EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 38 - Újratemették a cári nagyhercegnőt Ürömön

Keresztutak

Hozzászólás a cikkhez

Újratemették a cári nagyhercegnőt Ürömön

Az orosz ortodox egyház kérésére eredeti helyén, az ürömi sírkápolnában, pravoszláv egyházi szertartás mellett helyezték szombaton ismét örök nyugalomra az 1801-ben elhunyt Alekszandra Pavlovna Romanova cári nagyhercegnőt, I. Pál orosz cár lányát, aki József nádor első felesége volt. A hercegnő bebalzsamozott testét az elmúlt évtizedekben a budai Várban őrizték.

A gyászszertartáson Hilarion Alfejev bécsi és ausztriai püspök, a Magyar Ortodox Egyházmegye kormányzó főpapja és Erdő Péter bíboros, Magyarország prímása tartott beszédet. Mindketten hangsúlyozták, hogy az újratemetés és ez alkalomra a sírkápolna helyreállítása a magyar és az orosz nép közötti barátság, valamint az egyházak közötti ökumenikus szeretet erősítését szolgálja.

A szertartáson részt vett többek között a Portugáliában élő Habsburg József Árpád főherceg, József nádor ükunokája, és Belgiumból ez alkalomra Ürömre látogatott Dimitrij Romanov nagyherceg, a cári család leszármazottja, valamint Valerij Leonyidovics Muszatov, az Oroszországi Föderáció budapesti nagykövete.

A Habsburg főherceg a történelmi előzményekről beszédében elmondta, hogy 1799-ben Napóleon seregei betörtek az osztrák birodalomba. A katonai fölényben lévő franciák ellen I. Ferenc császár Oroszországtól remélt segítséget, s a szövetség megerősítése érdekében Szentpétervárra küldte öccsét, Józsefet, magyarországi helytartóját, hogy kérje meg a cár tizenhét éves lánya, Alekszandra Pavlovna Romanova kezét.

A politikai okból köttetett frigy boldog házasságnak ígérkezett. Az új nádornét szeretettel fogadta a magyar nemzet. Ő tette szalonképessé a magyar udvarnál a magyar zenéket és táncokat, s javaslatára lett piros-fehér-zöld a magyar zászló. A szegények között saját vagyonából hatvanezer aranyat osztott szét. A nagyhercegnő azonban 1801 márciusában tizennyolc éves korában, gyermekszülést követően meghalt. A nádor Ürömön, kedvenc kirándulóhelyén építtetett számára sírkápolnát.

A nemzeti kegyhelyet a második világháború után elhanyagolták, majd 1978-ban és 1981-ben vandálok dúlták fel a koporsót. Ezután Alekszandra földi maradványai ideiglenesen a Habsburg családi sírboltba kerültek Budára, innen tértek most vissza a megújult sírkápolnába.

A szertartáson Hilarion Alfejev püspök a sírkápolna helyreállításáért végzett munkája elismeréseként Laboda Gábornak, Üröm polgármesterének II. Alekszij, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája nevében a Radonyezsi Szent Szergij-érdemrendet adományozta.

Az orosz nagykövet gyönyörű ajándékot nyújtott át a község polgármesterének: egy Alexandra Pavlovnát ábrázoló festményt. A kép eredetije valaha a cári palota egyik termét díszítette, de annak feldúlása alkalmával – sok más tárggyal együtt – eltűnt. Egy londoni árverésen az amerikai Rothschild vásárolta meg, majd nemrég Putyin elnöknek adta ajándékba, az orosz nép számára. A képet a moszkvai képtárban helyezték el, és nemes másolatot készítettek róla. Ez a másolat került most méltó helyére.

A templom díszbejárata előtt negyvennyolcas huszár állt őrséget, a templomhoz vezető úton pedig Üröm község tánccsoportjának tagjai fogadták a vendégeket gyönyörű magyar népviseletben.

A kápolna legfőbb értéke a mahagóniból készült, teljesen kifogástalan állapotú ikonosztáz, vagyis szentképgyűjtemény – III. Sándor cár ajándéka 1883-ból. 2001 szeptembere óta a kápolnában ismét rendszeresen tartanak pravoszláv istentiszteleteket.

A kápolnából csigalépcsőn juthatunk le a főhercegnő koporsójához. Virágokkal borított koporsóját ikonokkal gazdagon díszített fal veszi körül. Nem hiányzik róla a piros-fehér-zöld szalag sem…

Forrás: MTI


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
A metodista istentisztelet tradicionális és mai jellegzetességei (II.)
Élő víz
Mi a neved?
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Kinek van szüksége templomokra?
Lelkészavatás a Balaton északi fővárosában
Ordináció Pécsett
Bajai stafétaváltás
Egyesítő öröm Bokodon
Alapkőletétel Péteriben
Keresztutak
Nem vizet prédikáltak...
Újratemették a cári nagyhercegnőt Ürömön
Kik törődnek a nyugat-európai magyar gyülekezetekkel?
Új iskolában új szakképzés Beregszászon
Sport és spiritualitás
Evangélikusok
Táborszky László
Kelemen Erzsébet diakonissza testvérünk halálára
e-világ
„Semmi felől ne aggódjatok…”
A teremtés megőrzése – civil kezdeményezésre
Akiket nem lenne szabad elfelejteni…
Keresztény szemmel
Útravaló politikusoknak
Igekötő – igei megvilágításban
A hét témája
Finn ifjúsági stratégiai program
evél&levél
Tanévkezdés Kodaikanalban
Gyűjtsd össze népedet!
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Kiváló kötetek a könyvek könyvéről
Égi jeladás
Az ősök nyomában
Tudásvárat épít a Duna Televízió
A vasárnap igéje
Kire figyeljünk?
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Féltékenység helyett önbecsülés
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 38 Újratemették a cári nagyhercegnőt Ürömön

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster