet a moszkvai képtárban helyezték el, és nemes másolatot készítettek róla. Ez a másolat került most méltó helyére.
A templom díszbejárata elõtt negyvennyolcas huszár állt õrséget, a templomhoz vezetõ úton pedig Üröm község tánccsoportjának tagjai fogadták a vendégeket gyönyörû magyar népviseletben.
A kápolna legfõbb értéke a mahagóniból készült, teljesen kifogástalan állapotú ikonosztáz, vagyis szentképgyûjtemény III. Sándor cár ajándéka 1883-ból. 2001 szeptembere óta a kápolnában ismét rendszeresen tartanak pravoszláv istentiszteleteket.
A kápolnából csigalépcsõn juthatunk le a fõhercegnõ koporsójához. Virágokkal borított koporsóját ikonokkal gazdagon díszített fal veszi körül. Nem hiányzik róla a piros-fehér-zöld szalag sem
Forrás: MTI
::Nyomtatható változat::
|